خانهاخبار
نخستین پروژه سخت افزاری جانی آیو پس از ترک اپل یک گرامافون ۶۰٫۰۰۰ دلاری است!

نخستین پروژه سخت افزاری جانی آیو پس از ترک اپل یک گرامافون ۶۰٫۰۰۰ دلاری است!

«جانی آیو»، طراح پیشین اپل به تازگی از نخستین پروژه سخت افزاری جدید خود پس از ترک این شرکت رونمایی کرده است.
۱۷ تیر ۱۴۰۲

نام «جانی آیو» که در سال‌های گذشته نقش طراح اصلی محصولات شرکت اپل را ایفا می‌کرد؛ برای اکثر دنبال کنندگان اخبار تکنولوژی آشناست. وی به تازگی از نخستین پروژه سخت افزاری خود پس از ترک این شرکت رونمایی کرده که به طور غیر منتظره‌ای، یک گرامافون ۶۰٫۰۰۰ دلاری است!

آقای «آیو» که در سال ۲۰۱۹، اپل را به همراه تعدادی از همکاران خود ترک کرده بود؛ مدتی بعد شرکت طراحی خود با نام لاوفرام را تاسیس کرد. لاوفرام اکنون با شرکت انگلیسی لین که در زمینه محصولات صوتی فعالیت می‌کند؛ وارد همکاری شده و برای سالگرد ۵۰ سالگی گرامافون سان‌دک LP12، نسخه‌ای خاص از آن را طراحی کرده است.

image

 

این گرامافون خاص که با قیمت باورنکردنی ۶۰٫۰۰۰ دلار فروخته خواهد شد؛ نخستین پروژه سخت افزاری آقای «آیو» پس از ترک اپل است و زبان طراحی آشنایی را به همراه دارد. در این محصول شاهد لبه‌های خمیده آلومینیومی، طراحی مینیمال و استفاده فراوان از عناصر دایره‌ای-شکل هستیم که محصولات اپل در زمان فعالیت آقای «آیو» را تداعی می‌کنند.

آقای «آیو» در مصاحبه اخیرش با فست کمپانی، به اهمیت فراوان موسیقی برای خود اشاره کرده و می‌گوید که طی سال‌ها، محصولات زیادی از برند لین را تهیه کرده است. وی در ادامه چنین می‌گوید:

«همانطور که می‌دانید؛ نسل اول آیپاد، نخستین پخش کننده موسیقی طراحی شده توسط من بود که توانست موفقیت فراوانی را کسب کند. طی سال‌های گذشته، برای طراحی نسل‌های متعددی از آیپاد فعالیت کردم و سپس نیز کار به ایرپادز و سایر لوازم مربوط به موسیقی رسید. اکنون نیز که سال‌های زیادی از نخستین بازدیدم از کارخانه لین می‌گذرد؛ به نقش خود در طراحی این محصول افتخار می‌کنم.»

image

 

«جانی آیو» گرامافون LP12-50 را به عنوان محصولی توصیف کرده که حاصل احترام و علاقه آنها به شرکت لین بوده است. به گفته فست کمپانی، لاوفرام این گرامافون را به صورت رایگان طراحی کرده و هیچگونه قراردادی برای کسب درآمد از شرکت لین نداشته است. شرکت لاوفرام برای کسب درآمد، قرارداد‌هایی بلند مدت با شرکت‌هایی چون Airbnb و فراری دارد. آقای «آیو» در ادامه صحبت‌های خود با فست کمپانی گفته است که آنها بخش زیادی از کار‌های خود را تنها برای علاقه انجام می‌دهند و کسب درآمد اهمیت چندانی برایشان ندارد.

«جانی آیو» از زمان تاسیس لاوفرام، در پروژه‌هایی چون طراحی یک فونت به نام LoveFrom Serif، طراحی نماد رسمی تاج‌گذاری پادشاه چارلز سوم و همچنین طراحی یک دماغ قرمز مخصوص دلقک‌ها برای خیریه انگلیسی کامیک ریلیف شرکت کرده است!

اپل در سال ۲۰۱۹ و پس از جدایی «جانی آیو»، اعلام کرد که این به معنای پایان همکاری وی با اپل نیست و کوپرتینویی‌ها یکی از مشتریان اصلی لاوفرام خواهند بود. با استناد به شایعات، آقای «آیو» در طراحی آی‌مک‌های رنگارنگ سال ۲۰۲۱ نقش داشته است؛ البته، این امر هنوز به طور رسمی تایید نشده و شرکت لاوفرام همواره در سکوت خبری به فعالیت‌های خود ادامه می‌دهد.

image

 

درباره بازگشت «جانی آیو» به طراحی محصولات سخت افزاری چه می‌اندیشید؟ آیا عقیده دارید که جدایی وی از اپل، به طراحی محصولات این شرکت آسیب زده یا متوجه تغییرات چشمگیری نشده‌اید؟جدیدترین‌ اخبار

ادغام احتمالی جمنای گوگل در کنار چت‌‌جی‌پی‌تی در آیفون

بنظر می‌‌رسد اپل تکان اساسی به سیاست‌های خود در قبال هوش مصنوعی داده است.

بیشتر بخوانید
آیفون X و دو دیوایس دیگر به لیست محصولات قدیمی اپل اضافه شدند!

لیست محصولات قدیمی اپل شب گذشته با اضافه شدن آیفون X و دو دیوایس دیگر آپگرید شد.

بیشتر بخوانید
حذف ویدیوهای هوش مصنوعی جعلی در یوتیوب؛ گامی در جهت حفظ حریم خصوصی

اکنون، کاربران می‌توانند از یوتیوب درخواست کنند تا ویدیوهای هوش مصنوعی که چهره یا صدای آن‌ها را جعل می‌کنند را حذف کند. 
 

بیشتر بخوانید