تست همراه اول

سرویس خبر
1 شهریور 1391 ساعت 00:34
173 نظر

 

گام آخر دادگاه اپل و سامسونگ

اپل در آخرین تلاش خود بر علیه آندروید و دستگاه‌های آندرویدی از سامسونگ به خاطر کپی کردن طراحی آیفون در گوشی‌های خود شکایت کرده بود.

به گزارش استدلال نهایی در دادگاه بین اپل و سامسونگ الکترونیک در یک دادگاه فدرال در سن حوزه، کالیفرنیا تحویل داده شده است. مشورت هیئت منصفه در تاریخ چهارشنبه آغاز خواهد شد.

وکیل شرکت سامسونگ آقای Charles Verhoeven به هیئت منصفه تاکیید کرده‌است که حکم به نفع شرکت اپل می‌تواند بازار رقابت را سرکوب کرده و گزینه ها  را برای مصرف کنندگان کاهش می دهد.

آقای  Verhoeven گفته : " اپل به جای رقابت در بازار به دنبال رقابت در دادگاه‌ها است و اپل فکر می‌کند تنها کسی که حق دارد یک صفحه نمایش مستطیل شکل با اندازه‌ی بزرگ داشته باشد فقط اپل است"

اپل و سامسونگ در حال یک نزاع پا به پا درمورد اختراعات ثبت شده هستند که منعکس کننده مبارزه برای برتری در دنیای صنعت بین این دو شرکتی که بیش از نیمی از فروش گوشی های هوشمند در سراسر جهان را در کنترل خود دارند است.

پیروزی برای اپل می تواند تاثیر عمده ای در این صنعت داشته باشد زیرا این شرکت کره‌جنوبی یعنی سامسونگ بر روی دستگاه‌های خود از سیستم عامل آندروید گوگل استفاده می‌کند که این سیستم عامل در بسیاری گوشی‌های دیگر تولیدکنندگان موبایل‌ نیز استفاده می‌شود،استیو جابز بنیانگذار اپل قبل از مرگ خود گفته‌بود که قصد دارد یک جنگ اتمی بر علیه آندروید به راه بیاندازد زیرا آندروید یک کپی از روی iOS است.

اگر هیئت منصفه تشخیص دهد که سامسونگ حق انحصاری اختراعات اپل را نقض کرده است خانم Lucy Koh رییس دادگاه می‌تواند فروش محصولات کمپانی سامسونگ را در آمریکا متوقف کند.

در روز سه شنبه در دادگاه وکیل شرکت اپل آقای  Harold McElhinny به هیئت منصفه گفته است که در مورد شهادت یکی از طراحان سامسونگ که گفته بود به مدت 3 ماه به طور شبانه‌روزی بر روی طراحی گوشی‌های سامسونگ کار کرده‌است بیشتر فکر کنند.

همچنین McElhinny اضافه کرده است که در آن سه ماهی که طراح سامسونگ در مورد آن صحبت کرده سامسونگ بدون هیچ گونه ریسکی می‌توانسته نتیجه کار 4 ساله اپل در طراحی را کپی کند.

اپل به دنبال بیش از 2.5 میلیارد دلار خسارت از سامسونگ است، متخصص شرکت اپل گفته که سامسونگ 8.16 میلیار دلار کسب درآمد از تلفن‌ها و تبلت‌ها در فاصله 2010 تا مارچ 2012 داشته‌است.

اپل سامسونگ را متهم به کپی کردن طراحی ها و برخی از ویژگی های iPad و آی فون خود کرده‌است، و درخواست برای ممنوعیت فروش در آمریکا علاوه بر خسارات مالی را دارد. سامسونگ، که در تلاش است تا در ایالات متحده فروش خود را گسترش دهد، می گوید: اپل چندین اختراع ثبت شده سامسونگ را از جمله برخی از فن آوری های کلیدی بی سیم سامسونگ را نقض کرده است.

هر دو شرکت اپل و سامسونگ یکسری از ایمیل‌های داخلی خود و شهادت طراحان کمپانی خود را به شهادت گرفته‌اند.

جمعیت در خارج از دادگاه

تعداد زیادی از روزنامه نگاران، وکلا، تحلیلگران و ناظران از ساعت 7:30 صبح (1430 GMT) در روز سه شنبه مشغول تماشای این دادگاه بودند، صف در خارج از دادگاه یک خط طولانی شده بود. 9 عضو هیئت منصفه بیش از دو ساعت وقت خود را قبل از شروع دفاعیات موکل اپل  برای گوش دادن به تک تک دستورالعمل‌های قانونی صرف کردند.

McElhinny  بیشتر روی جلسه بین سامسونگ و گوگل که در فوریه 2010 برگزار شد و گوگل از سامسونگ خواسته بود که از طرحی که نزدیک به آی‌پد باشد خودداری کند تاکید داشت.

او گفت : " مدیران سامسونگ تصمیم به چشم پوشی از آن تقاضا داشتند و به ادامه مسیر کپی کردن خود پرداختند "

اپل می‌گوید که محصولات در بازار بسیار شبیه هم شده ‌اند که این قضیه به سردرگمی مصرف کنندگان منجر شده است.

وکیل شرکت سامسونگ آقای Verhoeven  گفته است که تاکنون هیچ شواهدی ارائه نشده‌است که نشان دهد کسانی که قصد خرید آیفون و آی‌پد را داشته‌اند فریب خورده و محصولات سامسونگ را به جای آن‌ها خریداری کنند.

او گفته‌است که مشتریان اشتباه نمی‌کنند بلکه انتخاب می‌کنند. همچنین Verhoeven  به هیئت منصفه گفته است که درخواست خسارت شرکت اپل از سامسونگ به درستی محاسبه نشده‌است و این مبلغ درخواستی بسیار خنده‌دار است.

همچنین وکیل اپل آقای Bill Lee گفته است که ما به دنبال این نیستیم که سامسونگ را از بازار گوشی‌های هوشمند خارج کنیم و تنها چیزی که می‌گو ییم این است که سامسونگ محصولات خود را بسازد.

در این دادگاه که در هفته‌ی چهارم خود است شواهد مخفیانه‌ی بیشتری در طراحی آیفون و آی‌پد به نمایش گذاشته شد، از جمله این شواهد ایمیل‌های فرستاده شده از سوی روسای شرکت اپل به مدیران ارشد این شرکت برای طراحی آی‌پد کوچکتر و اینکه استیو جابز نیز در این کار مصمم است بوده است.

طراح صنعتی اپل اظهار کرده که حتی در اطراف میز آشپزخانه نیز با تیم خود بر روی طراحی محصولات اپل کار کرده است.

اکنون باید منتظر بمانیم و ببینیم که هیئت منصفه که برای مشورت برای حکم پایاین شروع به کار کرده‌اند چه تصمیمی خواهند گرفت.

منبع :  Reuters  1 شهریور 1391
173 نظر
4.33
  111 رای

نظرات کاربران

در حال بارگذاری