تست همراه اول

سرویس خبر
25 مرداد 1396 ساعت 20:20
2 نظر

 

پهپادی که روی ناو هواپیمابر بریتانیا نشست؛ و کسی متوجه آن نشد!

پهپاد یک عکاس آماتور، بی‌ هیچ مشکلی روی عرشه ناو هواپیمابر ملکه الیزابت فرود آمده، عکس گرفته و سپس برخاسته است.

جدیدترین و بزرگ‌ترین ناو هواپیمابر بریتانیا باز هم خبرساز شد. کمتر از دو ماه پس از اعلام خبر رویت ویندوز منسوخ ایکس‌پی روی برخی از کامپیوترهای ناو هواپیمابر ملکه الیزابت، این بار پهپاد 350 دلاری یک عکاس آماتور روی عرشه این ناو 3.9 میلیارد دلاری فرود آمده و ظاهرا هیچ‌یک از خدمه کشتی متوجه واقعه نشده است. شگفت‌‌انگیزتر آنکه حتی پس از گزارش کردن موضوع نیز به نظر ‌می‌رسید مسئولان دولتی از نفوذ به حریم امنیتی ناو چندان احساس نگرانی نکرده‌اند. حادثه فوق، چند هفته پیش و زمانی رخ داده است که ناو در بندر اینوِرگوردون اسکاتلند پهلو گرفته بود.

این عکس را پهپاد پس از نشستن روی عرشه، از سطح ناو هواپیمابر ملکه الیزابت گرفته است.

عکاس مذکور که نخواسته است نامش فاش شود، یکی از اعضای گروه عکاسان آماتور «بلک آیل ایمجز» (Black Isle Images) است. این عکاس مدعی است که فرود پهپاد روی ناو، بدون اراده او صورت گرفته است. وی می‌گوید، پهپاد به حس‌گرهای ضدسانحه (و بادسنج) مجهز است، لذا وقتی باد تندی وزید، حس‌گرها هشدار دادند که پهپاد باید فرود آید. او که گمان نمی‌کرد وزش باد ادامه پیداکند به هشدارها توجهی نکرد، اما سامانه خودکار پهپاد برای جلوگیری از وقوع سانحه فعال شد و آن را روی عرشه ناو فرود آورد. به گفته این شهروند، پهپاد در حالت عادی روی سازه‌های فولادی (و لغزنده) فرود نمی‌آید، اما پوشش غیرلغزنده سطح ناو باعث شد تا پهپاد نهایتا روی آن بنشیند. این پهپاد حتی پس از فرود نیز از عرشه ناو یک عکس گرفت و سپس بی‌ هیچ مشکلی دوباره به پرواز درآمد.

به‌رغم تمام این اتفاقات، روی عرشه هیچ واکنش و تکاپویی به چشم نخورد و شاید به همین سبب شهروند مذکور در وصف وضعیت ناو گفت، گویی «کشتی ارواح» بود.

پهپاد از ناو هواپیمابر ملکه الیزابت عکس‌ها و ویدیوهای متعددی ثبت کرده است؛ از جمله این تصویر.

این شخص امیدوار است که اتفاق اخیر باعث شود آن‌ها از این پس چنین ضعف‌های امنیتی آشکاری را با دقت بیشتری رصد کنند.

وی که می‌دانست با نزدیک کردن بیش از حد پهپاد به ناو قوانین را نقض کرده است، به فاصله کوتاهی خود را به نیروهای محافظ ناو معرفی کرد. او که نام و شماره تلفن خود را به آن‌ها داده بود، منتظر بود به‌زودی سراغش بیایند و تصاویر ضبط‌شده را توقیف کنند اما کسی پی او را نگرفت و لذا حدس زد که چون فعالیت ناو هنوز رسما آغاز نشده است، اقدام او نیز چندان برای آن‌ها مزاحمت ایجاد نکرده است.  

گفته می‌شود پهپاد مذکور، ساخت شرکت DJI و از این مدل بوده است. برخی منابع نیز آن را «پروت بیباپ» ساخت شرکت پروت عنوان کرده‌اند.

با این حال، سخنگوی وزارت دفاع بریتانیا بر جدیت در تامین امنیت ناو هواپیمابر ملکه الیزابت تاکید کرد و گفت، موضوع به پلیس اسکاتلند گزارش شده و در دست بررسی است و پس از اتفاق اخیر تمهیدات امنیتی ارتقا پیدا کرده است.

این شهروند عکاس می‌گوید، چند هفته بعد مجددا به اسکله رفته و باز از این ناو، تصاویر هوایی گرفته است، و این بار هم مشکلی پیش نیامد.

   25 مرداد 1396
2 نظر
5.00
  8 رای

نظرات کاربران

در حال بارگذاری