تست همراه اول

سرویس خبر
31 فروردین 1397 ساعت 15:50
2 نظر

 

آمار تولید خودرو در سال 96 منتشر شد

دفتر صنایع خودرو و نیروی محرکه وزارت صنعت، معدن و تجارت، آمار تولید خودرو در سال ۹۶ و مقایسه آن با سال ۹۵ را منتشر کرد. در این مطلب به بررسی این آمار خواهیم پرداخت.

در آمار منتشر شده کلیه وسایل نقلیه تولید شده در کشور به ۶ دسته: سواری، ون، وانت، مینی بوس و میدل باس، اتوبوس و کامیون، کامیونت و کشنده تقسیم شده ‌اند. 

در جدول زیر آمار تولید در سال ۹۶ و ۹۵ و درصد رشد تولیدات را مشاهده می‌کنید. نکته قابل توجه در این جدول رشد ۴۴۴ درصدی تولیدات ون است که تولید آن در سال ۹۶ به ۹۶۴ دستگاه رسیده است. همچنین در مجموع تولیدات انواع خودرو رشد ۱۳/۷ درصدی را مشاهده می‌کنید.

نمودار روند تعداد خودروهای سواری تولید شده در کشور تا هفتمین ماه ۹۶ نیز بیانگر چگونگی رشد تولید در چندسال گذشته است.

بد نیست نگاهی هم به روند تعداد خودروهای سواری مورد استفاده در کشور بیاندازیم.

همانطور که می‌دانید ، عمده تولیدات خودرو در ایران توسط دو شرکت خودروسازی سایپا و ایران خودرو انجام می‌شود. در زیر نگاهی به روند تولیدات این دو کمپانی در دو سال گذشته می‌اندازیم.


در جدول زیر آمار دقیق تولید تمامی بنگاه‌های خودروسازی کشور آمده است که برخی از آنها در سال ۹۶ تولیدی نداشته و این موضوع جالبی در اقتصاد کشور نیست.

در ادامه می‌توانید تعداد تولید انواع خودروهای سواری، ون و وانت و اینکه کدام شرکت‌ها کدام خودرو را تولید می‌کنند، را مشاهده کنید.ارزش صادرات خودروهای ایرانی

خوشبختانه با بهبود اندکی که در روابط بین‌الملل بوجود آمده، برخی از شرکت‌های خودروسازی دنیا با ورود به بازار ایران باعث رشد تولیدات داخلی هرچند بصورت مونتاژ شده‌اند. در حال حاضر شرکت‌های رنو، پژو، سیتروئن، فولکس واگن و چری در کشور سرمایه‌گذاری نموده و بخش قابل توجهی از سهام شرکت‌های جدید در اختیار این کمپانی‌هاست. اما متاسفانه شرایط بد اقتصادی و جهش‌های بی‌موقع نرخ ارز و هزاران دلیل دیگر باعث شده تا صادرات خودرو به کشورهای دیگر به صرفه نبوده و این مساله پسرفت تکنولوژی تولید خودرو را در بر خواهد داشت. در جدول زیر ارزش صادرات خودرو در ایران و دیگر کشورهای دنیا را مشاهده کنید.


 
نظرات کاربران

در حال بارگذاری