تست همراه اول

سرویس خبر
28 اردیبهشت 1397 ساعت 16:30
3 نظر

 

تماشا کنید: مقایسه عملکرد اسکنر اثر‌انگشت زیر نمایشگر با تاچ‌آی‌دی

هرچند اپل با معرفی فناوری جدید فیس‌آی‌دی در آیفون ۱۰ استفاده از تاچ‌آی‌دی را متوقف کرد،‌ با این حال این فناوری خصوصا با اسکنرهایی که زیر نمایشگر تعبیه می‌شود هنوز حرفی برای گفتن دارد.

 قبل از عرضه آیفون ۱۰ شایعاتی وجود داشت مبنی بر اینکه اپل شاید از اسکنر اثر انگشت قرار گرفته زیر نمایشگر استفاده کند. البته همان‌طور که می‌دانیم این شرکت نهایتا از فناوری فیس‌آی‌دی استفاده کرد و تاچ‌آی‌دی را کنار گذاشت.

از آن زمان تا کنون، گوشی ساخت چین OEM تنها موبایل هوشمندی است از چنین اسکنری استفاده کرده و گویا چند گوشی دیگر نیز قصد استفاده از این فناوری را دارند. با این حال طی این سالها هنوز از مقایسه عملکرد این فناوری با اسکنرهای اثر‌انگشت معمولی حرفی به میان نیامده است.

در همین راستا MKBHD،‌ فعال محبوب در شبکه YouTube، گوشی X21 کمپانی Vivo را (که از فناوری اسکنر اثر‌انگشت زیر نمایشگر برخوردار است) تحت آزمایش قرار داده تا نهایت توانایی‌های آن را قیاس با فناوری تاچ‌آی‌دی بررسی کند.

اولین نکته‌ برداشت شده از این تست آن است که اسکنر اثر‌انگشت زیر نمایشگر (لااقل در شکل فعلی‌اش) کندتر از نسل دوم تاچ‌آی‌دی است که در آیفون 6s و مدل‌های بالاتر به کار رفته است. دوم آنکه اسکنر صرفا با قرار دادن انگشت روی نمایشگر فعال نمی‌شود،‌ بلکه می‌بایست عمدا انگشت را کمی بیشتر روی نمایشگر فشار داد تا اسکنر به کار افتد.

چنانکه در این ویدئو مشاهده می‌شود،‌ این اسکنر نیز محدودیت‌هایی نظیر تاچ‌آی‌دی به کار رفته در آیفون دارد و با انگشت خیس یا آغشته به سس کار نمی‌کند. همچنین در حالی که تاچ‌آی‌دی با انگشتان آلوده به گرد و غبار نیز کار می‌کند،‌ اسکنر اثر انگشت زیر نمایشگر به چندبار تلاش بیشتر برای شناسایی اثر چنین انگشتانی محتاج است.

جالب‌تر آنکه این اسکنر با وجود محافظ صفحه حتی با داشتن ترک و شکستگی و نیز وجود خش روی خود نمایشگر هم کار می‌کند.

متاسفانه بعید است که اپل در نسخه‌های بعدی آیفون ۱۰ فناوری فیس‌آی‌دی را رها کرده و از این اسکنرها استفاده کند، چرا که این شرکت هیچگاه مجددا فناوری‌ای را به کار نمی‌گیرد که قبلا آن را کنار گذاشته باشد. با این حال با توجه به محدودیت‌های فراوان فیس‌آی‌دی،‌ می‌توان گفت که ترکیب آن با اسکنر اثر‌انگشت زیر نمایشگر بهترین تجربه را در اختیار کاربران قرار می‌دهد.  28 اردیبهشت 1397
3 نظر
5.00
  6 رای

نظرات کاربران

در حال بارگذاری