تست همراه اول

سرویس خبر
10 مهر 1396 ساعت 18:00
16 نظر

 

درآمد سامسونگ از فروش هر دستگاه آیفون 10: 110 دلار!

اپل و سامسونگ با وجود رقابتی که دارند، با یکدیگر شراکت تجاری نیز دارند. همواره تعدادی از قطعات گوشی‌های آیفون را سامسونگ تولید می‌کرده و آیفون 10 نیز از این قاعده مستثنی نیست. اما درآمد سامسونگ از فروش هر دستگاه آیفون 10 بیشتر از آن چیزی است که تصور می‌کنید!

اپل ماه گذشته از آیفون 10 رونمایی کرد. آیفونی که به خاطر دهمین سالگرد معرفی آیفون چنین نام گرفت و در نوع خودش منحصر به فرد است. این گوشی از صفحه نمایش بدون لبه برخوردار بوده و در آن سیستم تشخیص چهره جایگزین تاچ آیدی شده است. البته آیفون 10 که هنوز به بازار عرضه نشده، قیمت بالای 999 دلاری دارد. یکی از دلایل این قیمت بالا، بیشتر بودن هزینه تمام شده این گوشی برای اپل است. اما نکته جالب اینجاست که بر اساس بررسی قطعات استفاده شده در این گوشی، سامسونگ به ازای فروش هر آیفون 10 حدود 110 دلار سود می‌برد؛ چیزی نزدیک به ده درصد قیمت فروش محصول!

پر سودترین قطعه تولیدی سامسونگ که در آیفون 10 به کار رفته، گران‌قیمت‌ترین قطعه این گوشی نیز هست: صفحه نمایش جدید OLED. این صفحه نمایش سفارشی بوده و بر اساس استانداردهای اپل طراحی و ساخته شده است. اما صفحه نمایش OLED تنها قطعه‌ی تولیدی سامسونگ نیست که در دل آیفون 10 جای گرفته است.

تحقیقی که برای مجله وال استریت ژورنال انجام شده نشان می‌دهد سامسونگ وظیفه تولید باتری و خازن‌های مورد استفاده در پرچم‌دار جدید و پر سر و صدای اپل را نیز بر عهده داشته است. در این بررسی به نکته جالبی اشاره شده است:

به نظر می‌رسد درآمد سامسونگ از تولید قطعات برای آیفون 10 حدود 4 میلیارد دلار بیشتر از درآمد این شرکت در تولید قطعات پرچم‌دار خودش، گلکسی اس 8، باشد.

البته به دلایلی نمی‌توان این مقایسه را چندان منصفانه دانست. اول اینکه در این مقایسه تنها درآمد بخش قطعات سامسونگ در دو گوشی آیفون 10 و گلکسی اس 8 مورد مقایسه قرار گرفته و سودی که بخش موبایل سامسونگ از فروش گلکسی اس 8 به دست آورده لحاظ نشده است. ثانیا این مقایسه بر اساس آمار فروش «احتمالی» این دو گوشی انجام شده است. در این مقاله آمده است:

انتظار می‌رود اپل 130 میلیون دستگاه از آیفون 10 تا تابستان 2019 به فروش برساند که درآمد سامسونگ از هر دستگاه حدود 110 دلار است. در همین حال انتظار می‌رود فروش جهانی گلکسی اس 8 حدود 50 میلیون دستگاه باشد که به ازای هر دستگاه 202 دلار به خاطر قطعات تولیدی خود سامسونگ مانند صفحه نمایش طی 20 ماه ابتدایی فروش برای این شرکت درآمد به همراه داشته باشد.

به عبارت دیگر از آنجا که سامسونگ نسبت به آیفون 10 تعداد قطعات بیشتری از گلکسی اس 8 را خودش تولید می‌کند، درآمد تولید قطعات ناشی از فروش هر دستگاه گلکسی اس 8 بیشتر از آیفون 10 است. اما به خاطر اینکه انتظار می‌رود مجموع فروش آیفون 10 بسیار بیشتر از گلکسی اس 8 باشد، درآمد نهایی سامسونگ از آیفون 10 به خاطر تولید قطعه بیشتر برآورد شده است.

شاید جالب باشد که بدانید دو شرکت اپل و سامسونگ که رقیب هم محسوب می‌شوند، تا چه حد کسب و کارشان به یکدیگر وابسته است. بر اساس تخمین موسسه‌ سرمایه‌گذاری CLSA، سفارش‌‌های اپل برای تولید قطعات مختلف گوشی‌های آیفون حدود یک سوم درآمد سامسونگ را تأمین می‌کند.

   10 مهر 1396
16 نظر
4.82
  11 رای

نظرات کاربران

در حال بارگذاری