خانهاخبار
وزیر ارتباطات اعلام کرد؛ شرط و شروطی برای گرانی اینترنت

وزیر ارتباطات اعلام کرد؛ شرط و شروطی برای گرانی اینترنت

رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی با بیان اینکه شروط و شاخص‌های کیفی ارتقای شبکه را به اپراتورها اعلام کردیم، گفت: شاخص‌‎ها سخت‎گیرانه است و اپراتورها باید آنها را رعایت کنند.

۱۴۰۲/۱۰/۶

این روزها زمزمه افزایش تعرفه اینترنت به گوش می‎‌‌رسد. ماجرا از آنجایی شروع شد که چندی پیش اپراتورهای اینترنت همراه و ثابت با ارسال نامه‌ای از رئیس جمهور خواستند تا تعرفه بسته‌های اینترنت همراه بالاتر از دو گیگابایت، ۱۰۰ درصد افزایش یابد.

آنطور که گفته می‎شود اپراتورها اعتقاد دارند به رغم افزایش شدید هزینه‌های ناظر به ارائه خدمات ارتباطی، ناشی از افزایش شدید نرخ ارز و تورم بسیار بالا و با توجه به اینکه عمده هزینه‌های آنها ارزی است؛ تثبیت تعرفه خدمات اپراتورها ملی ۵ سال گذشته منجر به کاهش شدید قدرت سرمایه‎‌‌گذاری اپراتورها و مانع توسعه تکنولوژی‌های جدید ارتباطی اعم از ثابت و موبایل شده است.

این ماجرا واکنش وزیر ارتباطات را به دنبال داشت. عیسی زارع‎پور در خصوص این درخواست گفته بود که این مسئله در حال بررسی است. اخیرا هم امیر محمدزاده لاجوردی - معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در حاشیه چهارمین روز نمایشگاه تلکام در جمع خبرنگاران درباره افزایش تعرفه‌های ارتباطی گفته با بیان اینکه شروط و شاخص‌‎های کیفی ارتقای شبکه را به اپراتورها اعلام کردیم، گفت: شاخص‌‎ها سخت‎‌‌گیرانه است و اپراتورها باید آنها را رعایت کنند.

بر اساس گزارشی از مهر،امیر لاجوردی امروز صبح در حاشیه چهارمین روز برگزاری بیست و چهارمین نمایشگاه تلکام در جمع خبرنگاران در خصوص افزایش تعرفه اپراتورها گفت:بحث افزایش تعرفه‎‌‌ها همیشه مطالبه اپراتورها بوده و هست. در سالیان اخیر این مطالبه بیشتر هم شده است. ما در بازه‌‎های مختلف داده‎‌‌هایشان را دریافت و ارزیابی می‎‌‌کنیم و متناسب با شرایط تصمیم می‎‌‌گیریم. در حال حاضر نیز اپراتورها درخواست دادند و داده‌‎های آماری را در اختیار ما قرار دادند. ما امکان و اختیارش را برای تغییر تعرفه داریم اما هرگونه تغییر تعرفه‌ه‎ای مشروط بر این است که بدانیم اپراتور این افزایش درآمد را چگونه قرار است هزینه کند. بنابراین از اپراتورها برنامه توسعه‎‌‌ای خواسته‌‎ایم و شاخص‌‎های ارتقای کیفیت شبکه را به آنها اعلام کردیم.

INTERNET.GSM.IR.jpg

شاخص‌‎های افزایش تعرفه اینترنت

وی در خصوص شاخص‎‌ها افزود: شاخص‌‎ها متفاوت است از شاخص افزایش سرعت تا سایر شاخص‌‎های کیفی شبکه شاخص‎‌ها را به اپراتورها اعلام کردیم و گفتیم که تا انتهای سال چقدر باید افزایش پیدا کند و تا شهریور ماه چقدر باید افزایش یابد و تا انتهای سال به چه صورت باید باشد. همچنین در حوزه توسعه فناوری 5G برنامه‌‎ای به اپراتورها اعلام شده که به طور مثال در حوزه توسعه 5G برنامه‌‎ریزی وجود دارد که سال آینده باید به چه هدفی برسیم. نیازمندی‌‎های دیگری نیز داریم تا زیرساخت‎‌ها توسعه پیدا کند.

وی گفت: شاخص‎‌ها را بر اساس شرایط موجود برای اپراتورها مشخص می‎‌کنیم و معتقدیم اپراتور باید به این اهداف برسد به عنوان مثال در حوزه شبکه ملی اطلاعات شاخص داریم که باید ده درصد جمعیت شهری ما تا انتهای سال ۱۴۰۴ تحت پوشش 5G  قرار بگیرند که این را اپراتورها باید رعایت کند.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر در زمین اپراتورهای ارتباطی هستیم که آیا این شاخص‌‎ها را می‌‎توانند پاس کنند، افزود: شاخص‌‎ها سخت‎گیرانه است و اپراتورها باید آنها را رعایت کنند. در سال ۹۶ میزان سرمایه‌گذاری یک اپراتور یک میلیارد دلار بود که الان سرمایه‎‌‌‌گذاری اپراتور ما نزدیک ۳۰۰ میلیارد دلار است بنابراین سرمایه‌‎گذاری اپراتورها باید افزایش یابد اما قرار نیست تعرفه‌‎ای را تغییر بدهیم و اپراتور هیچ تغییری در زیرساخت و کیفیت شبکه نداشته باشد این موضوع جدید نیست یعنی سال گذشته نیز این شاخص‌‎ها در اختیارشان گذاشته شده است. ما اصرار داریم که این شاخص‎‌‌ها باید الحاقیه پروانه شود که در این صورت وقتی اپراتور تعهدی که داده را انجام ندهد، می‎‌‌تواند جریمه شود. اپراتور در روز بارها می‌‎تواند جریمه شود و هر بار هم تا ۵ درصد درآمد اپراتور را می‎توان جریمه کرد.

اینترنت در قبال کدام کیفیت گران می‌شود؟

همانطور که مشخص است این‎بار افزایش تعرفه اینترنت به طور جدی مطرح شده است و در این میان مهم‎ترین پرسشی که ایجاد می‎شود این است که آیا اینترنت در مقابل افزایش کیفیت گران می‎شود یا خیر؟

قطعا اگر گرانی اینترنت همراه با افزایش کیفیت باشد کاربران واکنش منفی نسبت به آن نخواهند داشت. اما اگر در ابتدای راه برای افزایش قیمت اپراتورها با افزایش کیفیت موافقت کنند اما در عمل همان آش و همان کاسه باشد قطعا کاربران متضرر‎ اصلی این مارجرا خواهند بود. بنابراین شرط و شروط‎ها باید از سوی مسئولان مربوطه به طور جدی پیگیری شود تا جلوی ضرر و زیان کاربران گرفته شود. در آن شرایط هم کاربران از افزایش کیفیت اینترنت راضی خواهند بود و هم اپراتورها به خواسته خود می‌‎رسند.

 

 

اخبار مشابه

برای ثبت نظر خود وارد حساب کاربری شوید.

دیدگاه‌ها (0 نظر)