خانهمقاله‌ها
آشنایی با مشکلات رایج آیپد و راه حل آن‌ها

آشنایی با مشکلات رایج آیپد و راه حل آن‌ها

تبلت اپل با نام آیپد در عین کاربردی بودن، برخی مواقع ممکن است با مشکلاتی همراه باشد که در این مطلب، به دنبال راه حل‌های آن‌ها خواهیم بود.

۲۷ خرداد ۱۴۰۳

آیپدها معمولا با چه مشکلاتی مواجه می‌شوند؟

آیپد تا به حال بارها و بارها نام خود را به عنوان بهترین تبلت در دنیا به ثبت رسانده، اما با تمام این تفاسیر این محصول جزء گجت‌های الکترونیکی به حساب آمده و این دیوایس‌ها، معمولا با مشکلاتی نیز همراه هستند. اگر شما به عنوان کاربر این محصول به تازگی با مشکلی در حین کار با آیپد مواجه شده‌اید، پیشنهاد می‌کنیم تا پایان مطلب با ما همراه باشید تا با مشکلات رایج آیپدها و همچنین راه حل آن‌ها آشنا شوید.

در حالی که این مشکلات معمولا برای آیپدهای معمولی رخ می‌دهند، اما مدل‌های پرو هم ممکن است با چنین مشکلاتی همراه شوند و به همین دلیل، دانستن این مسائل خالی از لطف نیست.

البته پیش از شروع مطلب، باید بگوییم که اکثر مشکلات محصولات اپل با خاموش و روشن کردن دستگاه حل و فصل می‌شود. پس ابتدا این کار را انجام داده و در صورتی که مشکل هنوز پابرجا بود، به سراغ ادامه مطلب بروید.

آیپد

مشکلات آیپدها؛ پیکسل‌های مرده!

خاموش شدن یا از کار افتادن پیکسل‌های آیپد یک موضوع ترسناک و ناامید کننده به حساب می‌آید. اما ابتدا باید تشخیص دهید که این پیکسل از حالت عادی خارج شده، یا بسته به هر محتوایی هیچ واکنشی نشان نداده و سیاه مانده است. برخی مواقع ممکن است تعداد پیکسل‌هایی که با این مشکل مواجه شده‌اند، از یک پیکسل بیشتر باشد.

راه حل:

اگر پیکسل روشن شده اما به رنگ درست و صحیح خود درنمی‌آید، شما می‌توانید مشکل را خودتان حل کنید. به عنوان راه حل اول یک پارچه نرم دور انگشت شصت خود پیچیده و به آرامی انگشت خود را روی پیکسلی که دچار مشکل شده فشار داده و به سمت سایر قسمت‌های صفحه بکشید. برخی مواقع انجام دادن این کار باعث حل مشکل می‌شود.

استفاده از ویدئوهای Pixel Fix. می‌توانید به یوتیوب مراجعه کرده و عبارت یاد شده را جستجو کنید. انبوهی از ویدئوها با چنین فرمتی ظاهر می‌شود که می‌توانید از آن‌ها برای حل مشکل استفاده کنید.

  • اگر پیکسل یاد شده به اتفاقات مختلف واکنش نشان نداده و تیره رنگ باقی مانده، احتمال سوختگی آن زیاد است. این مشکل توسط شما قابل حل نخواهد بود؛ لذا اگر آنچنان خللی در عملکرد و تجربه کار با آیپد ایجاد نمی‌کند، آن را نادیده بگیرید. اما اگر با این قضیه مشکل دارید، می‌توانید به اپل استور یا تعمیر کنندگان مجاز مراجعه کرده و درخواست تعویض نمایشگر بدهید.

نصب نشدن آپدیت‌های نرم‌افزاری

آپگرید بودن سیستم عامل همواره با امکان استفاده از قابلیت‌های جدید همراه است، اما برخی مواقع ممکن است آیپد از انجام چنین اتفاقی سرباز زند.

راه حل:

چک کنید که آیپد شما با نسخه ارائه شده سازگار است. برخی مواقع ممکن است مدل آیپد شما منسوخ شده و دیگر تحت پشتیبانی اپل نباشد. اگر آیپد شما سازگار است، به صورت دستی برای آپدیت کردن آیپد اقدام کنید.

اگر همچنان مشکل پابرجاست، کارهای زیر را انجام دهید:

  • چک کنید آیپد شما حداقل ۵۰ درصد شارژ داشته باشد.
  • چک کنید که به شبکه وای فای متصل باشید.
  • چک کنید که قابلیت Low Power Mode در وضعیت فعال نباشد.
  • چک کنید برنامه‌های تغییر آی‌پی روی دستگاه فعال نباشد.

فریز شدن نمایشگر

فریز شدن نمایشگر و از کار افتادن صفحه نمایش و عدم واکنش به لمس صفحه، از جمله مشکلات رایج میان دارندگان آیپد به حساب می‌آید. معمولا یکی از اپلیکیشن‌ها موجب چنین اتفاقی می‌شود، اما پیدا کردن آن بسیار سخت است. اگر چنین اتفاقی به تعداد زیاد برای شما رخ داده است، مطمئنا پیدا کردن اپلیکیشن مخرب برای‌تان راحت‌تر خواهد بود. دلیل این موضوع هر چه که باشد، راه حل آن مشترک است.

راه حل:

آیپد را ری‌استارت کنید. پس از بالا آمدن مجدد، احتمالا مشکل شما حل شده است.

اگر نمایشگر همچنان به لمس صفحه واکنشی نشان نمی‌دهد، باید آیپد را به force restart کنید. اگر آیپد شما دکمه هوم دارد، دکمه‌های پاور و هوم را به صورت همزمان فشار داده و تا زمان نمایش لوگوی اپل روی صفحه نگه داشته و سپس رها کنید. اگر از مدل‌های جدید آیپد استفاده می‌کنید، دکمه افزایش صدا را فشار داده و رها کنید، دکمه کاهش صدا را فشار داده و رها کنید، حالا دکمه پاور را فشار داده و تا زمان نمایش لوگوی اپل آن را نگه داشته و سپس رها کنید.

اگر ری‌استارت یا ریست کردن پاسخگو نبود، باید آیپد خود را ری‌استور کنید. برای انجام این کار کابل موجود درون جعبه را به آیپد و کامپیوتر یا لپ‌تاپ متصل کرده و از طریق آیتونز یا فایندر مک، آیپد را به آخرین نسخه موجود ری‌استور کنید. این کار باعث از بین رفتن تمام اطلاعات موجود روی آیپد خواهد شد. پس در صورت امکان ابتدا از دستگاه بکاپ تهیه کنید تا پس ری‌استور، آن را بازگردانید.

آیپد روشن نمی‌شود

خاموش شدن دستگاه به صورت ناگهانی و روشن نشدن آن، مانند یک کابوس برای کاربران است. در ادامه، با روش‌هایی برای حل این مشکل آشنا خواهیم شد.

راه حل:

اگر آیپد شما دکمه هوم دارد، دکمه‌های پاور و هوم را به صورت همزمان فشار داده و تا زمان نمایش لوگوی اپل روی صفحه نگه داشته و سپس رها کنید. اگر از مدل‌های جدید آیپد استفاده می‌کنید، دکمه افزایش صدا را فشار داده و رها کنید، دکمه کاهش صدا را فشار داده و رها کنید، حالا دکمه پاور را فشار داده و تا زمان نمایش لوگوی اپل آن را نگه داشته و سپس رها کنید.

ممکن است شارژ باتری آیپد کاملا تخلیه شده باشد. کابل شارژ را متصل کرده و مدتی منتظر بمانید و ببینید آیپد روشن می‌شود یا خیر.

اگر آیپد روشن شده اما به لمس صفحه واکنشی نشان نمی‌دهد، دستگاه را از طریق کابل به سیستم متصل کرده، نرم افزار آیتونز یا فایندر مک را باز کرده و کارهایی که دو مرحله قبل عنوان کردیم را انجام داده، اما در نهایت دکمه پاور و هوم یا پاور را به تنهایی تا زمانی نگه دارید تا صفحه ریکاوری را مشاهده کنید. حالا از میان گزینه‌های Restore و Update، آپدیت را انتخاب کنید تا آخرین نسخه سیستم عامل روی آیپد شما نصب شود. در این حالت هیچ کدام از اطلاعات شما از روی دستگاه حذف نخواهد شد.

اگر هیچ یک از روش‌های بالا مشکل را حل نکرد، نوبت به آن رسیده تا دیوایس را به اپل استور یا تعمیرکار مجرب و متخصص ببرید.

آیپد

شناسایی نشدن آیپد توسط آیتونز یا فایندر مک

آیتونز یا فایندر مک ممکن است برخی مواقع با مشکلاتی مواجه شده و آیپد شما را شناسایی نکنند. در چنین مواقعی، اقدامات زیر را انجام دهید.

راه حل:

آیکن باتری را چک کنید. اگر علامت رعد و برق روی آن ظاهر شده یا عبارت Not charging نوشته می‌شود، اتصال میان آیپد و سیستم برقرار بوده و باید به سراغ مرحله بعدی بروید. در غیر این صورت، از پورت یا کابل دیگر استفاده کنید.

مطمئن شوید که نرم‌افزار آیتونز روی آخرین نسخه خود باشد.

آیپد و کامپیوتر را خاموش کرده، مجددا روشن کرده و دوباره امتحان کنید.

آیپد شارژ نمی‌شود

اگر پس از اتصال کابل متوجه شده‌اید که آیپد شما شارژ نمی‌شود،‌ممکن است دلایل زیادی سبب بروز چنین اتفاقی شده باشد. اگر پس از اتصال به کامپیوتر، آیپد شما شارژ نمی‌شود، ممکن است پورتی که از آن استفاده می‌کنید با مشکل مواجه شده باشد و در چنین مواقعی، سعی کنید از پریز برق استفاده کنید.

بعضی پورت‌های کامپیوتر توانایی رساندن برق به اندازه کافی برای شارژ دیوایس‌ها را ندارند یا برق آن‌ها ضعیف است. در این گونه مواقع مدت زمان بیشتری برای شارژ آیپد نیاز خواهید داشت.

راه حل:

چک کنید که کابل شارژ کاملا سالم باشد.

آیپد را ری‌استارت کنید.

آیپد را به حالت هواپیما برده و مجددا به حالت عادی بازگردانید.

اگر کابل شارژ و پریز برق سالم بوده اما آیپد شما شارژ نمی‌شود، پس احتمالا مشکل سخت‌افزاری رخ داده و توصیه می‌کنیم آیپد خود را به اپل استور یا تعمیرکاری مجرب بسپارید.

آیپد به کانکشن وای فای وصل نمی‌شود

برخی کاربران تمایلی به استفاده از اینترنت روی آیپد ندارند، اما در بسیاری از موارد، اتصال این دیوایس به اینترنت باعث می‌شود انبوهی از قابلیت‌ها و امکانات آن در دسترس قرار گیرد. اگر آیپد شما به اینترنت متصل نمی‌شود، مراحل زیر را چک کنید.

راه حل:

روتر و آیپد خود را خاموش کرده، هر دو را مجددا روشن کرده و چند ثانیه منتظر بمانید و سپس اقدام به اتصال مجدد کنید.

با مراجعه به مسیر Settings> Wi-Fi، کانکشن فعلی را Forget کرده و مشخصات اتصال را مجددا وارد کنید. اگر مشکل همچنان پابرجا بود، به مسیر Settings> General> Reset> Reset Network Settings رفته و تنظیمات شبکه را ریست کنید. پس از بالا آمدن مجدد آیپد، دوباره برای برقراری ارتباط تلاش کنید.

مطمئن شوید که آیپد روی آخرین نسخه سیستم عامل باشد. برای چک کردن این موضوع به مسیر Settings> General> Software Update بروید و مطمئن شوید تبلت شما آپدیت اخیر را دریافت کرده و گزینه‌ای برای دانلود و نصب در این مسیر در دسترس نباشد.

اگر مشکل همچنان پابرجاست، قضیه را با ارائه دهنده سرویس اینترنت در میان بگذارید. ممکن است روتر شما مشکل داشته و نیاز به آپدیت فرمور یا تعویض کانال داشته باشد.

اگر آیپد همچنان به کانکشن وای فای متصل نمی‌شود، پیشنهاد می‌کنیم کانکشن دیگری را تست کنید و اگر باز هم مشکل همچنان پابرجاست، باید دستگاه را به اپل استور یا یک تعمیرکار مجرب بسپارید.

کند شدن یا لگ داشتن آیپد

اگر به تازگی متوجه شده‌اید که آیپد آن عملکرد همیشگی را نداشته و سرعت اجرای برنامه‌ها به طرز محسوسی کاهش پیدا کرده و لگ‌ها افزایش پیدا کرده است، مراحل زیر را به ترتیب انجام دهید. به احتمال زیاد مشکل حل خواهد شد.

راه حل:

دکمه هوم را دو بار فشار داده و تمام اپلیکیشن‌ها و بازی‌هایی که در پس زمینه باز هستند را ببندید. اگر آیپد شما به دکمه هوم مجهز نیست، انگشت خود را از پایین صفحه به سمت بالا کشیده و نگه دارید و حالا تمام اپلیکیشن‌ها و بازی‌ها را ببندید.

دکمه پاور و هوم را به صورت همزمان فشار داده و تا زمان ظاهر شدن لوگوی اپل روی صفحه نگه داشته و سپس رها کنید. اگر آیپد شما به دکمه هوم مجهز نیست، دکمه افزایش صدا را فشار داده و رها کنید، دکمه کاهش صدا را فشار داده و رها کنید، حالا دکمه پاور را فشار داده و تا زمان ظاهر شدن لوگوی اپل روی صفحه نگه داشته و سپس رها کنید. به این ترتیب آیپد شما ری‌استارت می‌شود.

شما برای عملکرد مناسب همواره به ۲ گیگابایت فضای خالی روی آیپد احتیاج دارید. پس این موضوع را با رفتن به مسیر Settings> General> iPad Storage چک کنید. برخی اپلیکیشن‌ها با گذشت زمان، فایل‌های زیادی را درون خود ذخیره کرده یا افزایش حجم پیدا می‌کنند. لذا با چک کردن این مسیر، می‌توانید نسبت به خالی کردن فضا (در صورت نیاز) اقدام کنید.

آیپد را ریست فکتوری کنید. این گزینه به عنوان آخرین آپشن پیش روی شما خواهد بود. باید بدانید که با انجام این کار، تمام اطلاعات شما از بین خواهد رفت. پس پیش از انجام آن، یک نسخه بکاپ از دستگاه تهیه کنید و سپس آیپد را ریست فکتوری کرده و بدون بازگرداندن اطلاعات، با این دیوایس کار کنید. اگر صحت دستگاه در این حالت تأیید شد و با بازگرداندن بکاپ، عملکرد آیپد تحت تأثیر قرار گرفت، متوجه می‌شوید که مشکلی در اپلیکیشن‌ها یا اطلاعات شما وجود دارد.

قطع شدن کانکشن سلولار

اگر آیفون شما از نظر اتصال شبکه سلولار با مشکل مواجه نبوده، اما این گزینه روی آیپد شما را آزار می‌دهد، ابتدا یک بار آیپد را ری‌استارت کنید. اگر مشکل همچنان پابرجا بود، مراحل زیر را به ترتیب طی کنید.

راه حل:

با رفتن به مسیر Settings> General> About مطمئن شوید که تنظیمات شبکه سلولار کاملا بروزرسانی شده است.

با رفتن به مسیر Settings> General> Software Update چک کنید که آخرین نسخه سیستم عامل روی آیپد نصب شده باشد.

سیم کارت را از آیپد خارج کرده و مجددا جایگذاری کنید.

با رفتن به مسیر Settings> General> Reset> Reset Network Settings تنظیمات شبکه را ریست کنید.

دستگاه را با رفتن به مسیر Settings> Cellular Data یک بار از حالت LTE خارج کرده و مجددا آن را فعال کنید.

اگر هیچ یک از روش‌های بالا مشکل را حل نکرد، آیپد را ریست فکتوری کنید. مطمئنا می‌دانید که این کار باعث حذف تمامی اطلاعات می‌شود. پس حتما پیش از انجام این کار، یک نسخه بکاپ تهیه کنید.

اگر مشکل همچنان پابرجاست، با اپراتور خود ارتباط گرفته و در صورتی که کمکی از دست آن‌ها برنمی‌آمد، به اپل استور یا یک تعمیرکار مجرب و متخصص مراجعه کنید.

آیپد

کرش کردن متوالی اپلیکیشن‌ها در آیپد

برخی مواقع ممکن است آیپد شما خاموش شده، ری‌استارت شده یا با کرش کردن اپلیکیشن‌ها مواجه شوید. این اتفاق روی آیپدهای قدیمی بیشتر رخ می‌دهد. برای رهایی از این مشکل، روش‌های زیر را امتحان کنید.

راه حل:

آیپد را خاموش یا ری‌استارت کنید. این کار در بسیاری از موارد باعث حل شدن مشکل می‌شود.

به مسیر Settings> General> Software Update رفته و چک کنید آخرین نسخه سیستم عامل روی آیپد نصب شده باشد.

وارد اپ استور شده و تمامی اپلیکیشن‌ها را به آخرین نسخه موجود آپگرید کنید.

اگر کرش کردن‌ها در اپلیکیشن سافاری رخ می‌دهد، به مسیر Settings> Safari رفته و دو گزینه Clear History and Website Data و Clear History and Data را انتخاب کنید. این موضوع را در ذهن داشته باشید که با انجام این کار، تمام اطلاعات ورود به وب سایت‌ها و آدرس‌های ذخیره شده حذف و پاکسازی می‌شود.

اگر مشکل همچنان پابرجاست، آیپد را فکتوری ریست کنید. مطمئنا می‌دانید که این کار باعث حذف تمامی اطلاعات می‌شود. پس حتما پیش از انجام این کار، یک نسخه بکاپ تهیه کنید.

اگر مشکل همچنان پابرجاست، به اپل استور یا یک تعمیرکار مجرب و متخصص مراجعه کنید.

سرعت پایین شارژ شدن باتری آیپد

اگر به تازگی متوجه شده‌اید که آیپد شما دیرتر از قبل شارژ می‌شود، روش‌های زیر را برای حل مشکل امتحان کنید.

راه حل:

ابتدا مطمئن شوید که آيپد شما روی آخرین نسخه سیستم عامل قرار داشته باشد. برای چک کردن این موضوع، به مسیر Settings> General> Software Update بروید. در صورت وجود آپدیت جدید، در اولین فرصت آن را دانلود و نصب کنید.

پورت اصلی دستگاه و شارژر را چک کنید. برخی مواقع ممکن است جمع شدن گرد و غبار در درگاه شارژ آیپد یا ضربه خوردن شارژر، موجب کند شدن روند شارژ شود. برای اطمینان از این موضوع، در صورت امکان از شارژر دیگری استفاده کنید. اگر مشکل به این ترتیب حل شد، می‌توانید مطمئن شوید که شارژر شما دچار مشکل شده است.

تا حد امکان، در هنگام شارژ از آیپد استفاده نکرده و انجام کارهای دیگر را نیز متوقف کنید. به عنوان مثال ارتباط وای فای و بلوتوث را قطع کرده و در صورت امکان، دستگاه را روی حالت پرواز (Airplane Mode) قرار دهید.

تا حد امکان آیپد را در فضای بسیار گرم یا سرد قرار ندهید. این موضوع باعث وارد آمدن آسیب زیاد به باتری دستگاه می‌شود.

اپل پنسل روی آیپد کار نمی‌کند

ما می‌دانیم که از کار افتادن اپل پنسل روی آیپد تا چه حد می‌تواند آزار دهنده باشد. با طی کردن مراحل زیر، می‌توانید از شر این مشکل رهایی پیدا کنید.

راه حل:

ابتدا مطمئن شوید که اپل پنسل و آیپد با یکدیگر کاملا سازگار باشند. برخی مواقع ممکن است به دلیل عدم سازگاری، امکان ایجاد ارتباط میان این دو گجت وجود نداشته باشد.

آیپد را ری‌استارت کرده و مجددا امتحان کنید. پس از بالا آمدن آیپد، مطمئن شوید که سوییچ بلوتوث در وضعیت فعال قرار داشته باشد. اگر اپل پنسل در لیست محصولات وجود داشته اما ارتباط میان آن‌ها برقرار نمی‌شود، روی آیکون i در جلوی نام اپل پنسل ضربه زده، Forget This Device را انتخاب کرده و مجددا نسبت به ایجاد ارتباط اقدام کنید.

مطمئن شوید که اپل پنسل شما به میزان کافی شارژ شده است. این موضوع ممکن است پیش پا افتاده به نظر برسد، اما در بسیاری از موارد به صورت ناخودآگاه رخ خواهد داد.

گیر افتادن آیپد در بوت‌لوپ

بوت لوپ به معنای خاموش و روشن‌شدن‌های متوالی است که برخی مواقع آیپد در این چرخه افتاده و سبب آزار شخص کاربر می‌شود. دلیل این اتفاق معمولا به آخرین اپلیکیشن بازمی‌گردد که مشغول به کار با اون بوده‌اید. اما ممکن است دلایل دیگری نیز مسبب چنین اتفاقی باشند. با طی کردن مراحل زیر، می‌توانید آیپد را از بوت لوپ خارج کنید.

راه حل:

منتظر ارائه آپدیت جدید باشید. برخی مواقع گیر افتادن در حلقه بوت لوپ مربوط به ایرادات سیستم عامل یا یک اپلیکیشن می‌شود. در این گونه موقعیت‌ها باید منتظر ارائه آپدیت از سمت اپل یا توسعه دهنده اپلیکیشن باشید.

آیپد را ری‌استارت یا ریست کنید.

دستگاه را به حالت ریکاوری ببرید.

برچسب‌ها: