سرویس خبر
5 تیر 1397 ساعت 11:45
1 نظر

 

وزارت صنعت نام واردکنندگان سودجو خودرو را منتشر کند!

با توجه به افشای وزارت ارتباطات از لیست تمامی شرکت‌هایی که ارز دولتی برای واردات گوشی تلفن همراه دریافت می‌کردند، انتظار می‌رود وزارت صنعت نیز لیست واردکنندگان خودرو با ارز دولتی را منتشر کند.

مدتی است که در بازار ارز آشفتگی شدیدی به وجود آمده و قیمت کالاهای وارداتی با نوسانات شدیدی همراه شده است. در پی همین موضوع برخی سعی کرده‌اند تا از فرصت استفاده کرده و به هر طریقی سود خود را افزایش دهند. از همین رو چند روز پیش، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات لیست شرکتهایی که به آن‌ها ارز ۴۲۰۰ تومانی برای واردات گوشی تلفن همراه تخصیص یافته است را منتشر کرد تا دست سودجویانی که گوشی‌های همراه را با دلار ارزان‌تر وارد کرده و با قیمت بالاتر در بازار می‌فروشند، را رو کند. این شفاف‌سازی در بازار محصولات الکترونیکی باید در خصوص دیگر محصولات وارداتی از جمله خودرو نیز انجام شود. چرا که با توجه به نامه شنبه گذشته وزیر صنعت به سازمان توسعه تجارت و اعلام اینکه « تمامی ثبت سفارشات صادره قبلی مربوط به برخی کالاها، از جمله خودرو، فاقد اعتبارند، مگر اینکه قبل از این تاریخ توسط شبکه بانکی تامین ارز شده یا بدون انتقال ارز باشند » می‌توان دریافت که بخشی از واردکنندگان خودرو برای واردات خود ارز دولتی دریافت کرده‌اند. بنابراین امیدواریم وزیر محترم صنعت بجای استفاده از فضای مجازی توییتر در جهت تبلیغات انتخاباتی، اخبار خوش پیگیری تخلفات را منتشر کند.

البته روز گذشته نیز رئیس سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان، اعلام کرد که این سازمان مذاکراتی را با بانک مرکزی داشته است تا لیست کالاهایی را که ارز 3800 یا 4200 تومانی برای واردات در اختیارشان قرار گرفته است را در اختیار این سازمان قرار دهند تا از طریق سامانه 124، منتشر شود و افکار عمومی در جریان قرار بگیرند. اما این تنها کافی نیست و نهادهای نظارتی باید با توجه به اطلاعات و امکاناتی که در اختیار دارند پیش از آنکه گرانی اتفاق بیفتد بر نحوه فعالیت شرکت‌هایی که ارز دولتی دریافت کرده‌اند نظارت کند و اجازه تخلف را به آن‌ها ندهد، نه اینکه انتظار گزارش مشتریان را داشته باشند، چرا که مصرف کنندگان ابزاری برای سنجش قیمت محصولات با ارز دولتی یا آزاد را ندارند.  5 تیر 1397
1 نظر
5.00
  2 رای
نظرات کاربران

در حال بارگذاری