تست همراه اول

سرویس خبر
1 آذر 1394 ساعت 20:33
48 نظر

 

مشاور خرید: تفاوت قیمت گوشی بدون گارانتی و با گارانتی

آیا گوشی بدون گارانتی با گوشی دارای گارانتی هیچ فرقی ندارد؟ یعنی تفاوت فقط به خدمات پس از فروش محدود می‌شود؟

امروزه گوشی‌هایی که در اکثر بازارهای موبایل تهران و شهرستان‌ها با آنها مواجه می‌شویم حدود 70 درصدشان بدون گارانتی‌اند. اگر یک گوشی بدون گارانتی را با قیمت یک میلیون تومان در نظر بگیریم و بخواهیم آن را با نسخه دارای گارانتی‌اش مقایسه کنیم، تفاوت قیمت 200 هزار تومانی می‌بینیم! اما به‌راستی دلیل این تفاوت فاحش چیست و چرا فروشندگان ترجیح می‌دهند این نوع محصولات را بفروشند؟

یک توصیه ایمنی در مورد همه گوشی ها

همیشه از اپ استورهای مطرح مثل بازار و گوگل پلی دانلود کنید چون سیستم  ایمنی هشدار دارند و اگر برنامه ای رفتار مخرب داشت به شما هشدار داده می شود. با این کار عملکرد گوشی شما همیشه بالا خواهد بود.

 

 


جواب این سوالات را در این مطلب خواهید گرفت. اما بد نیست نخست ببینیم که این محصولات از کجا می‌آیند و چگونه به کشور ما وارد می‌شوند.
به‌غیر از گوشی‌های تقلبی و کپی، مابقی این محصولات را برند و کمپانی اصلی تولید می‌کند؛ اما تفاوت در این است که بسیاری از این محصولات نسخه رفرش‌شده نسخه‌های اصلی‌اند.

 

 

Refurbish

اصطلاح رفرش( اصطلاح عامیانه refurbish) در مورد گوشی‌هایی به کار می‌رود که مشکلشان در خط تولید مشخص شده و به‌نوعی گوشی خراب تلقی می‌شوند. این محصولات با قیمتی بسیار پایین‌تر از محصول اصلی و در بازار سیاه به فروش می‌رسند و تعمیرکاران غیرمجاز هم این محصولات را می‌خرند و در کارگاه خود قسمت‌های خراب را با قطعات سالم تعویض می‌کنند. نکته جالب اینجاست که حتی این قطعات هم، به احتمال زیاد، قطعات اصلی نیستند و گوشی رفرش نهایی یک محصول تقلبی، دستکاری‌شده و با قطعاتی تقلبی است که مونتاژ آن را نیز یک تعمیرکار ساده انجام داده.
البته به تعداد محدود در این محصولات گوشی‌های سالم‌تر و دستکاری‌نشده نیز وجود دارد، اما به‌هرحال این موارد قابل تشخیص از بقیه نیستند و خرید محصول بدون گارانتی ریسک بزرگی است.

گوشی بدون گارانتی چگونه وارد ایران می‌شود؟

این محصولات به‌دلیل عدم عرضه رسمی توسط یک شرکت معتبر، به‌صورت غیررسمی از مرز وارد کشور می‌شوند و به همین دلیل هیچ‌کدام جعبه ندارد. پس تمام این دستگاه‌ها فله‌ای وارد کشور می‌شوند و در فروشگاه‌ها به فروش می رسند. جعبه کپی این گوشی‌ها هم کیلیویی فروخته می‌شود و برای کسانی که در این حوزه کار نمی‌کنند تشخیص جعبه اصلی از فرعی کار مشکلی است.

دلیل اصرار برخی فروشندگان به فروش محصولات بدون گارانتی

این محصولات حاشیه سود بالایی دارند و از طرفی بسیاری از رسانه‌ها، مانند شرکت‌های رسمی خدمات‌دهنده، خرید این محصولات را به‌هیچ‌وجه تایید نمی‌کنند. به همین دلیل فروشنده سعی می‌کند این قبیل محصولات را هرچه سریع‌تر به فروش برساند.
اما موضوع به همین سود ختم نمی‌شود. فروشندگان این نوع محصولات یاد گرفته‌اند هزینه‌های سرباری روی فاکتور این محصولات اعمال کنند که این هزینه‌ها گاه تا 100 هزار تومان هم می‌رسد و به عناوینی مانند رجیستر کردن گوشی از مشتری دریافت می‌شود. رجیستر کردن گوشی ترفندی است که به‌بهانه رفع مشکل آنتن‌دهی گوشی برای آن در نظر گرفته می‌شود.
همچنین باز بودن جعبه این گوشی‌ها کمک خوبی برای عوض کردن شارژر و هندزفری با نسخه‌های کپی است.

 

 

گارانتی های متفرقه چه فرقی با گارانتی های اصلی دارند؟

گارانتی های متفرقه، برای همان محصولات قاچاقی است که برخی فروشندگان برای فروش راحت تر این محصولات، نام فروشگاه خود را به عنوان یک شرکت گارانتی معرفی کرده و با چاپ کارتهای گارانتی تقلبی به نام همین شرکت سوری، این محصولات را به عنوان گوشی با گارانتی می فروشند. پس در واقع خرید این نوع محصولات هم ریسک بزرگی است.

جمع‌بندی

با توجه به این شرایط، خرید گوشی بدون گارانتی چهار پیامد منفی دارد: نداشتن خدمات پس از فروش و عدم دسترسی به قطعات اصلی برای تعمیر، نداشتن اعتبار و فقدان پکیج معتبر برند، عدم اطمینان از اصل بودن قطعات و لوازم داخل جعبه این محصولات، امکان خراب شدن بسیار بالا به‌دلیل رعایت نشدن استانداردهای مونتاژ.
پس با این حساب تفاوت فاحش در قیمت محصولات بدون گارانتی و با گارانتی کاملا منطقی است و خرید محصولات بدون گارانتی به‌هیچ‌وجه پیشنهاد نمی‌شود.
نظرات کاربران

در حال بارگذاری