تست همراه اول

سرویس خبر
27 خرداد 1395 ساعت 13:00
9 نظر

Nikola One

نیکولا وان؛ اولین سنگین‌وزن الکتریکی جهان

کمپانی نیکولا موتور درحال سرمایه‌گذاری برای ساخت نخستین خودرو سنگین جهان با پیشرانه الکتریکی است. این غول سبز Nikola One نام دارد.

نیکولا تسلا را حتما می‌شناسید؛ همان مخترع بزرگ آمریکایی که اصالتا صربستانی بود و تحقیقات و ابداعات زیادی در زمینه جریان های ولتاژ بالای الکتریکی و جریان‌های مغناطیسی از خود به‌جا گذاشت. اما امروز قرار نیست از زندگی این نابغه بزرگ صحبت کنیم؛ این‌ها را گفتیم که فقط نام این دانشمند بزرگ برایتان یادآوری شود، چراکه با نامش کار داریم! حدود 13 سال پیش کمپانی آمریکایی تسلاموتور تاسیس شد که حالا در ساخت خودروهای لوکس الکتریکی در جهان حرف اول را می‌زند. اما چه اشکالی دارد که کمپانی دیگری این‌بار با نام نیکولا وارد میدان شود؟!

نیکولاموتور نام کمپانی جدیدی است که به تازگی در ایالات‌متحده کارش را شروع کرده. نیکولاموتور البته رقیبی برای تسلاموتور محسوب نمی‌شود، چراکه فعلا نه خط تولید و کارخانه‌ای دارد و نه کارمند و تکنسینی. موسسان این شرکت فعلا در مرحله جذب سرمایه‌اند و ظاهرا هم بسیار در کارشان عجله دارند، چراکه از همین ابتدا نخستین محصولشان را معرفی کرده‌اند. نام این محصول را Nikola One گذاشته اند و می‌گویند که نخستین خودرو سنگین جهان با پیشرانه الکتریکی است که به تولید انبوه می‌رسد.

این خودرو، که کمتر از 1700 کیلوگرم وزن دارد، در فاز مفهومی است و تنها برخی اطلاعات کلی از آن منتشر شده. نیکولا وان به باتری‌های 320 کیلووات ساعتی مجهز است که می‌توانند حدود 2000 اسب‌بخار خروجی داشته باشند که از قوی‌ترین انجین دیزلی جهان (در این کلاس) حدود 2.5 برابر قوی‌تر است.

از چنین توان بالایی قابل پیش‌بینی بود که نیکولا وان محدوده پیمایشی بسیار زیادی داشته باشد و خوشبختانه این اتفاق هم افتاده است: با یک بار شارژ، این هیولای سبز می‌تواند حدود 1930 کیلومتر جابجا شود. نیکولا وان برای شارژشدن باتری هایش نیازی به اتصال به برق ندارد؛ درون آن توربینی کار گذاشته‌اند که به مخزن 567 لیتری گاز طبیعی متصل است و همزمان با حرکت، باتری‌های لیتوم‌یونی را هم شارژ می‌کند. ضمن اینکه سیستم بازیابی انرژی ترمز نیز برای آن به کار رفته است.

نیکولا موتور می‌گوید که در صورت ساخت این خودرو، قیمت هر دستگاه آن بین 300 تا 400 هزار دلار خواهد بود. این قیمت اگرچه نسبت به قوی‌ترین دیزلی‌های جهان 2 برابر بیشتر است، زمانی که هزینه تعمیر و نگهداری آن را در طولانی‌مدت در نظر بگیریم، به‌‌صرفه‌بودنش مشخص می‌شود. آن طور که نیکولاموتور گفته است، مالکان این خودرو بعد از طی‌کردن یک میلیون مایل یا 1.6 میلیون کیلومتر (که معادل کارکرد 10 سال می‌شود) حدود 400 هزار دلار در هزینه سوخت صرفه‌جویی می‌کنند و اگر هزینه 100 هزار دلاری تعمیر پیشرانه را هم در این مدت اضافه کنیم، خریداران این خودرو مجموعا 500 هزار دلار در 10 سال نخست خریدن نیکولا وان صرفه‌جویی خواهند کرد.

پیش‌ثبت‌نام نیکولا وان هم‌اکنون شروع شده است که در آن مشتریان تنها با پرداخت 1500 دلار در صف انتظار قرار می‌‌گیرند. نکته جالب‌تر اینجاست که کمپانی در فاصله یک ماه اخیر 7000 سفارش گرفته. همچنین امکان فروش لیزینگی این خودرو نیز وجود دارد که در آن مشتریان باید ماهانه مبلغی بین 4000 الی 5000 دلار پرداخت کنند. نیکولاموتور قرارست به 5000 خریدار اول این خودرو حدود 380 هزار لیتر گاز طبیعی به‌رایگان عرضه کند.

برای راه‌اندازی خط تولید این خودرو حدود 2.3 میلیارد دلار از طریق پروژه‌های استارت‌آپ جمع‌آوری شده و تنها چند قدم تا احداث کارخانه آن باقی مانده است.

با کالایاب خودرو در «کانال کالایاب خودرو تلگرام» و «اینستاگرام کالایاب خودرو» همراه شویدنظرات کاربران

در حال بارگذاری