خانهاخبار
باز هم قصه تکراری حذف اپلیکیشن‌های ایرانی از گوگل پلی

باز هم قصه تکراری حذف اپلیکیشن‌های ایرانی از گوگل پلی

طی چند روز گذشته چند اپلیکیشن ایرانی به دلیل تحریم از گوگل پلی حذف شده‌اند. البته حذف اپلیکیشن‌های ایرانی از گوگل پلی بی‌سابقه نیست.
۲۹ خرداد ۱۴۰۲

سابقه کشمکش میان شرکت‌های خارجی و فروشگاه‌های آنلاین آمریکایی با اپلیکیشن‌های ایرانی به سال ۱۳۹۶ بازمی‌گردد. دقیقا همان زمانی که اپل به دستور دونالد ترامپ برخی اپلیکیشن‌های ایرانی را از اپ‌استور حذف کرد. اما ماجرا به همینجا ختم نشد و در فاصله کوتاهی گوگل پس از اپل نرم‌افزارهای ایرانی را از گوگل‌پلی (فروشگاه آنلاین نرم‌افزارهای اندرویدی) حذف کرد.

این روند ادامه داشت تا اینکه سال گذشته برخی خبرها حاکی از حذف سه پیام‌رسان بومی و دو اپلیکیشن حمل و نقل هوشمند کشور از گوگل پلی بود. بررسی‌های در آن زمان نشان می‌داد که  نه تنها خود اپلیکیشن‌ها از گوگل پلی حذف شده بلکه به طور کلی اکانت متعلق به این شرکت‌ها از گوگل پلی حذف شده است. آنطور که برخی از این تیم‌ها می‌گفتند، آنها ایمیل مبنی بر حذف شدن این اپلیکیشن بخاطر تحریم‌ها دریافت کرده‌ بودند.

image

حالا پس از پشت سر گذاشتن این کشمکش‌ها بار دیگر صحبت از حذف اپلیکیشن‌های ایرانی از فروشگاه‌های آنلاین آمریکایی تکرار شده است.

کدام یک از اپلیکیشن‌ها از گوگل پلی حذف شدند؟

بر اساس گزارشی از ایسنا، بررسی‌ها نشان می‌دهد طی چند روز گذشته چند اپلیکیشن ایرانی دیگر مانند دیوار، تپسی، دیجی‌کالا و اپلیکیشن آپ هم از فروشگاه اینترنتی گوگل پلی حذف شده‌اند. هنوز اظهار نظر و اطلاعیه رسمی از سوی مسئولان و مدیران مربوطه در این حوزه منتشر نشده اما در برخی خبرها به نقل از مدیر ارشد اجرایی یکی از اپلیکیشن‌های حذف شده از گوگل پلی، اعلام شده که ضرر این مدل اتفاقات به طور کلی برای کاربران است. در هر صورت نیازمندی به اپلیکیشن‌ها وجود دارد و حالا کاربران مجبور هستند اپلیکیشن را از سایر مسیرها دریافت کنند و از طرفی ممکن است برخی کاربران برای دانلود آن را از منابع نامشخص دریافت کنند.

کارشناسان چه می‌گویند؟

کارشناسان در این زمینه می‌گویند در  مسئله گوگل پلی با دو چالش مواجهیم که باید از هم تفکیک شوند؛ اولی حذف اپلیکیشن‌ها از روی گوگل پلی و دومی حذف از روی گوشی. در مورد اولی به دلیل وجود کافه بازار و مایکت و ... این مسئله مشکلی برای کاربران داخل ایران ایجاد نمی‌کند. مسئله دوم اما هرچند احتمال کمتری دارد، به واسطه تسلطی که گوگل در سیستم عامل اندروید دارد، است و به این دلیل که ما نسخه بومی نداریم، این موضوع می‌تواند مشکل‌ساز شود.

نکته قابل توجه این است که چالش بزرگ دیگری که حذف اپلیکیشن‌ها از فروشگاه گوگل دارد برای کاربران خارجی است چراکه اپلیکیشن‌های ایرانی و داخلی نمی‌توانند در خارج از کشور بازاریابی کنند؛ بنابراین کاربرانی که در خارج از کشورند، برای استفاده از این اپلیکیشن‌ها باید آن‌ها را از فروشگاه‌های داخلی دانلود و نصب کنند که این امر سخت و بعید است. همچنین  گاهی اوقات حذف این اپ‌ها دلیلی فنی هم دارد که گوگل پلی اعلام می‌کند و بعد از مدتی مجدد به فروشگاه گوگل برمی‌گردند ولی همانطور که گفته شد، بهانه تحریم آمریکا معمولا مهم‌ترین دلیل حذف است. 

این اتفاقات بدون شک چالش‌های بسیاری را برای کاربران چه در داخل و چه در خارج از کشور به وجود می‌آورد و اینطور که به نظر می‌رسد فعلا خبری از پایان این کشمکش‌ها میان فروشگاه‌های آنلاین آمریکایی با اپلیکیشن‌های ایرانی نیست و ما هر چند وقت یک بار شاهد چنین اتفاقاتی خواهیم بود.جدیدترین‌ اخبار

Honor-x50i-gsm-ir
مشخصات فنی کامل میان‌رده جدید آنر لو رفت

آنر به زودی از یک گوشی میان‌رده به نام آنر X60i رونمایی خواهد کرد که حالا مشخصات فنی آن فاش شده است.

بیشتر بخوانید
خبری ناامید کننده برای کسانی که در انتظار آیفون ۱۷ هستند

در روزهای اخیر خبری داشتیم مبنی بر اینکه آیفون ۱۷ از تراشه فوق‌العاده ۲ نانومتری شرکت TSMC استفاده خواهد کرد که قدرت بسیار بیشتری را همراه با مصرف بسیار کمتر به ارمغان می‌آورد. حالا افشاگری معتبر این خبر را رد کرده است.

بیشتر بخوانید
شرکت HMD قصد دارد دو گوشی کاملا جدید را رونمایی کند

گوشی‌های کرِست و کرِست مکس دو گوشی هستند که گفته می‌شود به هیچ عنوان ربطی مدل‌هایی مانند پالس از این شرکت ندارند که فقط تغییر نام داده شده باشند؛ بلکه دو گوشی قدرتمند با ویژگی‌های قابل توجه و متفاوت هستند.

بیشتر بخوانید