سرویس خبر
14 مهر 1393 ساعت 16:28
34 نظر

 

گوگل پشتیبانی از زبان فارسی را به سرویس‌های صوتی خودش اضافه کرد

جی اس ام: زمانی که دستیارهای صوتی برای گوشی‌های موبایل ارائه شدند، تنها تعداد خاصی از کشورها می‌توانستند با استفاده از زبان مادری خود از این ویژگی استفاده کنند، افراد کشورهایی که زبان آن‌ها در لیست زبان‌های پشتیبانی شده از این دستیارهای صوتی قرار نداشتند مجبور بودند اغلب از زبان انگلیسی این امکان استفاده کنند.

جی اس ام: زمانی که دستیارهای صوتی برای گوشی‌های موبایل ارائه شدند، تنها تعداد خاصی از کشورها می‌توانستند با استفاده از زبان مادری خود از این ویژگی استفاده کنند، افراد کشورهایی که زبان آن‌ها در لیست زبان‌های پشتیبانی شده از این دستیارهای صوتی قرار نداشتند مجبور بودند اغلب از زبان انگلیسی این امکان استفاده کنند. یکی از زبان‌ها که پشتیبانی از آن وجود نداشت زبان فارسی بود. اما امکان بسیار خوبی برای فارسی زبانان توسط گوگل ارائه شده است که دیگر نیازی نیست با استفاده از زبان‌های بیگانه از ویژگی‌های صوتی گوشی هوشمند خود استفاده کنید.

گوگل پشتیبانی از زبان پارسی را در سرویس‌های صوتی خود قرار داده است. از این پس اگر جستجویی دارید و یا اگر می‌خواهید بدون تایپ کردن بر روی صفحه کلید خودتان جمله‌ای را در گوشی و در قسمت پیامک‌ها تایپ کنید تنها کاری که لازم است انجام دهید این است که به زبان فارسی با گوشی خودتان صحبت کنید تا گوشی گفتار شما را به متن تبدیل کند. البته سیستم تشخیص زبان فارسی هنوز به خوبی سیستم تشخیص زبان انگلسی کار نمی‌کند که این موضوع یک امر کاملا طبیعی است و به مرور زمان این تشخیص بهتر خواهد شد.

ما تست‌های متفاوتی را بر روی این ویژگی انجام دادیم که در ادامه می‌توانید این تست‌ها و نتایج آن‌ها را مشاهده کنید.

در تست اول وارد برنامه پیامک شدیم و به گوشی خود گفتیم که "امشب شام بریم بیرون" است که گوگل بعد از چند بار تلاش کردن توانست این جمله را تشخیص دهد.

در تست دوم وارد برنامه گوگل مپز شدیم و در این برنامه کلمه میدان آزادی را گفتیم، برنامه به خوبی گفتار ما را تشخیص داد و آدرس میدان آزادی را به ما نشان داد.

 

در تست سوم در برنامه جستجوی گوگل کلمه شاهنامه فردوسی را به فارسی گفتیم که برنامه به خوبی کلمه ما را تشخیص داد و شاهنامه فردوسی را برای ما جستجو کرد.

برای فعال کردن پشتیبانی از زبان فارسی به قسمت تنظیمات گوشی و سپس Language and Input رفته و در قسمت Voice Search تیک زبان فارسی را بزنید، یا اینکه به Google Now رفته و در قسمت زبان تیک زبان فارسی را بزنید.  14 مهر 1393
34 نظر
4.39
  28 رای
نظرات کاربران

در حال بارگذاری