تست همراه اول

سرویس خبر
4 اردیبهشت 1397 ساعت 15:00
0 نظر

 

وزارت صنعت تخلف در واردات خودرو را تایید کرد

در حالی که ورود غیرقانونی ۶ هزار و ۴۰۰ دستگاه خودرو به کشور تایید شده است، اما هنوز مشخص نیست که مقصر اصلی این تخلف کیست، گمرک، سازمان توسعه تجارت، واردکنندگان یا کارمندان آن‌ها‌؟

 چندی پیش یکی از خبرگزاری‌های کشور مستنداتی مبنی‌بر ورود غیرقانونی ۶ هزار و ۴۰۰ دستگاه خودرو به کشور ارائه کرد. هر چند این مستندات از سوی گمرک کشور مورد قبول واقع نشد، اما بر اساس ابلاغیه دفتر مبارزه با جرائم سازمان‌یافته به گمرکات کشور این خودروها به‌دلیل استفاده از ثبت‌سفارش‌های غیرقانونی مشمول مقررات قاچاق کالا شدند.

با علنی شدن تخلف صورت گرفته در واردات خودرو، گمرک با انتشار اطلاعیه‌هایی سعی در مبرا کردن خود از اتهامات صورت گرفته داشت، حال آنکه در آخرین اقدام رئیس گمرک در اظهاراتی سازمان توسعه تجارت را به ثبت‌سفارش خودرو برای عده‌ای خاص آن هم در زمان توقف قانونی آن متهم کرد. بعد از سکوت یک هفته‌ای بالاخره رئیس سازمان توسعه تجارت دیروز نسبت به ثبت غیرقانونی‌سفارش‌ها اقرار و آن را خارج از اراده این سازمان خواند. مجتبی خسروتاج در گفت وگو با خبرگزاری تسنیم با اشاره به اینکه بررسی‌ها نشان می‌دهد پس از توقف ثبت‌سفارش، تخلف صورت گرفته، عنوان کرد که برای روشن شدن این موضوع پرونده تخلفات به دستگاه‌های ذی‌ربط امنیتی- قضایی ارسال شده است. رئیس سازمان توسعه تجارت گفت: باوجود آن‌که تیرماه پارسال بارها اعلام شد ثبت‌سفارش واردات متوقف شده است؛ اما خودروهایی از مسیر گمرک ترخیص شده که ثبت‌سفارش آنها بعد از تاریخ اعلامی بوده است.

وی با تاکید بر اینکه قطعا در این باره تخلف صورت گرفته، گفت: این اشکال هم می‌تواند در سیستم و هم در افرادی باشد که در ارتباط با ثبت‌سفارش بودند، ولی وقتی موضوع را با واردکننده‌ها در میان می‌گذاریم می‌گویند «کارمندانمان ثبت‌سفارش انجام داده‌اند و ما از آن بی‌خبریم.» خسروتاج با یادآوری اینکه نباید قضاوت‌های زودهنگام انجام داد و باید منتظر رسیدگی‌ها بود گفت: ما هم تایید می‌کنیم تخلفاتی صورت گرفته و اعلام هم کردیم کدام شرکت‌ها و کدام واردکنندگان چه نوع تخلفاتی انجام داده‌اند، چون این موارد، در شرایطی انجام شده که مرتب اطلاع‌رسانی می‌کردیم در این ایام ثبت‌سفارش برای این افراد و شرکت‌های خاص ممنوع است، اما این که آنها چطور توانستند این کار را انجام دهند باید رسیدگی شود. خسروتاج تاکید کرده که‌ آنچه در حال حاضر در قالب ۶ هزار و ۴۰۰ دستگاه خودرو مطرح می‌شود مواردی از ثبت‌سفارش‌های خارج از تایید است که در واقع ما چنین ثبت‌سفارشی را در سیستم انجام ندادیم، حال اینکه چطور شرکت‌ها و افراد توانسته‌اند ثبت‌سفارش انجام دهند باید به‌صورت فنی رسیدگی شود و گمرکات تعداد خودروهای ترخیصی پس از اعلام توقف ثبت‌سفارش را باید اعلام کنند.

 
نظرات کاربران

در حال بارگذاری