تست همراه اول

سرویس خبر
5 بهمن 1392 ساعت 11:05
12 نظر

 

اپل و سامسونگ تراشه را کنار نخواهند گذاشت

گزارش جدید گارتنر نشان می دهد که اپل و سامسونگ بزرگترین خریداران تراشه در سال 2013 بوده­اند. این دو کمپانی 53.7 میلیارد دلار از نیمه­هادی­های سال گذشته را خریداری کرده­اند که تا 7 میلیارد یا 15.2% بیشتر از رقم سال 2012 می­باشد.

به گزارش جی اس ام، به طور کلی اپل و سامسونگ 17% از کل فروش تراشه در سال 2013 را در اختیار دارند که این آمار از خرید آنها در سال 2012 که معادل 12% از کل فروش تراشه در آن سال بوده نیز بالاتر رفته است. در واقع 3 سال متوالی است که این دو رقیب سرسخت در صدر لیست خریداران تراشه می­باشند. به گفته ماساتسون یاماجی تحلیلگر تحقیقات اصلی در گارتنر اعداد و ارقام نشان­ می­دهند که چرا خرید تراشه اپل و سامسونگ پیامدهای قیمت­گذاری برای کل این صنعت را به همراه دارد.

ماساتسون یاماجی تحلیلگر گارتنر همچنین اشاره می­کند که سامسونگ و اپل سه سال پی­در­پی است که در جدول مصرف نیمه­هادی، با سهم خود از طرح کل بازار موجود(TAM)  که از 12% در سال 2012 به 17% در سال 2013 افزایش یافته است، در صدر قرار گرفته­اند. این افزایش به طور کاملاً واضحی نشان­دهنده این است که در سه سال گذشته چطور حضور این دو کمپانی گسترش پیدا کرده و پررنگ­تر شده است و چرا تصمیمات آنها پیامدهای تکنولوژی و قیمت­گذاری برای کل صنعت نیمه­هادی را در پی دارد.

Lenovo تولید کننده چینی، به لطف تولید PC و گوشی­های هوشمند خود در چین به جایگاه چهارم در لیست 10 خریدار نیمه­هادی برتر نقل مکان کرد. همچنین Huawei برای اولین بار در این لیست جایگاهی برای خود پیدا کرد. 10 خرید برتر 114 میلیارد دلار از ارزش سیلیکون در سال گذشته، و تا 36٪ از درآمد شرکت تولید­کننده نیمه­هادی است که این به ترتیب 105 میلیارد دلار و 35 % بیشتر از سال 2012 بوده است.

گارتنر رشد تولید کنندگان چینی که منجر به تقاضای بیشتر آنها برای نیمه­هادی­ها می­شود را پیش­بینی می­کند. انتظار می رود که این شرکت­ها کسب و کار خود را نه تنها در چین، بلکه در بازارهای در حال ظهور مانند امریکای لاتین و آفریقا نیز افزایش دهند. اما به گفته گارتنرتولید­کنندگان نیمه­هادی زمان دشواری را پشت سر می­گذارند، چراکه محبوبیت گوشی­های هوشمند و تبلت­ها توجه عموم مردم را به جای استفاده از کامپیوترهای شخصی به طرف آنها جلب کرده است. مقدار سیلیکونی که در گوشی­های هوشمند یا تبلت­ها استفاده می­شود از مقداری که در کامپیوترهای شخصی استفاده می­شود به مراتب کمتر است که این امر به میزان تقاضا برای نیمه­هادی­ها صدمه می­زند .

منبع: digitimes  5 بهمن 1392
12 نظر
4.62
  32 رای

نظرات کاربران

در حال بارگذاری