تست همراه اول

سرویس خبر
26 مرداد 1397 ساعت 10:00
0 نظر

 

احتمال عرضه اتومبیل خودران Apple Car تا سال 2023

اپل از مهم‌ترین کمپانی‌ها و پیشگامان تکنولوژی به شمار می‌رود. یکی از تحلیل‌گران برجسته پیش بینی کرده است که این سازنده قصد دارد خودروی هوشمند خود را به نام Apple Car تا سال 2025 عرضه کند.

مینگ چی کو که پیش از این در مؤسسه تحقیقاتی KGI Securities فعالیت می‌کرد حالا به TF International Securities پیوسته است. او در یادداشتی تازه که برای سرمایه‌گذاران مختلف تهیه کرده مدعی شده است که کمپانی اپل ارزش بازار 2 هزار میلیارد دلاری خود را به کمک سرویس‌هایی مانند هدست واقعیت افزوده و Apple Car کسب خواهد کرد.

براساس ادعای تازه مینگ چی کو کمپانی اپل یک خودروی Apple Car را در بازه زمانی میان سال‌های 2023 تا 2025 عرضه می‌کند و این خودرو احتمالا ستاره بعدی اپل در میان مهم‌ترین محصولات هوشمندش خواهد بود. این تحلیل گر برجسته پیش بینی می‌کند که Apple Car بازار اتومبیل‌ها را دستخوش تغییری بزرگ کند و مانند آیفون که با ورودش در سال 2007 انقلابی تازه در صنعت موبایل ایجاد کرد، شاهد شکل گیری تغییری عظیم در این بازار مهم باشیم.

کو عقیده دارد که بازار خودرو با معرفی تکنولوژی‌های متعدد و نوین در روند تغییر و تحول قرار گرفته است و به همین خاطر تقاضای عظیمی برای جایگزینی خودروهای فعلی با خودرویی شبیه Apple Car در آن وجود دارد. پیشرفت‌های تکنولوژی اپل مانند آنچه در بخش واقعیت افزوده در حال اجراست، همچنین در بخش خودرو هم چشمگیر خواهد بود و باعث خواهد شد Apple Car از خودروی سایر سازندگان و رقیبان متمایز طراحی شود و به نظر برسد.

کو می‌گوید اپل در بازار محصولات الکترونیک قادر است بهتر از سایر رقیبان و سازندگان سخت افزار، نرم افزار و خدمات را با هم همگام سازد و با توجه به این مزیت احتمالا در بازار خودرو هم از رقیبانش بهتر عمل می‌کند. وقتی اپل Apple Car را عرضه کند و وارد بازار بزرگ مالی خودرو شود، بخش خدماتی‌اش هم به طرز چشمگیری گسترش می‌یابد.

ما انتظار داریم Apple Car که احتمالا در بازه زمانی سال‌های 2023 تا 2025 عرضه می‌شود، مهم‌ترین ستاره بعدی در میان محصولات اپل باشد. دلایل اصلی این ادعا بدین شرح هستند: (1) بخش خودرو به خاطر ورود تکنولوژی‌های تازه در حال تغییر است و به این خاطر تقاضای جانشینی افزایش می‌یابد. (2) پیشرفت‌های پیشگام اپل در تکنولوژی (مانند AR ) معنا و مفهوم خودرو را تغییر می‌دهد و Apple Car را نسبت به سایر رقیبان متمایز می‌سازد. (3) با ورود به بازار مالی بزرگ خود بخش خدمات اپل هم گسترش پیدا می‌کند. (4) اپل در همگام‌سازی و ادغام سخت افزار، نرم افزار و خدمات از سایر همکاران و رقیبان فعلی‌اش بهتر است و احتمالا در بازار خودرو هم چنین خواهد بود.

پیش بینی کو مبنی بر احتمال عرضه Apple Car در سال‌های آینده بسیار جالب توجه است چراکه شایعه‌های متعددی در این باره منتشر شده‌اند. این خبرها معتقد بودند که اپل در ابتدا چنین برنامه‌ای در نظر داشته است اما تصمیمش به دلایلی تغییر کرده و حالا به جای توسعه خودرو بر طراحی و توسعه نرم افزار مستقل مخصوص خودرو متمرکز شده است.

برنامه اپل برای توسعه خودروی مستقل از سال 2014 به نام Titan استارت خود اما گفته می‌شد که این برنامه به خاطر مشکلات مدیریتی متوقف شده است و کمپانی اپل هم قصد دارد ایده‌اش را در آینده نامعلومی دنبال کند.

صدها تن از کارمندان به دنبال مشکلات متعدد بیکار شدند و مدیریت هم به باب منزفیلد رسید. این مدیر تازه کار گروه توسعه را به تمرکز روی سیستم رانندگی مستقل که می‌تواند اپل را قادر سازد با سایر سازندگان خودرو همکاری کند، تغییر داد. اپل هم از اوایل سال 2017 کار آزمون و توسعه نرم افزار مستقل رانندگی خود را در خیابان‌های کوپرتینو روی خودروهای Lexus SUV آغاز کرد.

از طرفی این غول تکنولوژی اخیرا کارمندان تازه‌ای را به استخدام خود درآورد که به احتمال توسعه خودروی Apple Car دوباره قوت بخشید. برای مثال، اپل دوگ فیلدز را که به مدت 5 سال پیاپی مدیر ارشد  مهندسی کمپانی تسلا بود استخدام کرده است. اگر پیش بینی تازه مینگ چی کو صحت داشته باشد، اپل احتمالا قصد دارد نرم افزار مستقل رانندگی خود را تکمیل کند و از آن در توسعه خودروی Apple Car خود بهره ببرد.

پیش از آنکه اپل ایده توسعه و عرضه خودروی خود را کنار بگذارد شایعه شد که این غول تکنولوژی درصدد توسعه یک خودروی الکترونیکی خودران است. این سازنده به همین منظور با سازندگانی مانند Magna Steyr و BMW برای توسعه و بررسی مفاهیم تکنولوژی موردنظرش ازجمله درب‌های ماشینی بی صدا، پدال‌ها و دنده‌های خودفرمان، صفحه نمایش‌های واقعیت افزوده، حسگر بهبودیافته LIDAR با برآمدگی کم و همچنین چرخ‌هایی با طراحی گوی مانند به مشاوره و تبادل نظر پرداخت؛ اما هنوز مشخص نیست آیا این مفاهیم پیشرفته حالا که صحبت از طراحی و توسعه کامل خودرو توسط اپل به میان آمده است سرانجام به حقیقت می‌پیوندند یا خیر.

مینگ چی کو به جز بازه زمانی احتمالی عرضه Apple Car به جزئیات دیگری درباره این مفهوم اشاره نکرده اما همچنین درباره آینده اپل در عرضه AR اظهار نظر کرده است. AR بازار مهم دیگری است که باتوجه به پیشرفت‌های اپل به نظر می‌رسد بتواند درآمد چشمگیری از آن کسب کند.

اپل قصد دارد عینک هوشمند خود را با پشتیبانی از واقعیت افزوده در سال 2020 معرفی کند و به کمک آن حضور خود را در بازار AR توسعه دهد. کو در این باره می‌گوید که واقعیت افزوده نسل بعدی رابط‌های کاربری تحول برانگیز است و اپل هم در تلاش است تا رابط‌های کاربری محصولات موجود خود را با اعمال واقعیت افزوده تغییر دهد تا تجربه کاربری را هم به سطح پیشرفته‌تری انتقال دهد.

شایعه‌های قبلی اغلب به آزمون‌های اپل در زمینه هدست‌های متعدد AR و VR اشاره می‌کردند و البته اکثر آن‌ها حول محور توسعه عینک هوشمند واقعیت مجازی این غول تکنولوژی منتشر شده بودند. گفته می‌شود که این عینک هوشمند از صفحه نمایش مجزا، پردازنده داخلی و همچنین سیستم عامل انحصاری (rOS) قدرت می‌گیرد.  26 مرداد 1397
0 نظر
0.00
  0 رای
نظرات کاربران

در حال بارگذاری