تست همراه اول

سرویس خبر
26 اردیبهشت 1397 ساعت 19:30
3 نظر

 

۱۰ مورد از بزرگترین اختراعات حوزه خودرو

اختراعات و نوآوری‌های بسیاری از زمان تولید اولین وسیله نقلیه تاکنون اتفاق افتاده تا خودروهای امروزی اینچنین پیشرفته شوند. در این مطلب به ۱۰ مورد از اساسی‌ترین اختراعاتی که خودروها را متحول کردند، می‌پردازیم.

اتومبیل‌ها از دهه ۱۹۹۰ تاکنون بسیار پیشرفته‌تر شده‌اند و ۱۰ موردی که در این مطلب بررسی شده‌اند جزء مهمترین آن‌ها هستند. این بررسی به ما نشان می‌دهد که تکنولوژی در طول زمان چطور تغییر می‌کند و مسائل و نیازهای انسان‌ها چگونه در طول زمان حل می‌شوند. 

۱. موتور بخار

موتور بخار بدون شک بزرگترین اختراع در حوزه وسائط نقلیه است، گرچه این تکنولوژی در ابتدا برای پمپاژ آب از معادن توسعه داده شد. اولین موتور بخاری که کار قابل بهره‌برداری در سال ۱۷۷۵ توسط جیمز وات ساخته شد که بهبودیافته موتور نیوکامن بود.
موتورهای بخار در ابتدا برای قطارها و کشتی‌ها ساخته می‌شدند اما در دوره سال‌های ۱۸۰۰ تا ۱۹۰۰ میلادی نسخه‌های مناسب خودرو این موتورها ساخته شدند و به دلیل سوخت ارزان محبوبیت بسیار زیادی داشتند.

۲. موتورهای درونسوز

موتورهای درونسوز یکی از دلایل تداوم تولید خودروها تا به امروز هستند. اولین تلاش‌های انجام شده در راستای تولید خودروهای درونسوز به قرن ۱۷ برمی‌گردد، اما نمونه موفق آن که با سوخت اتین کار می‌کرد در سال ۱۸۵۹ ساخته شد. نیکولاس اتو اولین موتور درونسوز مدرن مانند آنچه که در خودروهای امروزی می‌بینیم را در سال ۱۸۶۴ ساخت که گازسوز بود. به هر روی اولین موتور ۴ سیلندر که از سوخت مایع استفاده می‌کرد در سال ۱۸۷۶ توسط اتو، دیملر و میباخ ساخته شد و می‌توان گفت تاریخ این موتورها از همین زمان شروع می‌شود.

۳. استارت برقی موتور

موتورهای درونسوز سیستم‌های بازخوردی هستند که از اینرسی یک دور حرکت برای راه‌اندازی دور دیگر استفاده می‌کنند لذا برای استارت آن‌ها نیاز است تا آن‌ها را ابتدا به حرکت در‌آورد که اینکار به طرق مختلفی چون هندل‌های دستی انجام می‌شد. اما اختراع استار‌های برقی در سال ۱۸۹۶ روش‌های گذشته را کنار زد. اما اولین خودروهایی که از استارت برقی استفاده می‌کردند خودروهای تولید کادیلاک در سال ۱۹۱۲ هستند.

۴. موتورهای دیزلی

موتورهای دیزلی در سال ۱۸۹۳ توسط شخصی بنام رودولف دیزل ساخته شدند و تا کنون نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند. این موتورها به عنوان موتورهای درونسوز با بیشترین بازده گرمایی شناخته می‌شوند.

۵. ترمز ضدقفل

ترمز ضدقفل تکنولوژی بسیار قدیمی و مربوط به سال ۱۹۰۸ است که ابتدا در صنعت هوایی و برای ترمز سامانه‌های هوایی استفاده می‌شدند تا اینکه در سال ۱۹۷۱ در اتومبیل‌ها مورد استفاده قرار گرفتند.

۶. گیربکس اتوماتیک

جعبه دنده اتوماتیک از جمله اختراعاتی است که رانندگی را برای انسان‌ها راحت‌تر کرده است. این اختراع هم به توانخواهان کمک می‌کند و هم باعث می‌شود تا راننده بتواند همواره دو دست خود را روی فرمان نگه دارد و بنابراین ایمنی هم افزایش می‌یابد.

۷. فرمان برقی یا هیدرولیکی

سیستم فرمان عملگر دیگر اختراعی است که رانندگی را برای انسان‌ها آسوده کرده است. این اختراع برای اولین بار در سال ۱۹۵۱ توسط شرکت کرایسلر در خودروها پیاده‌سازی شد.

۸. کیسه هوا

کیسه هوا یقینا یکی از مفیدترین اختراعات مربوط به ایمنی خودرو است. این تکنولوژی تاکنون جان هزاران نفر را نجات داده است. کیسه هوا همزمان در سال ۱۹۵۱ توسط دو نفر به نامهای هِتریک و لیندرر عنوان شده است.

۹. موتور الکتریکی خودرو

ساخت موتورهای الکتریکی هرچند مدیون زحمت‌های تسلا است اما اولین نمونه که در خودروهای الکتریکی مورد استفاده قرار گرفته است. مربوط به سال 1884 است که در لندن ساخته شد.

GPS .۱۰

جی پی اس یا سیستم جهانی مکانیابی در نیروی ارتش آمریکا پرورانده شد. این سیستم از ۲۴ ماهواره که در مدار‌های مختلف قرار دارند سیگنال گرفته و موقعیت خود را تخمین می‌زند. جی پی اس ابتدا در سال ۱۹۷۳ راه‌اندازی شد و در سال ۱۹۹۵ بصورت جهانی قابل استفاده گشت. 
نظرات کاربران

در حال بارگذاری