سرویس خبر
10 دی 1395 ساعت 21:00
9 نظر

 

چگونه دسترسی اپلیکیشن‌های اندروید را ببندیم؟

دسترسی غیرمعقول اپلیکیشن‌های اندروید به بخش‌های مختلف دستگاه هنگام نصب، یکی از اصلی‌ترین نگرانی‌های کاربران این سیستم عامل بود. خوشبختانه از نسخه 6 اندروید این مشکل برطرف شده است و کاربران می‌توانند بر دسترسی اپ‌ها کنترل کاملی داشته باشند.

یکی از اصلی‌ترین مشکلات امنیتی که کاربران اندروید طی سال‌ها با آن روبرو بوده‌اند دسترسی‌های زیاد و غیرمعقول بعضی اپلیکیشن‌ها به منابع دستگاه است. تا پیش از نسخه 6 اندروید، هرگاه کاربری اقدام به نصب اپلیکیشن می‌کرد، اپلیکیشن مربوطه مجوز دسترسی به بخش‌های مختلفی از گوشی را که به آن نیاز داشت (یا نداشت) از کاربر می‌گرفت و کاربر دیگر کنترلی بر آن نداشت.

این وضعیت از این جهت ممکن بود برای کاربران ایجاد خطر کند، چون معمولا اپلیکیشن‌ها مجوزهایی را از کاربران درخواست می‌کنند که فراتر از نیاز آنهاست. اما این مشکل در نسخه 6 اندروید برطرف شد و اپلیکیشن‌ها هنگام نصب دیگر مجوزهای دسترسی رااز کاربر اخذ نمی‌کنند، بلکه زمانی که یک اپلیکیشن به دسترسی خاص نیاز داشته باشد، همان لحظه درخواست آن را به کاربر می‌دهد. در نتیجه کاربر می‌تواند تصمیم به تایید یا رد آن بگیرد.

در ادامه به شما خواهیم گفت که در نسخه 6 اندروید به چه شکلی می‌توانید دسترسی اپلیکیشن‌های مختلف را به بخش‌های مختلف گوشی بررسی کنید و آن را بسته به نظر خودتان تغییر دهید.

برای این کار به منوی تنظیمات و سپس Apps وارد شوید و در گوشه صفحه آیکون چرخ‌دنده را لمس کنید.

در قدم بعد وارد App Permissions شوید. در این بخش می‌توانید ببیند که به هر قسمت (مثل دوربین، تقویم، سنسور و...) چه اپلیکیشن‌هایی دسترسی آزاد دارند و آنها را بنا به صلاحدید خود تغییر دهید.

به جز این مورد، بعضی اپ‌ها می‌توانند تنظیمات سیستم دستگاه شما را نیز تغییر دهند که در اندروید 6 باید یک مرحله به عقب برگردید و از قسمت Modify System Settings نسبت به تغییر موارد لازم اقدام نمایید. اگر گوشی شما از اندروید 7 استفاده می‌کند وارد Special Access شوید تا در این قسمت Modify System Settings را پیدا کنید.

توجه داشته باشید اپ‌ها برای عملکرد درست نیاز دارند به بعضی از قسمت‌های دستگاه دسترسی داشته باشند بنابراین اگر اجازه دسترسی به آنها را ندید ممکن است آن اپ به درستی کار نکند پس با دقت وضعیت دسترسی اپلیکیشن‌های اندروید را تغییر دهید.  10 دی 1395
9 نظر
4.80
  10 رای
نظرات کاربران

در حال بارگذاری