تست همراه اول

سرویس خبر
17 بهمن 1395 ساعت 21:00
7 نظر

 

ویژگی حذف نویز در گوشی موبایل چگونه کار می‌کند؟

قابلیت حذف نویز در گوشی‌های تلفن همراه کمک می‌کند تا صدای مزاحم محیط حذف شود و کاربر صدای مخاطب خود را راحت‌تر بشنود. در این مطلب به شما خواهیم گفت که فناوری Noise Cancelling چیست و چطور کار می‌کند.

در دنیای پرهیاهوی امروز، لحظه‌ای آرامش داشتن و دور بودن از سروصدا بسیار ارزشمند و کمیاب است. آلودگی صوتی یکی از خطرات دنیای ماست که سلامت روحی و روانی انسان‌ها را تهدید می‌کند و موجب اختلال در کارها می‌شود.
حتما شما هم تجربه صحبت کردن با تلفن در جاهای شلوغ را داشته‌اید و خوب می‌دانید فهمیدن صدای مخاطب در این شرایط چقدر دشوار است. به همین دلیل فناوری‌ای به نام Noise Cancelling به گوشی‌های موبایل اضافه شده است تا جلو نویزهای مزاحم اطراف را بگیرد و کمک کند با راحتی بیشتری متوجه حرف‌های مخاطب آن طرف خط شوید.

نویز کنسلینگ به دو نوع Passive و Active تقسیم می‌شود. هدفون‌های صنعتی بارزترین نمونه از محصولاتی‌اند که فناوری Passive Noise Cancelling در آنها به کار رفته است تا از وارد شدن آسیب به گوش در محیط‌های پرسروصدا، مثل کارخانه‌ها، جلوگیری کند. طراحی خاص این هدفون‌ها و موادی که در ساخت آنها استفاده می‌شود به گونه‌ای است که اطراف گوش محیطی ایزوله ایجاد می‌شود تا شنیدن نویزهای محیطی به کمترین میزان خود برسد.
فناوری Active Noise Cancelling به جز صنعت موبایل در هدفون‌های موسیقی، اتومبیل‌ها و هواپیماها نیز استفاده می‌شود. نوع اکتیو، برخلاف پسیو، برای کار کردن نیاز به منبع انرژی (برق یا باتری) دارد و عملکرد آن کمی پیچیده‌تر است. در این فناوری یک یا چند میکروفون به طور پیوسته صدای اطراف را می‌گیرد و آن را به امواج آنالوگ تبدیل می‌کند. سپس یک یا چند اسپیکر، همزمان امواجی صوتی پخش می‌کند که دقیقا برعکس امواج صدای محیط است. نتیجه ترکیب این دو موج ایجاد سکوت و جلوگیری از شنیدن صداهای مزاحم اطراف شماست.
تصویر زیر کمک می‌کند تا بهتر متوجه عملکرد Active Noise Cancelling شوید.

اکثر گوشی‌های هوشمند میان‌رده و رده‌بالا به ویژگی حذف نویز مجهزند، اما برای اینکه از داشتن این ویژگی مطمئن شوید، می‌توانید به فهرست مشخصات گوشی خود در سایت جی‌اس‌ام مراجعه کنید.


   17 بهمن 1395
7 نظر
5.00
  18 رای

نظرات کاربران

در حال بارگذاری