تست همراه اول

سرویس خبر
10 آذر 1394 ساعت 18:18
4 نظر

 

محاسبه تراکم پیکسل در صفحه نمایش چگونه صورت می‌گیرد؟

اگر می‌خواهید بدانید pixel density نمایشگر دستگاه‌های مختلف چگونه محاسبه می‌شود، با خواندن این مطلب می‌توانید فرمول به دست آوردن آن را پیدا کنید.

به‌جز رنگ و روشنایی، میزان تراکم پیکسل یا همان pixel density یکی از عوامل مهمی است که در تعیین کیفیت نمایشگر هر محصولی به آن توجه بسیار می‎شود. در سال های اخیر تراکم پیکسل نمایشگرها در همه محصولات افزایش یافته و به نظر نمی‌رسد این روند به این زودی‌ها هم متوقف شود. به‌لطف داشتن نمایشگر‌هایی با تراکم پیکسل بالا، می‌توان تصاویر و متون را با کیفیت و خوانایی بالایی دید و از تماشا و خواندن آنها نهایت لذت را برد.
برخلاف تصور، محاسبه میزان تراکم پیکسل یک نمایشگر با ضرب و جمع ساده به دست نمی‌آید و به عملیات ریاضی بیشتری نیاز دارد. برای این کار به دانستن رزولوشن و اندازه نمایشگر بر حسب اینچ نیاز دارید تا از آنها در فرمول زیر استفاده کنید:

برای مثال، نمایشگری 5.3 اینچی با رزولوشن 1920 در 1080 پیکسل در نظر می‌گیریم. ابتدا طول و عرض را به توان دو می‌رسانیم و نتیجه را با هم جمع می‌کنیم. سپس از حاصل جمع به‌دست‌آمده جذر می‌گیریم و درنهایت آن را بر اندازه نمایشگر تقسیم می‌کنیم.
البته این روزها کمتر کسی پیدا می‌شود که برای چنین کاری حوصله حل کردن مسائل ریاضی داشته باشد و مثل همیشه گوگل راه‌حل ساده‌تری ارائه می‌کند. در اینترنت سایت‌های محاسبه‌گر PPI زیادی مثل Sven.de وجود دارد که این کار را برای شما انجام می‌دهد. تنها کاری که لازم است شما انجام دهید دادن مقادیر رزولوشن و اندازه نمایشگر است تا میزان pixel density نمایشگر موردنظرتان مشخص شود.

منبع: PhoneArena  10 آذر 1394
4 نظر
4.93
  15 رای
نظرات کاربران

در حال بارگذاری