تست همراه اول

سرویس خبر
16 دی 1396 ساعت 10:10
15 نظر

 

حاشیه‌های تعرفه جدید واردات خودرو در ایران

ابلاغ دستورالعمل جدید واردات خودرو در کنار اخبار بد اقتصادی دیگر در چند روز گذشته شوک بزرگی به ملت ایران بود که نارضایتی‌های مردم را دوچندان افزایش داد. در این نوشتار قصد داریم تا این تصویب‌نامه را با جزئیات بیشتری بررسی کنیم.

پس از اجرایی شدن برجام، وزارت صنعت طی بخشنامه‌ای اعلام کرد؛ از این پس تنها نماینده‌های رسمی خودروسازان جهانی می‌توانند به ثبت سفارش خودرو اقدام کنند اما چیزی نگذشت که در تیرماه سال جاری سایت ثبت سفارش برای تمام واردکنندگان رسمی و غیررسمی بسته شد.

شش ماه طول کشید تا مسئولین در وزارت صنعت به بررسی آمار و ایرادات درون سیستمی این سامانه بپردازند. سامانه‌ای که در آن، واردکنندگان طی سه ماهه نخست سال، ۳۰ هزار و ۷۱۴ دستگاه خودرو را وارد کشور کردند که نشان‌دهنده رشد ۱۳۵ درصدی واردات خودرو بود. انباشته‌شدن ده هزار خودرو در گمرک و گران‌شدن چند ده میلیونی خودروهای خارجی در این ۶ ماه نمونه‌هایی از نتایج بی‌کفایتی مسئولین محترم در این حوزه است. نکته جالب اینجاست که با وجود بسته بودن ثبت سفارش، واردات خودرو در سال جاری رکورد زده و همچنین قیمت خودرو در بازار به شدت افزایش یافته است. سوال اینجاست که آیا این افزایش قیمت به دلیل افزایش رانت و انحصار بوده است؟

پیش فروش خودرو توسط نمایندگان رسمی کشور در حالی که دسترسی به ثبت‌سفارش وجود ندارد و از سوی دیگر خرید خودرو فرسوده و صدور گواهی اسقاط صورت نمی‌گیرد به چه معناست؟

یکی از دلایل بسته‌شدن ثبت سفارش ممنوعیت گری‌مارکت‌ها و نمایندگی‌های غیرمجاز از واردات بود، در حالی که در تصویب‌نامه جدید خبری از این ممنوعیت وجود ندارد. شش ماه زمان برد تا مسئولین در بین مشخصات عملکردی خودروها به دنبال شاخص لوکس‌بودن خودرو بگردند و خوشحالیم که فهمیدند حجم موتور، اسب بخاربالا یا دودیفرانسیل بودن خودرو ربطی به لوکس‌بودن خودرو ندارد و بهترین معیار خودروهای لاکچری قیمت آن‌هاست، اما ضمن سپاس از اینکه این موضوع را دریافتید چرا محدودیت ورود خودروهای بالای ۲۵۰۰سی‌سی را برنداشتید؟

مگر هدف از بسته بودن ثبت سفارش حمایت از تولید ملی نیست پس چرا بجای سختگیری در واردات خودروهایی که امکان تولید آن‌ها در کشور وجود دارد و ایجاد بستری مناسب برای هدایت واردات سی.بی.یو. به سمت سی.کی.دی. خودروهای لوکسی که تنها ده درصد از واردات را شامل می‌شوند را نشانه گرفتید؟

وقتی از پژوهشکده‌ها و دانشگاه‌ها و موسساتی که در پیش‌برد علم تولید خودروهای هیبریدی و برقی تلاش می‌کنند، حمایتی نمی‌شود و زیرساخت مناسبی برای استفاده از این خودروها در کشور ایجاد نمی‌گردد و تولید این خودروها در کشور صفر است، افزایش ۱۲۰۰ درصدی تعرفه واردات این خودروها به حمایت از کدام تولید ملی است؟

پیشنهاد ما به وزارت امورخارجه، وزارت اقتصاد، وزارت نیرو و وزارت صنعت، معدن و تجارت این است که بجای آنکه به فکر تولید ملی که در انحصار افرادی خاص است که خود را برتر از ملت ایران دانسته و حاضر نیستند از محصولات خود استفاده کنند و با بی تدبیری و بی کفایتی و عدم استفاده از تکنیک‌های روز تولید خودرو جان مردم را در جاده‌های کشور می‌گیرند،  با تسهیل امور مربوطه، امکان ایجاد خطوط تولید باکیفیت در کشور، توسط خودروسازان برتر جهانی را ایجاد کنند تا ضمن جلوگیری از بیکاری هموطنانمان از آمار پانزده هزار کشته در سال نیز جلوگیری شود.  16 دی 1396
15 نظر
5.00
  30 رای

نظرات کاربران

در حال بارگذاری