تست همراه اول

سرویس خبر
23 خرداد 1396 ساعت 19:00
0 نظر

 

ترمز تویوتا پیش از حمله قلبی!

تویوتا مشغول تحقیق روی فناوری ویژه‌ای است که با تشخیص حمله قلبی راننده، خودرو را متوقف می‌کند تا از بروز سوانح رانندگی جلوگیری شود.

حمله قلبی عارضه‌ای جدی است و اگر پشت فرمان اتفاق بیافتد، نه فقط برای خود شخص که برای دیگر رانندگان و رهگذران نیز خطرناک است.

خودروی مفهومی Concept-i تویوتا. عکس، تزیینی است.

اکنون تویوتا با همکاری دانشگاه میشیگان در صدد توسعه فناوری ویژه‌ای است که می‌تواند وقوع حمله قلبی راننده را حتی قبل از وقوع، پیش‌بینی کند.

کیوان نجاریان، محقق علوم پزشکی دانشگاه میشیگان در این باره می‌گوید: «آن‌ها (تویوتا) به من نشان دادند که شمار زیادی از حوادث رانندگی به علت بروز شرایط (خاص) پزشکی و به‌ویژه عوارض قلبی و عروقی در هنگام رانندگی اتفاق می‌افتد.»

به گفته وی، بررسی آمار موسسات مختلف در خصوص تصادفات نشان می‌دهد که رانندگان 65 سال به بالا از حیث شرایط جسمانی با مسائل گوناگونی روبه‌رو هستند که با وقوع سوانح رانندگی بی‌ارتباط نیست.

پژوهشگران در حال حاضر به دنبال راهی هستند تا بتوان با یک دستگاه کوچک نیز تحلیل‌های پزشکی دقیقی صورت داد. سیستمی که برای این منظور از آن استفاده می‌شود شامل الگوریتم‌هایی است که نمی‌گذارد اطلاعات غیرمرتبط مثل سروصدای جاده و تداخلات مغناطیسی درون خودرو بر نتایج تحلیل‌ها تاثیر خاصی بگذارد. به عبارت دیگر، حذف صداهای مزاحم، شرایط داخل خودرو را به شرایط حاکم بر اتاق بیمارستان نزدیک می‌کند تا نتیجه تحلیل‌ها دقیق‌‌تر باشد.

طبق پیش‌بینی‌ها، فناوری مدنظر تویوتا تا سال 2020 به نتیجه خواهدرسید. در سوی دیگر، احتمال می‌رود که تا سال 2030  استفاده از خودران‌ها بسط و گسترش یابد.  

با این اوصاف و در دورانی که مردم چشم‌انتظار خودران‌ها هستند، شاید از دید برخی، طرح اخیر تویوتا چندان ضروری به نظر نرسد، اما نکته این‌جا است که اولا نمی‌توان دقیقا پیش‌بینی کرد خودران‌ها چه زمانی در سراسر دنیا فراگیر می‌شوند و دوم اینکه گسترش خودران‌ها الزاما به معنی حذف خودروهای عادی نیست.  

   23 خرداد 1396
3012 بازدید
0 نظر
4.00
  4 رای
نظرات کاربران

در حال بارگذاری