تست همراه اول

سرویس خبر
3 تیر 1397 ساعت 14:45
14 نظر

 

ایران‌ خودرو هم موتور ملی سه‌ سیلندر می‌سازد!

شرکت تحقیق، طراحی و تولید موتور ایران‌ خودرو با همکاری شرکت AVL و ماهله آلمان اولین موتور سه‌سیلندر ملی ویژه خودروهای هیبریدی را تولید می‌کند.

 یکی از راهکارهای مقابله با آلایندگی‌های هوا و کاهش منابع سوخت فسیلی تولید موتور خودرو با تعداد سیلندر پایین است. ایپکو مراحل طراحی و تولید اولین موتور ملی سه‌سیلندر ویژه خودروهای هیبریدی را با همکاری مشاوران آلمانی و اتریشی خود پشت سر گذاشته است. به گفته منابع آگاه این موتور با حجم ۱.۲ لیتر و با الگو‌برداری از موتورهای روز دنیا تولید شده است.
با توجه به هزینه بالا و پروسه زمانبر تولید موتور در دنیا،‌ ایپکو برای کاهش زمان و هزینه طراحی، از روش الگو‌برداری یا بنچ‌مارک استفاده کرده است. در این روش طراحی، ابتدا بررسی مقایسه‌ای روی محصولات مشابه، انجام و با الهام از آن، طرح جدیدی ارائه می‌شود. واحد الگو‌برداری شرکت ایپکو برای طراحی یک موتور سه‌سیلندر از چهار پیشرانه سه‌سیلندر برتر جهان استفاده کرده است؛ موتور فورد فوکوس(اکوبوست) که تنها یک‌لیتر حجم دارد، موتور تویوتا یاریس یک لیتری که نسخه سه‌سیلندر آن از سال ۲۰۰۸تا ۲۰۱۲به‌روز‌ترین موتور موجود در دنیا بود و سومین موتور‌، EB2 پژو است که با حجم ۱.۲ لیتر در نسخه‌ بدون توربو پژو ۲۰۸ و نسخه توربودار ۳۰۸ مورد استفاده قرار می‌گیرد. پیشرانه دیگری که کارشناسان ایپکو از آن الگو‌برداری کرده‌اند، موتور سه‌سیلندر هیوندای i10 با حجم یک لیتر است. این شرکت با خریداری موتورهای مذکور و بررسی و الگو‌برداری از آن‌ها موفق به تولید موتور سه‌سیلندر با حجم ۱.۲لیتر شده است. محصولی که به گفته کارشناسان از طراحی به‌مراتب به‌روز‌تری نسبت به رقبای خود برخوردار است.
در حال حاضر یک نسخه پروتوتایپ از این موتور برای آزمایش‌های مختلف تولید شده و آزمایش‌های فنی روی آن ادامه دارد. این موتور ملی قابلیت نصب روی خودروهای هیبریدی را نیز دارد. پیش از این شرکت سایپا اولین موتور سه‌سیلندر تولید ایران را در مرداد‌ماه سال قبل معرفی کرده بود؛ پیشرانه‌ای که قرار است از سال آینده وارد بازار شود. بر همین اساس به نظر می‌رسد محصول سایپا یک قدم به تولید نزدیک‌تر است و موتور ملی سه‌سیلندر ایران‌خودرو با وجود قابلیت استفاده روی خودروهای هیبریدی نسبت به محصول سایپا کمی با تاخیر وارد بازار می‌شود.

پیشرانه سه سیلندر برای جانشین پراید؛ جزئیات بیشتر از خودروی برقی سایپا




نظرات کاربران

در حال بارگذاری