خانهاخبار
مدیاتک اولین تراشه ۳ نانومتری خود را در سال ۲۰۲۴ عرضه می‌کند

مدیاتک اولین تراشه ۳ نانومتری خود را در سال ۲۰۲۴ عرضه می‌کند

برند مدیاتک امروز تایید کرد که با همکاری TSMC موفق به توسعه تراشه ۳ نانومتری شده است.
۱۴۰۲/۶/۱۶

انتظار می‌رود برند مدیاتک در سه‌ماهه چهارم سال جاری میلادی از نسل جدید تراشه پرچمدار خود موسوم به دایمنسیتی ۹۳۰۰ رونمایی کند که از فرآیند ۴ نانومتری TSMC بهره می‌برد. این تراشه قدرتمند در گوشی‌های پرچمدار سال ۲۰۲۴ به کار خواهد رفت. حالا اما در حالی که هنوز تراشه دایمنسیتی ۹۳۰۰ معرفی نشده است، مدیاتک جزئیات جدیدی از تراشه سال ۲۰۲۴ خود را به اشتراک گذاشته است که خبر از بهبود فنی چشمگیر آن می‌دهد.

طبق این گزارش، مدیاتک امروز اعلام کرد که این برند با همکاری شرکت TSMC اولین تراشه ۳ نانومتری خود را تولید کرده است. به عبارت دیگر، سخت‌افزار جدید تراشه‌ساز تایوانی برپایه فرآیند ۳ نانومتری پیشرفته TSMC توسعه داده شده است.

image

با توجه این که مدیاتک اذعان داشته کار توسعه این تراشه تمام شده است، ظاهرا طراحی سخت‌افزار جدید این برند نهایی شده و آماده برای تولید انبوه است. مطابق انتظار، این تراشه موردانتظار از سری دایمنسیتی است و احتمالا دایمنسیتی ۹۴۰۰ نام خواهد داشت. براساس تایید رسمی مدیاتک، تولید انبوه تراشه موردانتظار این برند از سال آینده میلادی آغاز می‌شود.

در مقایسه با فرآیند ۵ نانومتری N5 برند TSMC، مدیاتک اعلام کرده که لیتوگرافی ۳ نانومتری باعث بهبود ۱۸ درصدی سرعت می‌شود در حالی که مصرف انرژی آن تا ۳۲ درصدی کاهش پیدا می‌کند. البته در حال حاضر مشخص نیست که فرآیند ۳ نانومتری به نسبت فرآیند N4 به کار رفته در تراشه‌های فعلی چه بهبودهایی پیدا کرده است.

شایان ذکر است تراشه ۳ نانومتری مدیاتک در نیمه دوم سال ۲۰۲۴ عرضه خواهد شد و در محصولاتی شامل گوشی‌های هوشمند، تبلت‌ها و خودروها به کار خواهد رفت. قبلا نیز گزارشی ادعا کرده بود که تراشه دایمنسیتی ۹۴۰۰ نیز در بازه زمانی مشابه روانه بازار می‌شود.

در نهایت باید اشاره کرد که دایمنسیتی ۹۴۰۰ تنها تراشه اندرویدی نخواهد بود که از فرآیند ۳ نانومتری بهره می‌برد چرا که افشاگری شناخته شده (Digital Chat Station) ادعا کرده که اسنپدراگون ۸ نسل ۴ نیز برپایه فرآیند ۳ نانومتری TSMC توسعه داده شده است.

اخبار مشابه

برای ثبت نظر خود وارد حساب کاربری شوید.

دیدگاه‌ها (0 نظر)