خانهاخبار
اسپاتیفای از اپل ۵۰۰ میلیون یورو غرامت می‌گیرد

اسپاتیفای از اپل ۵۰۰ میلیون یورو غرامت می‌گیرد

اتحادیه اروپا پس از مدت‌ها شایعات در مورد میزان جریمه اپل به دلیل سیاست‌های متفاوتش در مقابل برنامه‌های شخص ثالث، سرانجام قصد دارد تا با ارزش‌ترین شرکت دنیا را با جریمه‌ای سبک‌تر از آنچه تصور می‌شد، محکوم کند.

۱۴۰۲/۱۱/۳۰

فایننشال تایمز روز یکشنبه فاش کرده که ممکن است اپل توسط کمیسیون اروپا جریمه ۵۰۰ میلیون یورویی (۵۳۹ میلیون دلاری) شود. بر اساس این گزارش، این شرکت آمریکایی به دلیل اعمال فشار بر پلتفرم‌های دیگر از جمله اسپاتیفای و باز کردن راه برای اپل موزیک، متهم شده است.

Apple is facing a €500 million fine.jpg

 

این شکایت از اسپاتیفای که یک پلتفرم پخش صوتی سوئدی است به سال ۲۰۱۹ بازمی‌گردد، زمانی که اسپاتیفای شکایت کرد که اپل موزیک به عنوان یک پلتفرم حق امتیاز به شرکت مادر پرداخت نمی‌کند و با شرایط سخت مشابه خدمات شخص ثالث مواجه نیست.

اپل بعدها تلاش کرد که این اتهامات را رد کند و اعلامیه‌ای را منتشر کرد که به طور واقعی قانع کننده به نظر نمی‌رسید.

اتحادیه اروپا در ابتدا قصد داشت اپل را با ۱۰ درصد از گردش مالی جهانی جریمه کند، که حدود ۴۰ میلیارد دلار می‌شد و دنیای فناوری را تکان می‌داد.

موضوع اصلی این است که اسپاتیفای باید مالیات اپل را بپردازد، که ۳۰ درصد از کل تراکنش‌ها است (در این مورد ۳ دلار به ازای هر اشتراک ۱۰ دلاری برای اشتراک پریمیوم است). در حالی که کوپرتینو گفته که این فقط برای اولین سال اشتراک است، و سپس این سهم به ۱۵ درصد کاهش می‌یابد، البته لازم به ذکر است که این مورد بر مشتریان بازگشتی که اشتراک را لغو کرده و در مرحله بعد دوباره ثبت نام کرده‌اند، تاثیری ندارد.

اپل همچنین ادعا کرده که اگر برنامه «رایگان» در اپ استور نبود، اسپاتیفای موفق نمی‌شد، برنامه‌ای که برای توسعه دهندگان رایگان نیست و آنها همچنان باید برای استفاده از حساب توسعه دهنده هزینه‌ای بپردازند.

این تضاد همچنین دلیل اصلی عدم راه‌اندازی خریدهای درون برنامه‌ای اسپاتیفای است. در صورتی که اپل از قانون بازارهای دیجیتال (DMA) پیروی کند، ممکن است کاربران در اروپا اولین کسانی باشند که این ویژگی جدید را تجربه کنند، اما این یک جبهه گسترده دیگر است که در آن دو شرکت در تضاد هستند.

اخبار مشابه

برای ثبت نظر خود وارد حساب کاربری شوید.

دیدگاه‌ها (0 نظر)