تست همراه اول

سرویس خبر
2 اسفند 1395 ساعت 13:25
12 نظر

مجوز داده نمی‎شود

پرواز کوادکوپترها بر فراز تهران ممنوع شد

قرارگاه ثارلله تهران اعلام کرد پرواز هرگونه کوادکوپتر شخصی و خصوصی در تهران ممنوع است و برای استفاده از این وسایل باید مجوز اخذ شود. البته این مجوز به هیچ وجه به اشخاص عادی داده نمی‎شود!

اگر به فروشگاه‌های اسباب بازی فروشی سری بزنید می‌توان انواع و اقسام پهپادها را، که به کوادکوپتر معروف‌اند، پیدا کرد که به پرواز درآوردن آنها هیجان‌انگیز است و برای خریداران جنبه سرگرمی دارد. با این حال پرواز کردن و نزدیک شدن این پهپادها به بعضی مراکز حساس در کشورهای مختلف ممنوع شده است.

در چند ماه اخیر شاهد واکنش شدید سازمان‌های نظامی کشور در خصوص پهپادهای کوچکی بوده‌ایم که در شهر تهران به پرواز درآمده بودند، تا حدی که برای متوقف کردنشان از ضد هوایی استفاده کردند. حالا قرارگاه ثارالله تهران اعلام کرده که پرواز هرگونه کوادکوپتر شخصی و خصوصی بر فراز این شهر ممنوع است و به هیچ وجه برای اشخاص مجوز استفاده از کوادکوپتر صادر نمی‎شود!

خبرگزای تسنیم از زبان جانشین عملیات قرارگاه ثارالله نقل کرده است: با توجه به اینکه تامین امنیت تهران به عهده قرارگاه ثارالله است، فضای امنیتی تهران را هم برعهده قرارگاه ثارالله گذاشته‌اند. بر این اساس صدور هرگونه مجوزی برای پرواز این گونه پرنده‌ها، مسئولیت و صدور مجوز به عهده این قرارگاه است.

سردار ربیعی گفت: بر اساس دستور العملی که اخیرا مبنی بر جلوگیری از پرواز بدون مجوز کوادکوپترها و پهپادهای خصوصی صادر شده است، ما جلوی پرواز این پرنده‌ها را که مشکلات امنیتی و بعضا مشکلات اجتماعی و روانی در جامعه بوجود آورده‌ بودند را گرفتیم.

او در ادامه گفت: نمونه‌هایی را داشته‌ایم که برخی از این پرنده‌ها با پرواز بر فراز منازل مردم،‌ با دوربین‌هایشان منازل مردم را مورد نظارت قرار داده و موجبات ناراحتی و شکایات مردم را پدید آورده‌اند. این کوادکوپترها به دوربین مجهز هستند و می‌توانند با پرواز بر روی مراکز حساس و حیاتی و مهم، فیلمبرداری کنند و مورد سوء استفاده دشمن قرار بگیرد.

براساس دستور العمل ستاد کل نیروهای مسلح برای پرواز هرگونه هلی‌شات و کوادکوپتر باید مجوز لازم اخذ شود. البته این مجوز به اشخاص تعلق نمی‌گیرد و فقط به دستگاه مربوطه داده می‎شود. کسانی که قصد دارند فعالیت‌های فرهنگی انجام دهند باید از وزارت ارشاد یا صدا و سیما و کسانی که قصد فعالیت ورزشی دارند باید از وزارت ورزش یا دستگاه‌های دیگری که برای این کار مشخص شده‌اند مجوز بگیرند.


   2 اسفند 1395
12 نظر
4.43
  7 رای
نظرات کاربران

در حال بارگذاری