خانهاخبار
Favorites، راه‌حل تازه اینستاگرام برای اشتراک‌گذاری خصوصی

Favorites، راه‌حل تازه اینستاگرام برای اشتراک‌گذاری خصوصی

اینستاگرام دائما در حال به‌روزرسانی و افزودن قابلیت‌های مفید به اپلیکیشن پرطرفدارش است. ویژگی تازه اینستاگرام به کاربران اجازه می‌دهد پست‌ها و استوری‌هایشان را تنها با تعداد محدودی از دوستانشان به اشتراک بگذارند.
۱۳۹۶/۴/۳

اینستاگرام ویژگی تازه‌ای را به نام Favorites به‌صورت آزمایشی به اجرا درآورده است. Favorites به کاربران اجازه می‌دهد مطالب و پست‌هایشان را با گروه محدودی که خودشان انتخاب می‌کنند، به اشتراک بگذارند. این ویژگی قصد دارد شبکه ارتباطی دوستانه را در میان کاربران تقویت کند. اینستاگرام سعی می‌کند کنترل کاربرانش را بر مخاطبان افزایش دهد تا آن‌ها هم به همین خاطر، فعالیت آنلاینشان را در این شبکه اجتماعی پرطرفدار افزایش دهند. اگر این ویژگی دائمی شود و در دسترس همه کاربران قرار گیرد، احتمالا اینستاگرام به بهترین شبکه اجتماعی دوستانه تبدیل می‌شود. این اتفاق همچنین می‌تواند ویژگی پویایی اینستاگرام را به‌عنوان یک شبکه اجتماعی پرطرفدار، تقویت کند.

پیش از اینکه اینستاگرام ویژگی Favorites را معرفی کند، اغلب کاربران از روش مشابهی به نام Finstagrams برای این منظور استفاده می‌کردند. آن‌ها حساب‌های کاربری متعددی برای ارتباط با دوستان نزدیک و دیگر کاربران ایجاد می‌کردند. روش دیگر هم ارسال پست و حذف آن بعد از لایک شدن توسط دوستانشان بود.

image

هرکدام از این روش‌ها، معایب خاص خودش را داشت. اینستاگرام ادعا می‌کند که تعداد دنبال کنندگان حساب‌های شخصی به دلیل فشارهای اجتماعی به‌تدریج افزایش‌یافته و صاحبان حساب‌های کاربری عمومی هم کمتر به فعالیت در این شبکه اجتماعی می‌پردازند. رابی استین، مدیر محصول اینستاگرام، می‌گوید که کاربران سعی می‌کنند گروه اصلی مخاطبانشان را در اینستاگرام محدودتر کنند و ما به‌خوبی متوجه این موضوع هستیم.

راه‌حل اینستاگرام برای این مشکلات، ارایه ویژگی Favorites و امکان تهیه فهرست دوستان و مخاطبان نزدیک است و کاربران می‌توانند هر زمان که مایل بودند آن را ویرایش کنند. اینستاگرام ویژگی Favorites را از روز گذشته در دسترس درصد اندکی از کاربرانش قرار داده است و در نظر دارد آن را در ماه‌های آینده به تمام کاربرانش ارائه کند. استین دراین‌باره می‌گوید که ما قصد داریم محصول Favorites را کاملا بی‌نقص ارایه کنیم.

به نظر می‌رسد که Favorites سرانجام در دسترس عموم قرار می‌گیرد. بیش از یک سال از آغاز روند ساخت آن گذشته و تقریبا تمام قسمت‌های اپلیکیشن اینستاگرام برای ورودش آماده‌شده‌اند.

وقتی می‌خواهید پست یا استوری ارسال کنید، گزینه‌های جدید اشتراک با فهرست Favorties را در این صفحه مشاهده می‌کنید. وقتی پست موردنظرتان را تنها برای فهرست دوستان نزدیکتان ارسال می‌کنید، نشانه سبز favorites روی پست به نمایش درمی‌آید. یک‌زبانه تازه به نام favorites هم‌ روی پروفایل کاربری‌تان نشان داده می‌شود که آیکون کوچک ستاره در کنار آن قرار دارد. با انتخاب این گزینه در پروفایل، تمام پست‌ها و استوری‌هایی که تابه‌حال برای فهرست Favorites ارسال کرده‌اید، به نمایش درمی‌آیند.

وقتی کاربری را به فهرست Favorites اضافه می‌کنید یا کسی را از آن حذف می‌کنید، هیچ نوتیفیکیشنی برای آن‌ها ارسال نمی‌شود. کاربران تنها زمانی متوجه می‌شوند در فهرست Favorites شما قرار دارند که نشانه سبز آن را بالای پست‌های شما ببینند. کاربران همچنین می‌توانند در اپلیکیشن اینستاگرام برای اضافه شدن به این فهرست، برایتان درخواست ارسال کنند. اگر شما کاربری را از فهرستتان حذف کنید، دسترسی او به تمام پست‌ها و استوری‌هایی که قبلا در Favorites مشاهده می‌کرد، قطع می‌شود. درواقع محتوای زبانه Favorites پروفایل شما برای این کاربران، خالی نشان داده می‌شود.

این ویژگی و دیگر ویژگی‌های مشابه اغلب برای تشویق کاربران به فعالیت در شبکه‌های اجتماعی ایجاد می‌شوند اما گاهی هم با شکست مواجه‌اند. دنیس کراولی، هم بنیان‌گذار Foursquare، سال‌ها پیش گفت که بیشترین درخواست کاربران در این شبکه، فراهم کردن امکان دسترسی برخی ویژگی‌ها تنها برای گروه دوستان بوده است. ما هم در Foursquare این قابلیت را ارایه کردیم اما مورد استقبال قرار نگرفت.

همان‌طور که می‌دانید فیسبوک حالا مالک اینستاگرام است. این وب‌سایت اجتماعی هم پیش‌تر قابلیت فهرست دوستان را ارایه کرده بود اما طرح آن به‌قدری بدون برنامه‌ریزی مناسب اجرا شد که کمتر مورداستفاده کاربرانش قرار گرفت. فهرست دوستان در شبکه اجتماعی توییتر هم برای عموم کاربران قابل‌مشاهده است و ظاهرا این شرکت قصد ندارد تغییر خاصی در آن ایجاد کند.

اینستاگرام معتقد است که با ساده‌سازی فهرست Favorites می‌تواند آن را به ویژگی موفق و پرطرفداری تبدیل کند. Favorites قرار است برخلاف فهرست دوستان در فیسبوک و توییتر، تنها یک فهرست و البته خصوصی باشد. این فهرست نشانه جالب بصری هم دارد که ممکن است فکر کنید نشانه کوچکی است اما علاقه و نزدیکی شما را به دوستانتان نشان می‌دهد. تصور کنید که فید اینستاگرامتان را مرور می‌کنید و در این میان، پست‌هایی را می‌بینید که نشانه سبزرنگ Favorites روی آن‌ها خودنمایی می‌کند. در این حالت احساس می‌کنید که نسبت به دیگر کاربران دنبال کننده، امتیاز ویژه‌ای دارید.

اینستاگرام انتظار دارد که حدودا 10 تا 30 نفر را به فهرست Favorites اضافه کنید اما محدودیتی برای این تعداد در نظر نگرفته است. استین می‌گوید که هدف اینستاگرام از ارایه این قابلیت تازه، تقویت و تثبیت روابط به‌وسیله تجربه به اشتراک‌گذاری است.

استین می‌گوید «بهترین نسخه اینستاگرام جایی است که با دوستان نزدیکتان، بهتر ارتباط برقرار می‌کنید و نزدیک‌تر می‌شوید. چون شما در اینستاگرام بیشتر از هر اپلیکیشن و شبکه اجتماعی دیگری، در کنار هم هستید. حتی اگر هرکدام در گوشه‌ای از دنیا و دور از هم زندگی می‌کنید، با Favorites این فاصله‌ها دیگر معنی ندارند. این هدف، تمرکز اصلی ما در تهیه و توسعه Favorites است».

 

image

اخبار مشابه

برای ثبت نظر خود وارد حساب کاربری شوید.

دیدگاه‌ها (0 نظر)