تست همراه اول

سرویس خبر
29 مرداد 1394 ساعت 11:00
9 نظر

 

آیا می‌دانستید نوکیا پیش از سامسونگ نخستین گوشی مجهز به AMOLED را تولید کرده بود؟

سامسونگ پیش از آن که نخستین گجت اندرویدی خود را عرضه کند نیز از فناوری AMOLED بهره می‌برد. اما با وجود این نخستین گوشی هوشمند مجهز به صفحه نمایش AMOLED را سامسونگ نساخته است.

گوشی‌های هوشمند سامسونگ به‌دلیل ویژگی‌های مختلفی معروف شده‌اند. یکی از این ویژگی‌ها مجهز بودن آنها به صفحه نمایش AMOLED (در نسل‌های اخیر Super AMOLED) است. می‌توان گفت تقریبا تمام گوشی‌های هوشمند اندرویدی رده‌بالای ساخت سامسونگ از این فناوری در صفحه نمایششان بهره می‌برند. جالب است بدانید که سامسونگ پیش از آن که نخستین گجت اندرویدی خود را عرضه کند نیز از فناوری AMOLED بهره می‌برد. اما با وجود تمام این تفاسیر، نخستین گوشی هوشمند مجهز به صفحه نمایش AMOLED را سامسونگ نساخته است.

نخستین گوشی‌ هوشمند جهان که از صفحه نمایش AMOLED بهره می‌برد در اوت ۲۰۰۸ معرفی شد و اوایل اکتبر همان سال وارد بازار شد. گوشی‌ای که از آن صحبت می‌کنیم نوکیا N85 نام دارد. صفحه نمایش این دستگاه تنها ۲.۶ اینچ اندازه داشت و وضوحی برابر ۲۴۰ در ۳۲۰ پیکسل داشت. N85 گوشی‌ای مبتنی بر سیستم عامل سیمبین بود که در هر دو سمت بالا و پایین به‌شکل کشویی باز می‌شد. این مدل در زمان خود امکانات پیشرفته‌ای به همراه آورد، نظیر فناوری‌های ارتباطی HSDPA و Wi-Fi و دوربین عقب ۵ مگاپیکسلی با لنز کارل زایس مجهز به فوکوس خودکار.

 


 

 

نخستین گوشی هوشمند مجهز به AMOLED سامسونگ، که i7110 نام داشت، اواخر اکتبر ۲۰۰۸ معرفی شد، اما تا فوریه ۲۰۰۹ در بازار خبری از آن نشد. جالب این است که سامسونگ i7110 نیز مشابه نوکیا N85 به سیستم عامل سیمبین مجهز بود و صفحه نمایش آن نیز با همان وضوح ۲۴۰ در ۳۲۰ پیکسل ساخته شده بود. برخلاف نوکیا N85، گوشی سامسونگ فرم ساده داشت و به‌شکل کشویی ساخته نشده بود. 


 

شایان ذکر است که در گوشی‌هایی که سال ۲۰۰۸ ساخته می‌شدند به‌وفور از صفحه نمایش‌های OLED استفاده می‌شد. در آن برهه AMOLED به‌عنوان فناوری جایگزین و پیشرو معرفی شده بود که از جهات گوناگون نظیر میزان انرژی مصرفی و زمان پاسخگویی کمتر بر سایر رقیبان برتری داشت. با این وصف می‌توان حدس زد که صفحه نمایش‌های به‌کاررفته در دو گوشی N85 و i7110 از نسل‌های اولیه بودند. از نواقص مدل‌های نسل اول عملکرد ضعیف هنگام استفاده در مقابل تابش مستقیم نور خورشید بود. البته سوء تفاهم نشود؛ هیچ کدام از این گوشی‌ها لمسی نبودند!

منبع: PhoneArena  29 مرداد 1394
9 نظر
4.20
  15 رای
نظرات کاربران

در حال بارگذاری