سرویس خبر
3 مهر 1394 ساعت 18:00
8 نظر

 

​با قابلیت Live Photos بیشتر آشنا شویم

آیفون 6اس و 6اس پلاس با دوربین‌های جدید عرضه می‌شوند. در کنار دوربین جدید، قابلیت‌های جدید نیز اضافه شده‌اند. لایو فوتوز یکی از این قابلیت‌هاست که در محصولات جدید به چشم می‌خورد.

لایو فوتوز این امکان را فراهم می‌کند که در کنار عکس کمی فیلم نیز گرفته شود. جان‌بخشی به تصاویر نتیجه این ویژگی است. لایو فوتوز 1.5 ثانیه قبل و 1.5 ثانیه بعد از عکس گرفتن را ثبت می‌کند. برای دیدن تصاویر متحرک باید از تاچ‌ سه‌بعدی استفاده کرد.
با بررسی‌هایی که برای آیفون 6اس منتشر شده است، جزئیات و اطلاعات بیشتری از لایو فوتوز مشخص شده. این ویژگی مشکلاتی دارد که به نظر می‌رسد اپل در حال رفع آنهاست. نگاه موشکافانه کارشناسان به این ویژگی سبب شده از آنچه در جریان است ایده‌ای کلی هم نصیب ما شود تا بتوانیم تشخیص دهیم این ویژگی واقعا کاربردی است یا فقط حقه تبلیغاتی است!

 


 

اپل می‌گوید لایو فوتوز ویدئو نیست، بلکه ترکیبی است از عکس‌های 12 مگاپیکسلی JPG و فایل MOV. فایل MOV شامل 45 فریم است؛ یعنی در هر ثانیه 15 فریم ثبت می‌شود. ترکیب جی‌پی‌جی با فایل MOV سبب می‌شود لایو فوتوز دوبرابر عکس معمولی فضا اشغال کند.
گفتیم که لایو فوتوز مشکلاتی دارد و اپل درصدد رفع آنهاست. یکی از این مشکلات حرکت دادن دوربین پس از عکس گرفتن است که خروجی لایو فوتوز را خراب می‌کند. البته اپل این مشکل را با به‌روزرسانی حل می‌کند. همچنین در لایو فوتوز امکان حذف صدا وجود ندارد و ویرایش لایو فوتوز تنها به قاب‌ها محدود می‌شود.
به‌دلیل نحوه کارکرد لایو فوتوز و ترکیب فایل‌های جی‌پی‌جی و MOV، محصول خروجی تنها در آی‌دیوایس‌هایی قابل مشاهده است که آی‌اواس 9، واچ‌‌اواس 2 و اواس تن ال کاپیتان (OS X El Capitan) دارند. ارسال خروجی به دستگاه‌هایی که این ویژگی را پشتیبانی نمی‌کنند فرق می‌کند: قطعه‌های MOV جدا می‌شوند و خروجی فقط فایل جی‌پی‌جی را شامل می‌شود.

 


 

البته هنگامی که لایو فوتوز را به مک با سیستم عامل Yosemite می‌بریم، فایل‌های MOV و جی‌پی‌جی از هم جدا می‌شوند و به صورت فایل‌های جداگانه در دسترس قرار می‌گیرند. گرفتن لایو فوتوز با دوربین اصلی یک فایل جی‌پی‌جی 2.5 مگابایتی و یک فایل MOV با اندازه 1.7 مگابایت تحویل می‌دهد. حجم فایل جی‌پی‌جی دوربین دوم کمتر و حدود 1 مگابایت است، اما حجم فایل MOV آن تغییری نمی‌کند. این ویژگی را باید قاتل آیفون‌های 16 گیگ بدانیم. هنوز کاملا روشن نیست که لایو فوتوز چه اشکالات دیگری دارد یا اصلا این ویژگی می‌تواند جای خود را در عکاسی موبایل باز کند یا خیر. اپل این ویژگی را در آیفون‌های جدید گنجانده است، اما آیا  واقعا به آن نیاز بوده یا صرفا برای نمایش نحوه کارکرد تاچ سه‌بعدی ایجاد شده است؟ بهتر است فعلا همین‌‌جا بحث را به اتمام برسانیم و ادامه آن را به زمانی موکول کنیم که آیفون‌های جدید وارد ایران می‌شوند.

منبع: Cult of Mac  3 مهر 1394
8 نظر
3.50
  6 رای
نظرات کاربران

در حال بارگذاری