تست همراه اول

سرویس خبر
25 آبان 1394 ساعت 18:00
13 نظر

 

چرا مردم رابط کاربری تیره دوست دارند؟

بسیاری از کاربران، خصوصا کاربران حرفه‌ای، به استفاده از رابط کاربری تیره در گوشی خود علاقه زیادی دارند. اما این علاقه چندان از روی تعصب نیست، بلکه به دلایل و مزایایی اشاره می‌کند که استفاده از تم‌های تاریک را بر هر کسی واجب می‌کند!

کاربران در همه جای جهان سلیقه‌ها و انتظارات مختلفی دارند و واکنش آنها به محیط و پیرامون خود قطعا با یکدیگر متفاوت است؛ درنتیجه وقتی همه این فاکتورها را در نظر بگیریم، می‌بینیم که طراحی یک محصول چقدر سخت و پیچیده می‌شود.
رابط کاربری یک محصول خصوصا اپلیکیشن موبایل از جمله چیزهایی است که افراد زیادی در طول روز و به دفعات زیاد و شرایط مختلف با آن سروکار دارند، به همین دلیل طراح باید برایش حساسیت بسیاری به خرج دهد. اصولا طراحی تم و رابط کاربری بر اساس رنگ به دو دسته تیره و روشن تقسیم می‌شود که در این بین خیلی‌ها، مخصوصا کاربران حرفه‌ای، طرفدار استفاده از تم‌های تاریک و تیره‌اند. اما چرا این‌طور است و چه دلایلی برای استفاده از تم تیره در طراحی رابط کاربری وجود دارد؟

 

کنتراست

 

رابط کاربری تیره اغلب شامل متنی سفید و آیکون‌هایی با پس‌زمینه سیاه و خاکستری است که نسبت کنتراست راحتی بیشتری برای چشم به ارمغان می‌آورد، مخصوصا در صفحات AMOLED که در نمایش رنگ‌ سیاه عملکرد بهتری نسبت به سایر فناوری‌ها دارند. نتیجه کار نیز خوانایی بهتر و آسان‌تر رابط کاربری و وارد شدن فشار کمتر در شب و محیط‌های تاریک است. همچنین به دلیل باز و بسته شدن کمتر مردمک چشم احتمالا دیگر مشکل بی‌خوابی به‌دلیل نگاه کردن به صفحه نمایشگر سراغ شما نمی‌آید.

 

زیبایی‌شناسی

 

وقتی از کاربران در مورد دلیل حمایت از رابط کاربری تیره پرسیده می‌شود، بسیاری از آنها زیبایی‌شناسی را یکی از دلایل انتخاب خود می‌دانند. از میان صفاتی مثل نرم، باحال، جدی و خوشایند، که کاربران برای رابط کابری تیره به کار می‌برند، می‌شود نتیجه گرفت که این نوع رابط کاربری از نظر زیبایی‌شناسی در ذهن کاربران (حداقل کاربران حرفه‌ای) بسیار جلوتر از انوع دیگر است. وقتی بیشتر وارد این موضوع شویم، دلایلی مثل نزدیکی به فضاها و محیط‌های علمی-تخیلی و تداعی کردن آنها در ذهن کاربر نیز ممکن است عامل استفاده از تم‌های تیره باشد.

 

انرژی

 

در دنیای امروزی، که صرفه‌جویی بیشتر در مصرف باتری بسیار بااهمیت است، تعجبی ندارد کاربرانی که از نمایشگر AMOLED استفاده می‌کنند به رابط کاربری تیره، مخصوصا از نوع سیاه‌رنگ آن، تمایل بیشتری داشته باشند. یکی از ویژگی‌های نمایشگرهای AMOLED این است که برای نمایش دقیق رنگ سیاه می‌توانند پیکسل‌های خود را خاموش کنند، درنتیجه هرچه رنگ سیاه بیشتری در رابط کابری استفاده شود، پیکسل‌های بیشتری خاموش می‌شوند و به این شکل مصرف باتری کاهش پیدا می‌کند.

 

سوی دیگر تاریکی

 

درحالی‌که رابط کاربری تیره، خصوصا میان کاربران حرفه‌ای، طرفداران وفاداری دارد، روزبه‌روز بر تعداد افرادی هم افزوده می‌شود که به استفاده از تم روشن روی می‌آورند. این دسته کاربران بر این باورند که استفاده از متن روشن روی پس‌زمینه تیره ممکن است موجب پس‌دید و color banding شود که اغلب مانع خوانایی و نیز تداخل در دید کاربر می‌شود. همچنین عده‌ای دیگر عنوان می‌کنند که رابط کاربری روشن روحی طبیعی‌تر دارد و بیشتر شبیه کاغذ است.

شما طرفدار کدام نوع از رابط‌های کاربری هستید؟ بیشتر دوس دارید از تم‌های تیره و تاریک استفاده کنید یا استفاده از تم روشن و رنگی را ترجیح می‌دهید؟

 

منبع: XDA Developers  25 آبان 1394
13 نظر
4.45
  20 رای

نظرات کاربران

در حال بارگذاری