تست همراه اول

سرویس خبر
23 تیر 1397 ساعت 09:45
1 نظر

 

کارمند سابق پروژه‌ اتومبیل خودران اپل به دلیل فروش اطلاعات تحت تعقیب قرار گرفت

یکی از مهندسین سابق شرکت اپل که در پروژه‌ی اتومبیل خودران این شرکت فعالیت داشت، به اتهام فروش اطلاعات محرمانه‌ی تجاری برای استارت‌آپ چینی فعال در زمینه‌ی خودرو که متعلق به کمپانی علی‌ بابا است، توسط FBI تحت تعقیب قرار گرفت.

شیائولانگ ژانگ از دسامبر ۲۰۱۵ تا مه ۲۰۱۸ در شرکت اپل مشغول به کار بوده است، اما اکنون با حکم دادگاه فدرال و توسط FBI، به اتهام سرقت رازهای تجاری این شرکت تحت تعقیب قرار گرفت. حکم صادر شده برای او شامل ۱۰ سال حبس و پرداخت ۲۵۰ هزار دلار جریمه است. طبق اعلام Mercury News بالاخره ژانگ هفته‌ی گذشته و در حالی که سعی داشت از آمریکا خارج شود، بازداشت شد.

یکی از کارکنان اپل در مصاحبه با The Verge اعلام کرد:

راز داری و حراست از حقوق معنوی در اپل بسیار جدی گرفته می‌شود. ما با همکاری مقامات روی این موضوع کار می‌کنیم و هر آن چه لازم است انجام خواهیم داد تا اطمینان حاصل کنیم این فرد یا افراد دیگری که در این موضوع دخالت داشتند، مسئولیت کاری که کرده‌اند را بپذیرند.

بر اساس شکایتی که این هفته در دادگاه کالیفورنای شمالی ثبت شد، ژانگ تا کنون برد مدارهایی را که بخشی از پروژه‌ی تیم رایانش اتومبیل‌های خودران اپل بود، طراحی و آزمایش کرده است. در این شکایت‌نامه عنوان شده که ژانگ پس از یک ماه مرخصی پدران در پایان ماه آوریل به کار خود بازگشت و به ناظر بخش کاری خود اعلام کرد که قصد دارد استعفا بدهد تا بتواند اوقات بیشتری را با مادر بیمار خود در چین بگذراند. همچنین او در این ملاقات اعلام کرد که تصمیم دارد در استارت‌آپ چینی فعال در حوزه‌ی خودرهای الکتریکی به نام شیائوپنگ موتورز مشغول به کار شود.

شرکت Guangzhou Xiaopeng Motors Technology که با نام شیائوپنگ شناخته می‌شود، در سال ۲۰۱۴ توسط کارآفرین اینترنتی، هی شیائوپنگ تاسیس شد. این کمپانی مدت کوتاهی پس از شروع فعالیت کسب و کار مرورگر موبایل شیائوپنگ با نام UCWeb تاسیس شد که مدتی توسط کمپانی علی بابا خریداری شد و بزرگترین ادغام در تاریخ این کشور را رقم زد. در ژانویه‌ی ۲۰۱۴ و در دوره‌ی اول سرمایه گذاری علی بابا و فاکس‌کان در شیائوپنگ، این استارت‌آپ چینی ۳۵۰ میلیون دلار سرمایه جذب کرد و ماه گذشته در خبری اعلام شد که کمپانی علی بابا با سرمایه گذاری جدید خود، ارزش این استارت‌آپ را یه ۴ میلیارد دلار رسانده است.

در شکایت اپل به این موضوع اشاره شده است که زمانی که آقای ژانگ تصمیم خود را به اطلاع سوپروایزر اپل رساند و پس از این که حس شد او از بیان واقعیت می‌گریزد، یکی از اعضای بخش حراست از محصولات، به جلسه‌ی دو نفره‌ آن‌ها اضافه شد و ژانگ مجبور به تحویل دو گوشی کاری و لپ‌تاپ خود شد. پس از این ملاقات، اپل سابقه‌ی فعالیت او در شبکه را بررسی کرد و تحقیقات قانونی روی دستگاه‌هایی که با آن کار می‌کرد را آغاز نمود، همچنین فعالیت‌های او در کمپ اپل شامل دسترسی‌ها را مورد بررسی قرار داد.

تیم حفاظتی کوپرتینویی‌ها متوجه شد که فعالیت این فرد در شبکه در روزهای نزدیک به استعفایش نسبت به دو سال اول پس از استخدامش افزایش داشته است و عمده‌ی فعالیت‌های او شامل جستجو و دانلود حجم عظیمی از اطلاعات بخش‌های محرمانه‌ای بود که به آن‌ها دسترسی داشته است. CCTV اعلام کرده است که طبق شکایت اپل، دیده شده است که ژانگ در روز ۲۸ آوریل که قرار بود در مرخصی باشد، در آزمایشگاه اتومبیل خودران این شرکت حاضر شد و یک صفحه کلید، تعدادی کابل و یک جعبه‌ی بزرگ را از آزمایشگاه خارج کرد.

بخش حفاظت این موضوع را در روز اول ماه مه با کارمند خاطی در میان گذاشت و طبق آنچه اعلام شده است، او به جمع‌آوری داده‌ها و حذف آیتم‌هایی شامل برد مدارها و سرور لینوکس از آزمایشگاه اتومبیل خودران اعتراف کرد. او به تیم حراست گقت که به دنبال کسب شغلی در شیائوپنگ بود و داده‌های جمع‌آوری شده را از طریق لپ‌تاپ همسر خود برای این شرکت منتقل کرد. پس از این که او به بررسی لپ‌تاپ مذکور رضایت داد، اپل به حدود ۴۰ گیگابایت داده دست یافت که گفته می‌شود ۶۰ درصد از آن واقعا حیرت آور بود. در شکایت‌نامه‌ی کوپرتینویی‌ها اعلام شده است که ژانگ به خواست خود در روز پنجم ماه مه به کار در اپل پایان داد و پس از آن به دنبال کسب جایگاه شغلی در شیائوپنگ بود که مشخص نیست آیا موفق شد یا خیر.

در نهایت این شرکت در ماه مه یافته‌های خود را در اختیار FBI قرار داد و این سازمان جستجو برای یافتن منزل ژانگ را آغاز کرد و پس از این که در بیست و هفتم ماه ژوئن منزل او را یافتند، همان حرف‌هایی را از او شنیدند که پیش از این به تیم حفاظتی اپل گفته بود.

در روز هفتم جولای، FBI متوجه شد که او یک بلیت رفت و برگشت از سن خوزه به پکن تهیه کرده است و در حالی که او بازرسی فرودگاه بین المللی سن خوزه را رد کرده بود، در نهایت او را دستگیر کرد.  23 تیر 1397
1 نظر
5.00
  1 رای

نظرات کاربران

در حال بارگذاری