تست همراه اول

سرویس خبر
21 بهمن 1396 ساعت 12:10
1 نظر

 

پلیس چین از عینک هوشمند با قابلیت تشخیص چهره استفاده می‌کند

پس از معرفی گوگل گلس که به نوعی الهام بخش عینک‌‌های هوشمند موجود است، اعلام شد که پلیس دبی از عینک هوشمند گوگل استفاده برای ارائه بهتر خدمات استفاده می‌کند. این بار چین پلیس خود را به عینک‌های هوشمند مجهز نموده است.

زمانی که برای نخستین بار گوگل عینک هوشمندش با نام گوگل گلس را رونمایی کرد، بسیاری از کاربران نگران این موضوع بودند که سایر افراد با استفاده از این دوربین و فیلم‌برداری از آن‌ها، حریم خصوصی‌شان را نقض نمایند. به نظر می‌رسد این نگرانی تا حدی به‌ جا و قابل تامل است، زیرا پلیس چین به عینک‌های هوشمندی مجهز شده است که از فناوری تشخیص چهره برخوردار است.

بر اساس گزارش وال استریت ژورنال، پلیس چین به عینک‌های هوشمندی مجهز شده است که برای تعقیب مجرم فراری در ایستگاه‌های قطار کاربرد دارد. در حالی که پلیس این کشور مدعی است که عینک‌های مذکور برای تعیین محل مجرمان و افرادی که از چهره غیر واقعی استفاده می‌کنند کاربرد دارد، نگرانی‌هایی وجود دارد که از این فناوری برای شناسایی سیاست مداران مخالف یا مانیتورینگ افراد استفاده شود.

با توجه به این‌که هنوز شواهدی برای اثبات این نگرانی‌ها وجود ندارد، مشخص نیست که این عینک چگونه کار می‌کند. اما با توجه به توصیفات، ظاهرا از سرعت بسیار بالایی بهره‌مند است. تمام آن‌چه دارندگان این دستگاه باید انجام دهند این است که به شخص مورد نظر نگاه کنند و سپس دوربین ابعاد صورت فرد را اندازه گیری و با اطلاعات پایگاه داده خود مقایسه می‌کند و تمام این اعمال در کمتر از چند ثانیه انجام خواهد شد.

نکته جالب توجه راجع به عینک‌های مذکور این است که با یک نگاه به سادگی فرایند جستجو و تشخیص هویت را انجام خواهد داد. حتی اگر شما مجرم نباشید و سابقه‌ای هم نداشته باشید، باز هم دوربین از شما صرف نظر نخواهد کرد و به بررسی شما خواهد پرداخت. به هر حال ورود این فناوری به نفع پلیس خواهد بود، زیرا به جای صرف چند ساعت زمان، می‌تواند در چند دقیقه میلیون‌ها فرد را شناسایی نماید.  21 بهمن 1396
1 نظر
5.00
  1 رای

نظرات کاربران

در حال بارگذاری