تست همراه اول

سرویس خبر
29 فروردین 1394 ساعت 11:59
12 نظر

 

درباره تماس روی بستر وای فای یا به اختصار W-Fi Calling بیشتر بدانیم

– جی اس ام: بطور خلاصه برقراری ارتباط بین تلفن های هوشمند و شبکه مخابراتی از طریق بستر وای فای را Wi-Fi Calling می نامند. با کمک این ویژگی می توان از طریق اینترنت و وای فای داخل شبکه مخابراتی تماس برقرار کرد و ارسال و دریافت پیامک را انجام داد.

– جی اس ام: بطور خلاصه برقراری ارتباط بین تلفن های هوشمند و شبکه مخابراتی از طریق بستر وای فای را Wi-Fi Calling می نامند. با کمک این ویژگی می توان از طریق اینترنت و وای فای داخل شبکه مخابراتی تماس برقرار کرد و ارسال و دریافت پیامک را انجام داد.
 
تصور کنید که در محله یا ساختمان محل سکونت یا محل کار خود پوشش شبکه مخبراتی چندان خوب نیست و گوشی شما سیگنال ضعیفی را دریافت می کند. در این مواقع شما نمی توانید تماس صوتی پایداری را برقرار کنید و حتی امکان دارد پیامک های شما به مقصد نرسند. اما چاره کار تنها اضافه کردن آنتن های BTS توسط اپراتور مخابراتی شما و افزایش پوشش شبکه نیست.
 
 
هم اکنون بسیاری از اپراتورهای موبایل در سراسر دنیا و همچنین بسیاری از تلفن های هوشمند از قابلیتی پشتیبانی می کنند که Wi-Fi Calling نام دارد. توسط این قابلیت هنگامی که شما به یک شبکه وای فای متصل می شوید، گوشی شما از طریق اینترنت ارتباط امنی با اپراتور برقرار می کند و سیگنال های مخابراتی از این طریق به گوشی شما وارد می شود. بنابراین هنگامی که شبکه وای فای در دسترس است هیچ نگرانی از بابت اینکه آیا گوشی شما در این نقطه آنتن می دهد یا نه وجود نخواهد داشت. چراکه شما توسط وای فای به اپراتور خود متصل هستید و تمام تماس های صوتی و پیامک ها را با بالاترین کیفیت دریافت خواهید کرد.
 
 
ویژگی Wi-Fi Calling بطور مشخص نیاز به پشتیبانی اپراتور مخابراتی و تلفن هوشمند شما از این قابلیت دارد. به عنوان مثال هم اکنون اپراتورهای AT&T و T-Mobile در امریکا و Orange در انگلستان و Rogers Wireless در کانادا از این قابلیت پشتیبانی می کنند و هنگامی که کاربر گوشی هوشمند خود را از این اپراتورها دریافت کند قابلیت Wi-Fi Calling به صورت پیش فرض در آن وجود دارد. تفاوتی نمی کند که گوشی انتخابی شما چه مدلی باشد. در اغلب تلفن های هوشمندی که این اپراتورها به کاربران خود می فروشند، می توان با فعال کردن گزینه Wi-Fi Calling از این امکان بهره مند شد.
 
 
از دیگر مزیت های این قابلیت این است که می توان در تمام دنیا با اتصال به یک شبکه وای فای به اپراتور اصلی گوشی متصل شد. به عنوان مثال تصور کنید که شما گوشی خود را از یک اپراتور امریکایی تهیه کرده اید. حال اگر در سفر باشید و مثلا در یک کشور اروپایی اقامت داشته باشید، وقتی به وای فای متصل هستید و به یک شماره تلفن از امریکا تماس می گیرید این تماس همانند یک تماس داخلی محاسبه می شود. اما اگر با قابلیت Wi-Fi Calling با یک شماره اروپایی تماس بگیرید با اینکه در حال حاضر در اروپا اقامت دارید اما این یک تماس خارجی محاسبه خواهد شد. البته هستند اپراتورهایی که برای این مورد محدودیت هایی قائل شده اند.
 
 
این ویژگی همچنین امروزه در مسافرت های هوایی نیز به کمک کاربران آمده است. با توجه به اینکه در سال های اخیر شاهد بودیم در بسیاری از پروازهای بین المللی ارتباط وای فای و اینترنت وجود دارد، می توان در این پروازها با کمک Wi-Fi Calling اقدام به برقراری تماس های صوتی کرد. 
 
نحوه محاسبه هزینه برقراری تماس و ارسال پیامک از طریق وای فای نیز به سیاست های اپراتور بستگی دارد. امکان دارد اپراتور برای هزینه خدمات خود روی بستر وای فای و بستر شبکه مخابراتی تفاوت قائل شود. اما معمولا این سیاست ها به نفع کاربر نهایی تنظیم می شود و اپراتور رضایت کاربر را در اولویت قرار می دهد.
 
متأسفانه هنوز در کشور ما اپراتورهای مخابراتی از این قابلیت پشتیبانی نمی کنند و مشخص نیست که آیا ارائه این خدمات را در دستور کار خود دارند یا خیر. در هر حال این قابلیت مدت هاست در اپراتورهای مخابراتی دنیا عرضه می شود و کاربران بسیاری از آن بهره مند هستند. 
 


  29 فروردین 1394
12 نظر
4.66
  29 رای

نظرات کاربران

در حال بارگذاری