تست همراه اول

سرویس خبر
12 خرداد 1397 ساعت 11:25
7 نظر

 

لایکا دیگر M7 تولید نمی‌کند

دوربین فیلم‌خور Leica M7، برای نخستین بار شاتر الکترونیکی را به خانواده M هدیه داده بود.

شرکت آلمانی لایکا پس از شانزده سال، تولید دوربین معروف M7 را پایان داد. به‌نوشته انجمن اینترنتی نقطه سرخ (Red Dot Forum) که توسط فروشگاه لایکا در میامی آمریکا اداره می‌شود، دوربین آنالوگ Leica M7 اعم از مدل استاندارد یا سفارشی آن، دیگر تولید نخواهدشد و از این پس، تنها آنچه از تولیدات قبل به جای مانده است به فروش خواهدرسید.

دوربین آنالوگ و فیلم‌خور «لایکا ام‌7» که در سال 2002 معرفی شد، نخستین عضو از خانواده دوربین‌های M به شمار می‌رفت که از شاتر الکترونیکی بهره می‌برد و برخی دیگر از قابلیت‌های آن نیز به برق باتری متکی بود. اما همین ویژگی نوگرایانه، به‌رغم مزیت‌های خود، تردیدهایی را در دل دوست‌داران لایکا برانگیخت، زیرا وابستگی بخش مهمی همچون شاتر به نیروی برق، نوعی محدودیت محسوب می‌شد.

دوربین M7 با بهره‌گیری از برق باتری می‌توانست سرعت شاتر خود را بسته به انتخاب عکاس از 1/1000 ثانیه تا 32 (و بنا به برخی گزارش‌ها تا 38) ثانیه تغییر دهد. اما بدون باتری، سرعت شاتر فقط به دو گزینه 1/60 ثانیه یا 1/125 ثانیه محدود می‌شد. این در حالی است که شاتر دوربین M6 (مدل پیش از M7) چون مکانیکی بود، چنین محدودیتی نداشت. (البته در سوی دیگر، حداقل سرعت شاتر آن 1 ثانیه بود که در مقایسه با حداقل سرعت 32 ثانیه‌ای M7، محدودتر است.)

با همه این‌ها، ویژگی‌های نوگرایانه M7 و حتی شاتر الکترونیکی آن، مزایای چشم‌گیری به همراه داشت. لایکا «حالت اولویت دیافراگم» را نخستین بار با این دوربین به خانواده M آورد. و باز، این نخستین دوربین از سری M بود که می‌توانست با بهره‌گیری از کدخوان DX، ایزو دوربین را برای نورسنج داخلی به‌طور خودکار تنظیم کند. این کار، با خواندن کدی که روی کاست فیلم چاپ شده بود انجام می‌گرفت.

جدای از تمام این موارد، تصمیم اخیر لایکا کمی عجیب به نظر می‌رسد، زیرا این شرکت در حالی M7 را از چرخه تولید خود خارج می‌کند که  دو مدل قدیمی‌تر از آن، یعنی Leica MP و Leica M-A که شاتر آن‌ها تمام‌مکانیکی و همه تنظیمات‌شان دستی است، فعلاً همچنان تولید خواهندشد. البته، در حال حاضر بسیاری از فروشگاه‌های رسمی، دوربین MP را در لیست موجودی‌های خود ندارند.  

دوربین Leica M7 هم‌اکنون در فروشگاه‌های انگلستان 3900 پاوند و در نیویورک 4795 دلار قیمت خورده است.نظرات کاربران

در حال بارگذاری