خانهاخبار
رقیب اسنپدراگون ۸ نسل ۳ از مدیاتک هنوز نیامده بر آن چیره شد!

رقیب اسنپدراگون ۸ نسل ۳ از مدیاتک هنوز نیامده بر آن چیره شد!

طبق گزارش امروز، دایمنسیتی 9300 کانفیگ منحصر به فردی دارد که توانسته بر پرچم‌دار جدید کوالکام غلبه کند.
۱۴۰۲/۷/۱۷

چیپست مدیاتک دایمنسیتی 9300 به لطف پیکربندی غیرمعمول خود توجه زیادی را به خود جلب کرده است. افشاگر معروف «Digital Chat Station» به تازگی مشخصات شایعه شده این تراشه را در شبکه اجتماعی ویبو منتشر کرده که خبر از قدرت زیاد آن می‌دهد. طبق این پست، پرچم‌دار جدید مدیاتک شامل یک هسته اصلی Cortex-X4، دوباره سه هسته قدرتمند Cortex-X4 و چهار هسته کارامد Cortex-A720 است. نکته جالب اینکه این چیپست هسته کم مصرف برای کارهای سبک ندارد. از طرفی پردازنده گرافیکی آن هم Immortalis G720 MC12 متعلق به شرکت آرم است.

در حالی که امتیازات بنچ مارک مشخصی برای این تراشه هنوز به صورت عمومی منتشر نشده، افشاگر گزارش امروز ادعا کرده که در نسخه ۱۰ AnTuTu، دایمنسیتی 9300 امتیازهای بالاتری نسبت به اسنپدراگون ۸ نسل ۳ کسب کرده که قرار است به زودی معرفی شود.  پرچم‌دار مورد انتظار مدیاتک بر روی گره فرایند N4P شرکت TSMC ساخته شده است که در واقع یک فرایند ۵ نانومتری بهینه شده است. TSMC می‌گوید که N4P نسبت به فرایند ۵ نانومتری اصلی N5، حدود ۱۱ درصد عملکرد بالاتری دارد.

image

 

گره N4P که دایمنسیتی 9300 بر روی آن ساخته شده است، افزایش ۲۲ درصدی بازدهی انرژی، افزایش ۶ درصدی تراکم ترانزیستور و افزایش عملکرد ۶٫۶ درصدی را نسبت به N4، اولین فرایند ۴ نانومتری، به همراه دارد که رقم قابل توجهی است. انتظار می‌رود چیپست دایمنسیتی 9300 با کاهش ۴۰ درصدی در مصرف انرژی، عملکرد ۱۵ درصدی را در مقایسه با مدل قبلی خود یعنی دایمنسیتی 9200 ارایه دهد.

دایمنسیتی 9300 باید برای اولین بار در سری ویوو X100 که انتظار می‌رود ماه آینده معرفی شود، عرضه شود. حال در نظر بگیرید با ورود این پردازنده، چقدر بازار چیپست‌ها تا سه ماهه اول سال ۲۰۲۴ رقابتی خواهد بود. البته ما پیش‌تر تنها گوشی هوشمند دارای تراشه ۳ نانومتری را دیده‌ایم، آیفون ۱۵ پرو و ۱۵ پرو مکس با تراشه A17 Pro و باید دید که دایمنسیتی 9300 تا قبل از پایان سال ۲۰۲۳ در سری ویوو X100 چگونه عمل خواهد کرد.

از طرف دیگر  تا سه ماهه اول سال آینده، اسنپدراگون ۸ نسل ۳ و اگزینوس 2400 را خواهیم داشت که قرار است در سری گلکسی اس ۲۴ سامسونگ استفاده شود. اگزینوس 2400 نیز دارای یک پیکربندی منحصر به فرد است و دیدن نتایج آن نیز جالب خواهد بود.

در مورد دایمنسیتی 9300 مدیاتک گزارش‌هایی مبنی بر داغ شدن آن وجود دارد که البته این شرکت ادعا کرده موضوع نرم افزاری بوده و ربطی به خود چیپست ندارد؛ داستانی که در مورد A17 Pro اپل نیز شاهد آن بودیم و با یک آپدیت نرم افزاری آن را برطرف کرد که ثابت شد مشکل از تراشه نبوده است. از سوی دیگر سابقه بد سامسونگ در تراشه‌های اختصاصی آن موجب شده تا نگرانی‌هایی هم در مورد اگزینوس 2400 وجود داشته باشد و باید صبر کرد و دید که رقابت این همه تراشه پرچم‌دار به کجا خواهد کشید.

اخبار مشابه

برای ثبت نظر خود وارد حساب کاربری شوید.

دیدگاه‌ها (0 نظر)