جی پلاس

تست همراه اول

سرویس خبر
22 فروردین 1397 ساعت 10:00
1 نظر

 

رونمایی از نخستین کارت حافظه 1 ترابایتی CFexpress با سرعت خواندن/نوشتن گیگابایتی

کارت حافظه 1 ترابایتی «پروگرید دیجیتال» به‌کمک فناوری CFexpress داده‌ها را به‌ترتیب با سرعت 1.4 و 1 گیگابایت در ثانیه می‌خواند و می‌نویسد.

شرکت «پروگرِید دیجیتال» (ProGrade Digital) از نخستین کارت حافظه یک ترابایتی جهان مبتنی بر استاندارد  CFexpress 1.0 رونمایی کرد. پروگرید نخستین شرکتی است که فناوری سی‌اف اکسپرس 1.0 را در کارتی با این مقدار ظرفیت به خدمت گرفته و آن را اعلام عمومی کرده است.

کارت حافظه جدید در خلال نمایشگاه NAB (انجمن ملی پخش‌‌کنندگان برنامه‌های رادیویی تلویزیونی آمریکا) که از 7 تا 12 آوریل در جریان است، معرفی شد و به گفته شرکت سازنده، نشانه‌ای است دال بر تمایل این صنعت به تولید حافظه‌های مبتنی بر استاندارد CFexpress.

این کارت حافظه 1 ترابایتی نه تنها از حیث ظرفیت، محصول چشم‌گیری است بلکه به‌لطف بهره‌گیری از استاندارد جدید CFexpress از سرعت خوانش و نگارش بسیار زیادی نیز برخوردار است؛ کافی است آن را با دیگر انواع رایج حافظه مقایسه کنید تا به این موضوع پی ببرید. برای مثال سرعت خوانش اطلاعات از حافظه‌های SDXC UHS-II حداکثر 300 مگابایت بر ثانیه و از حافظه‌های CFast 2.0 نهایتاً 550 مگابایت در ثانیه است. اما کارت حافظه پروگرید با اتکا به فناوری CFexpress 1.0 می‌تواند داده‌ها را با سرعت 1400 مگابایت (1.4 گیگابایت) در ثانیه بخواند. سرعت نوشتن اطلاعات روی این کارت نیز بیش از 1000 مگابایت در ثانیه است. با این اوصاف، شرکت‌ها با بهره‌گیری از CFexpress می‌توانند کارت‌هایی با ظرفیت زیاد و سرعتی سه تا چهار برابر بیش از سرعت کارت‌های پیشرفته کنونی تولید کنند.

به همین علت، پروگرید نیز تصمیم گرفت تا فرمت پیشین XQD را کلاً کنار بگذارد و تمام تمرکز خود را بر استانداردسازی فرمت CFexpress معطوف کند. خبر خوب دیگر این‌که دوربین‌های سازگار با فرمت XQD نیز پس از به‌روزرسانی نرم‌افزار داخلی (سفت‌افزار یا فیرم‌ور) خود قادر به پشتیبانی از کارت‌های CFexpress خواهندبود.

همان‌گونه که «وِس بریوِر»، مدیرعامل پروگرید اشاره می‌کند، اگر شرکت‌های سازنده تجهیزات ثبت عکس و ویدیو از فناوری CFexpress استقبال کنند، دوربین‌های عکاسی و ویدیوییِ آینده، تصاویر را با وضوح و نرخ بیت بیشتری نسبت به گذشته ضبط خواهندکرد.

بدیهی است که وقتی سرعت ضبط یا اصطلاحاً سرعت نوشتن داده روی حافظه زیاد باشد، دست‌مان برای ثبت تصاویری با وضوح بیشتر، بازتر است زیرا در حالت عادی هرچه وضوح تصویر افزایش می‌یابد، ضبط آن روی حافظه زمان بیشتری می‌گیرد.

همچنین، وقتی داده‌ها با سرعت بیشتری از روی حافظه خوانده شوند، کارهایی همچون انتقال عکس‌ها و ویدیوها یا حتی انجام ویرایش‌های گرافیکی توسط خود دوربین روی آن‌ها با سرعت و سهولت بیشتری انجام می‌شود.

شرکت نوپای «پروگرید دیجیتال» که بر ساخت کارت‌های حافظه تمرکز دارد، در فوریه 2018 اعلام موجودیت کرد. اغلب مدیران پروگرید قبلاً در شرکت‌های فعال در صنعت کارت حافظه به‌ویژه لکسار (Lexar) و سن‌دیسک (SanDisk) کار کرده‌اند.

گفتنی است، سن‌دیسک در سپتامبر 2016 کارت حافظه‌ای با ظرفیت 1 ترابایت مبتنی بر استاندارد SDXC معرفی کرده بود، اما این محصول هنوز به تولید انبوه نرسیده و وارد بازار نشده است.

همچنین، یادآوری می‌شود که لکسار یکی از نام‌های تجاری معروف در حوزه کارت حافظه بود، اما شرکت میکرون (Micron) که مالکیت آن را در اختیار داشت در سال 2017 طی تصمیمی غیرمنتظره از پایان کار کارت‌های لکسار خبر دارد.

حافظه‌های جدید پروگرید در انواع 256 گیگابایتی و 512 گیگابایتی نیز عرضه خواهندشد. این حافظه‌ها در سال جاری میلادی وارد بازار خواهندشد، اما ظاهراً قیمت آن‌ها هنوز اعلام نشده است.نظرات کاربران

در حال بارگذاری