خانهاخبار
مایکروسافت با لپ‌تاپ‌های جدید خود به جنگ رقیب دیرینه می‌رود

مایکروسافت با لپ‌تاپ‌های جدید خود به جنگ رقیب دیرینه می‌رود

مایکروسافت می‌خواهد تا هرچه زودتر به کیفیت مک بوک ایر برسد.

۱۶ خرداد ۱۴۰۳

مایکروسافت مصمم است تا با سری جدید رایانه‌های شخصی Copilot Plus، مک بوک ایر را شکست دهد. این شرکت چنان مطمئن است که سرانجام می‌تواند به درستی از سیستم عامل ویندوز روی آرم استفاده کند، که ماه گذشته کل یک روز را صرف مقایسه سرفیس لپ‌تاپ جدید خود با مک‌بوک ایر در دفتر مرکزی‌اش در ردموند، واشنگتن کرد. وب‌سایت The Verge شاهد اجرای چندین بنچمارک و تست‌های شبیه‌سازی شده دنیای واقعی بود تا ثابت کند که سرفیس لپ‌تاپ جدید مجهز به پردازنده اسنپدراگون شرکت کوالکام، از پرفروش‌ترین لپ‌تاپ اپل پیشی می‌گیرد.

همانطور که قبلا  بارها در مورد اطمینان مایکروسافت به برتری پردازنده‌اش نسبت به M3 اپل صحبت  شده است، بررسی دقیق تمام ادعاهای مربوط به بنچمارک و تخمین‌های عمر باتری مفید باشد. مایکروسافت هفته گذشته در رویداد سرفیس و هوش مصنوعی ویندوز به برخی از این موارد اشاره کرد، اما ادعاهای ارائه شده به طور کامل جزئیاتی که کارکنان مایکروسافت ماه گذشته نشان داده شد را پوشش نمی‌داد.

بنچ مارک‌ها اهمیت زیادی دارند زیرا  با نزدیک شدن به تاریخ عرضه این کامپیوترهای شخصی Copilot Plus در 18 ژوئن، نتایج به عنوان یک نقطه داده مهم عمل خواهند کرد. همچنین لازم به ذکر است که برخلاف مک بوک ایر اپل، سرفیس لپ‌تاپ جدید مایکروسافت بدون فن نیست و این موضوع به آن اجازه می‌دهد تا عملکرد بیشتری را ارائه دهد. مایکروسافت تنها سرفیس لپ‌تاپ خود را با مک‌بوک ایر M3 مقایسه کرده است و نه مک‌بوک پرو که مجهز به فن می‌باشد.

مقایسه لپ تاپ مایکروسافت و اپل

به هر حال، بنچمارک ها همه چیز نیستند و ما ماه آینده با بررسی سرفیس لپ‌تاپ،  تصویر بهتری از عملکرد واقعی و عمر باتری در دنیای واقعی به دست خواهیم آورد. مایکروسافت روز اجرای بنچمارک‌ها را با اندازه‌گیری اولیه عملکرد خام بین Surface Laptop و MacBook Air M3 آغاز کرد. این شرکت دو ادعای بنچمارک را به نمایش گذاشت که شامل عملکرد پایدار با استفاده از بار کاری چند رشته‌ای Cinebench 2024 و عملکرد اوج با استفاده از تست چند رشته‌ای Geekbench 6 بود.
Surface Laptop در حالت چند رشته‌ای Cinebench 2024 امتیاز 980 و در حالت چند رشته‌ای Geekbench 6 امتیاز 14000 را کسب کرد. مایکروسافت از برجسته کردن امتیازات تک رشته‌ای هر دو بنچمارک خودداری کرد، احتمالاً به این دلیل که مک‌بوک ایر در این بخش کمی بهتر عمل می‌کند.

در هر صورت، مایکروسافت ادعا می‌کند سرفیس لپ‌تاپ جدیدش در کارهای چندرشته‌ای Cinebench، ۵۰ درصد سریع‌تر از مک‌بوک ایر M3 عمل می‌کند. در Geekbench 6، سرفیس لپ‌تاپ تنها ۱۶ درصد بهتر است. مایکروسافت هفته گذشته در رویداد خود اعلام کرد که انتظار دارد سری کامپیوترهای شخصی Copilot Plus آن‌ها «۵۸ درصد سریع‌تر از یک مک‌بوک ایر M3» باشد.

در بخش بعدی، مایکروسافت به سراغ چیزی رفت که آن را «عملکرد واقعی» توصیف می‌کند. تست اصلی در اینجا بنچمارک HandBrake ToS بود که مدت زمان لازم برای رمزگذاری یک فایل ویدیویی 4K را اندازه‌گیری می‌کند. سرفیس لپ‌تاپ مجهز به اسنپدراگون X الیت این کار را در پنج دقیقه و هشت ثانیه انجام داد که سریع‌تر از شش دقیقه و بیست و شش ثانیه زمان صرف شده توسط مک‌بوک ایر M3 است.

مهم‌تر اینکه، این زمان تقریباً دو برابر سریع‌تر از سرفیس لپ‌تاپ 5 با پردازنده نسل دوازدهم اینتل Alder Lake است که برای تکمیل این کار به ۱۰ دقیقه و ۳۰ ثانیه زمان نیاز داشت. سرفیس لپ‌تاپ ۴ عملکرد حتی کندتری با ۱۳ دقیقه و ۳۲ ثانیه برای انجام این کار به نمایش گذاشت.

مقایسه‌های مایکروسافت با MacBook Air M3 همچنین شامل عمر باتری می‌شود. در طول تست‌ها، شاهد شبیه‌سازی عمر باتری توسط مایکروسافت در مرور وب و پخش ویدیو بودیم. مایکروسافت از یک اسکریپت برای شبیه‌سازی مرور وب استفاده می‌کند. در Surface Laptop 5 مبتنی بر اینتل ۲۰۲۲، تخلیه کامل باتری هشت ساعت و ۳۸ دقیقه طول کشید؛ Surface Laptop جدید دو برابر این زمان را دوام آورد و به ۱۶ ساعت و ۵۶ دقیقه رسید. این عملکرد، عملکرد همان تست روی مک‌بوک ایر ۱۳ اینچی M3 را شکست می‌دهد که ۱۵ ساعت و ۲۵ دقیقه دوام آورد.

مایکروسافت تست مشابهی را برای پخش ویدیو اجرا کرد که در آن Surface Laptop بیش از ۲۰ ساعت دوام آورد، در حالی که MacBook Air M3 به ۱۷ ساعت و ۴۵ دقیقه رسید. این زمان همچنین تقریباً هشت ساعت بیشتر از Surface Laptop 5 است که ۱۲ ساعت و ۳۰ دقیقه دوام آورد.

مایکروسافت در رویداد خود اعلام کرد که کامپیوترهای شخصی جدید Copilot Plus با پردازنده اسنپدراگون ایکس الیت شرکت کوالکام، «۲۰ درصد عمر باتری بیشتر از آخرین مک‌بوک ایر ۱۵ اینچی» را ارائه می‌دهند.

آخرین بنچمارک‌هایی که مایکروسافت نشان داد مربوط به عملکرد NPU بود. مایکروسافت ادعا می‌کند که NPU موجود در اسنپدراگون X الیت در وظایف شتاب‌دهی هوش مصنوعی، تقریباً دو برابر سریع‌تر از موتور عصبی M3 اپل در بنچمارک بین پلتفرمی Procyon AI Computer Vision عمل می‌کند.

Surface Laptop در امتیاز Procyon AI امتیاز ۱,۷۴۵ کسب کرد، در حالی که MacBook Air به امتیاز ۸۸۹ دست یافت. اسنپدراگون X الیت شرکت کوالکام دارای ۴۵ ترافلاپس عملکرد شتاب‌دهی هوش مصنوعی است که بسیار بیشتر از ۱۸ ترافلاپس موجود در M3 است. مایکروسافت همچنین نشان داد که Surface Laptop در پردازش سریع مدل Phi Silica خود به کارایی استنباط ۴.۵ برابری نسبت به M3 دست یافته است، در کنار این موضوع، به حداکثر بازدهی استنتاج ۲۴ ترافلاپس بر وات نیز اشاره کرد. به طور کلی نتایج امیدوارکننده بنظر می‌رسند و باید دید که بعد از انتشار این لپ‌تاپ‌های مورد انظار به صورت واقعی و در بحث کارکردهای روزانه چقدر می‌توانند خوب و مفید عمل کنند. مک بوک بی دلیلی محبوب نیست و یکی از شاخص‌های مهم محبوبیت آن همان کارکردهای روزانه و عمر زیاد باتری است که در مورد دومی می‌توان با استناد به بنچ‌های نشان‌ داده شده توسط مایکروسافت این اطمینان را حاصل کرد که لپ‌تاپ‌های جدید این شرکت، حداقل در بخش باتری، می‌توانند با مک بوک رقابت کنند.

برچسب‌ها:جدیدترین‌ اخبار

تولید آزمایشی تراشه ۲ نانومتری اپل از هفته آینده شروع می‌شود

شریک بدون رقیب اپل در تولید تراشه، یعنی شرکت TSMC که هیچ شرکتی در کیفیت تولید تراشه نمی‌تواند با آن رقابت کند، قرار است از هفته آینده تولید پردازنده‌های فوق‌العاده قدرتمند و بسیار کم مصرف را به طور آزمایشی شروع کند.

بیشتر بخوانید
google-pixel-watch-2-gsm-ir
پیکسل واچ ۳ با بهبودهای مهمی همراه خواهد شد

نسل جدید ساعت هوشمند گوگل به باتری حجیم‌تر، نمایشگر روشن‌تر و قابلیت UWB مجهز خواهد شد. 

بیشتر بخوانید
اپل شاید تغییراتی در فیس‌آیدی سری آیفون ۱۶ ایجاد کند

گزارش امروز ادعا کرده که اپل احتمال زیادی دارد که تغییراتی در فیس آیدی سری آیفون ۱۶ ایجاد کند، اما دقیقا این تغییرات چه خواهند بود؟

بیشتر بخوانید