سرویس خبر
27 خرداد 1397 ساعت 14:15
7 نظر

 

بررسی سیر تحول دوربین آیفون، از 6S پلاس تا 10

با اینکه دوربین آیفون 10 از جدیدترین و پیشرفته‌ترین فناوری‌ها‌‌‌ی اپل بهره می‌برد اما، آیا واقعا عکس‌هایی بهتر از مدل‌های قبلی آیفون می‌گیرد؟ در این مطلب ما به بررسی چهار مدل اخیر آیفون، از6S پلاس تا X، می‌پردازیم تا ببینیم اپل چگونه طی این چند سال فناوری بکار رفته در دوربینش را بهبود بخشیده است.

اپل همچنان به ارتقا دوربین‌ آیفون ادامه می‌دهد و در سال‌های اخیر، قابلیت لرزش‌گیر اپتیکال و نورپردازی پرتره را نیز به آن افزوده است؛ به لطف نورپردازی اپتیکال کاربر قادر است تا از افکت‌های متنوع نورپردازی در عکاسی چهره استفاده کند. اما آیا این پیشرفت‌های نرم افزاری به افزایش کیفیت عکس‌‌ها منجر شده است؟ در ادامه این مطلب دوربین‌ آیفون‌های 6s،7، 8 و x را به چالش می‌کشیم تا جواب این سوال را بیابیم.

این تست روی نسخه پلاس آیفون‌های مذکور انجام شد به این دلیل که اندازه آن‌ها بزرگتر از نسخه‌های استاندارد است و در نتیجه اپل این امکان را داشته تا آن‌ها را به دوربین‌های کمی بهتر مجهز کند. در ضمن در این بررسی عملکرد دوربین اصلی آیفون مورد توجه قرار گرفت که در مقایسه با دوربین سلفی رزولوشن بالاتری دارد.

اولین سوژه عکاسی دراین تست یک فنجان قهوه بود که روی سطح چوبی قرار داشت، با چشم ‌پوشی از تفاوت‌های جزئی بین 6S پلاس و 7 پلاس ، می‌توان گفت خروجی دوربین هر چهار گوشی تقریبا مشابه بود و در نتیجه نمی‌توان نتیجه‌گیری خاصی از آن کرد جز اینکه، احتمالا در شرایط نوری ایده آل هر چهار گوشی قادرند عکس‌های باکیفیتی ثبت کنند.

عکس بعدی تصویر فردی را در حال کار روی یک لپ تاپ نشان می‌دهد. از آنجا که فضای این عکس نسبت به سایر عکس‌ها نور بیشتری دارد، تفاوت عملکرد دوربین‌ها بهتر آشکار می‌شود. خروجی 6S پلاس به طور قابل توجهی تیره تر از سایر عکس‌هاست و جزئیات کمتری از مو و صورت سو‌ژه عکس را نمایش می‌دهد. خروجی دوربین 7 پلاس نیز هرچند جزئیات کمتری نسبت به دو عکس باقیمانده دارد، در کل روشن‌تر بنظر می‌رسد. دوربین 8 پلاس و ایکس که با اختلاف چشمگیری بهتر از دوربین دو آیفون‌ دیگر عمل کردند، عملکردی مشابه یکدیگر داشتند که البته منطقی هم به نظر می‌رسد زیرا بسیاری از اجزای سخت افزاری آن‌ها مشابه است. در این عکس، بر خلاف تصویر اول، روند تکاملی دوربین‌های آیفون به روشنی مشخص است و هرچه به سمت آیفون‌های جدیدتر پیش می‌رویم تصاویری به مراتب واضح تر و با کیفیت‌تر می‌بینیم.

در مرحله بعدی این تست بسته غلات صبحانه به عنوان سوژه عکاسی انتخاب شده است. از آنجا که میزان روشنایی این صحنه نیز مانند اولین عکس بود، تفاوتی بین عملکرد این چهار دوربین مشاهده نمی‌شود. با این حال، اگر روی یکی از بسته‌ها زوم کنیم، به وضوح درمی‌یابیم که آیفون 8 و آیفون ایکس موفق به ثبت تصاویر شفاف‌تری نسبت به پیشینیان خود شده‌اند.

کیفیت عکس‌های گرفته شده از ساختمان نیز تفاوت قابل ملاحظه ای دارد. خروجی 6S تیره‌تر وتارتر بود، خروجی 7پلاس نیز اگرچه کمی روشن‌تر است، تقریبا مشابه 6S است. کیفیت عکس آیفون ایکس و آیفون 8 فوق العاده بود، با این تفاوت که میزان رنگ آبی موجود در عکس آیفون ایکس کمی بیشتر از آیفون 8 بود که احتمال می‌رود دلیل آن دمای رنگی باشد که گوشی تشخیص داد.از آنجا که ضعف دوربین بسیاری از گوشی‌ها در عکاسی شب مشخص می‌شود، دو عکس بعدی را در شب و در فضای باز گرفتیم. یکی از آن‌ها تصویر ساختمانی در فاصله دور و دیگری مجسمه‌ای را در فاصله نزدیک‌تر نشان می‌دهد. 6S تصاویر نسبتا تیره‌ای ثبت کرد. با این حال، در خروجی این تست می‌توان به وضوح دید که هر آیفون نسبت به آیفون قبل از خود، عملکرد بهتری دارد.

آخرین تست مربوط به عکاسی موشن بلور بود که در یک کافه درشب انجام شد و در حالی که افراد مشغول رفت و آمد درون این فضا بودند، حدود هشت عکس با هر گوشی گرفتیم و از میان آن‌ها عکس‌هایی که حداقل میزان تاری را داشتند برای قضاوت عملکرد دوربین‌ها انتخاب کردیم. در نتایج این تست نکته عجیبی به چشم می‌خورد: ظاهرا آیفون 8 پلاس در این شرایط قادر به ثبت تصویر باکیفیتی نشد، در حالی که تمام گوشی‌های دیگر، حتی 6S، به خوبی از پس آن برآمدند. البته این خروجی عادی نیست و ما نهایتا آن را به حساب خطای کاربری گذاشتیم.

به عنوان جمع‌بندی باید گفت که دوربین هر چهار گوشی قادر به ثبت عکس‌های باکیفیتی هستند، به ویژه در شرایط نوری مناسب. هرچند طبق بررسی ما خروجی دوربین 6S پلاس کمی تیره بود و آنطور که انتظار داشتیم شفاف نبود، باید توجه داشت که این تفاوت فقط در مقایسه با سه آیفون‌ دیگر به چشم می‌آید و به خودی خود نقصی محسوب نمی‌شود. از آنجا که آیفون 8 پلاس و ایکس دوربین‌های مشابهی دارند، در نتیجه عکس‌های تقریبا یکسانی می‌گیرند و در نهایت اینکه در هر نسخه از آیفون، دوربین نسبت به نسخه قبلی بهبود یافته است که البته میزان این بهبود در آیفون ایکس بسیار ناچیز است.  27 خرداد 1397
7 نظر
3.67
  6 رای
نظرات کاربران

در حال بارگذاری