خانهمقاله‌ها
۱۰ ترفند جذاب برای کار با سرویس آی‌مسج اپل

۱۰ ترفند جذاب برای کار با سرویس آی‌مسج اپل

در این مطلب قصد داریم با ۱۰ ترفند مختلف آشنا شویم که باعث می‌شود بتوانیم بهتر از پیش با iMessage کار کنیم.

۲۶ خرداد ۱۴۰۳

ترفندهای جذاب آی‌مسج

اگر از جمله افرادی باشید که به صورت روزانه با سرویس آی‌مسج کار می‌کنید، ممکن است باز هم با تمام قابلیت‌های این اپلیکیشن آشنا نباشید. در ادامه، با ۱۰ ترفند مختلف آشنا می‌شویم که با دانستن آن‌ها، می‌تواند کارهای بیشتری با این اپلیکیشن انجام داده و در کنار آن‌ها، بهتر و بیشتر از قبل با آی‌مسج کار خواهید کرد.

تگ کردن افراد در چت‌های گروهی

اگر گروه‌های چت با افراد زیاد در آی‌مسج ساخته باشید، مطمئنا می‌دانید که ممکن است برخی افراد بعضی پیام‌ها را در این میان از دست بدهند. اگر قصد دارید فرد خاصی را مخاطب قرار دهید، می‌توانید او را تگ کنید. به این ترتیب یک پیام جداگانه برای وی ارسال خواهد شد و به این صورت، از این اتفاق باخبر می‌شود. جالب است بدانید حتی در صورت سایلنت بودن نوتیفیکیشن‌های این گروه، نوتیفیکیشن تگ شدن برای او ارسال خواهد شد.

برای انجام این کار، کافی است نام مخاطب مورد نظر را در متن پیام تایپ کنید. به محض شناسایی، نام مخاطب به همراه تصویر او (در صورت موجود بودن) مانند تصویر زیر به نمایش درخواهد آمد.

تگ کردن در آی مسج

با ضربه زدن روی پنجره پاپ‌آپ ظاهر شده، مخاطب مورد نظر تگ خواهد شد و به محض ارسال پیام، نام او مانند تصویر زیر به صورت بولد شده ظاهر می‌شود.

آی مسج

استفاده از استیکرها

استیکرها یکی از بهترین گزینه‌ها برای ایجاد حس و جان‌بخشی به چت‌ها به حساب می‌آیند. این استیکرها کاملا قابل شخصی‌سازی بوده و همچنین آیفون شما قادر است از تمامی تصاویر، استیکر ساخته و و به این ترتیب، هر زمان که اراده کنید می‌توانید استیکر دلخواه خود را برای دیگران ارسال کنید.

برای ساخت استیکر ابتدا مطمئن شوید که دست کم از آی او اس ۱۷ استفاده می‌کنید. سپس کافی است به صفحه چت مورد نظر رفته و مانند تصویر زیر روی آیکون + ضربه بزنید.

ترفندهای آی مسج

حالا از منوی باز شده گزینه Stickers را انتخاب کنید.

استیکر آی مسج

از این قسمت می‌توانید استیکرهای دلخواه خود را برای دیگران ارسال کنید و در کنار آن، اقدام به ساخت استیکر جدید کنید. برای انجام این کار باید مانند تصویر زیر روی آيکون + ضربه بزنید و تصویر مورد نظر را انتخاب کنید. به این ترتیب آیفون به صورت خودکار پس زمینه سوژه را حذف کرده و یک استیکر به همین سادگی ساخته می‌شود که می‌توانید آن را برای دیگران ارسال کنید. همچنین اگر انگشت خود را روی یکی از استیکرها نگه دارید، می‌توانید آن را شخصی‌سازی کرده و برخی افکت‌های از پیش تعیین شده را به آن اضافه کنید.

آی مسج

حالا نوبت به آن رسیده تا استیکر ساخته شده را برای مخاطب مورد نظر ارسال کنید. همچنین بد نیست بدانید شما می‌توانید استیکرها را به کمک درگ و دراپ مانند تصویر زیر روی پیام‌ها هم قرار دهید.

آی مسج

ویرایش یا لغو ارسال پیام‌ها

وجود ایراد تایپی در متن یکی از مواردی است که کاملا اجتناب‌ناپذیر بوده، اما بد نیست بدانید که اپل امکان ویرایش پیام‌ها را نیز برای کاربران در نظر گرفته است. همچنین اگر به اشتباه پیامی را برای شخصی ارسال کرده باشید، می‌توانید آن را Unsend کرده و به این ترتیب امکان حذف آن فراهم شده است. البته در این شرایط، اثری از پیام حذف شده بر جای مانده و فرد مخاطب متوجه می‌شود که شما پیامی را ارسال کرده و حذف کرده‌اید.

در ابتدا بد نیست بدانید که برای ویرایش پیام، شما تنها ۱۵ دقیقه فرصت دارید و در صورت از دست دادن این زمان، امکان ویرایش پیام از دسترس خارج خواهد شد.

برای ویرایش یا لغو ارسال کافی است انگشت خود را روی پیام مورد نظر نگه داشته و از منویی که مانند تصویر زیر باز می‌شود، گزینه Edit یا Undo Send را انتخاب کنید.

آی مسج

اگر گزینه Undo Send را انتخاب کنید، پیام ارسال شده محو شده و جای خود را به یک عبارت می‌دهد که نشان از حذف شدن یک پیام دارد. همچنین اگر پیام خود را ویرایش کنید، عبارت Edited در زیر آن ظاهر شده و مخاطب مورد نظر متوجه ایجاد تغییر در پیام اصلی خواهد شد.

مکالمه‌های درونی

اگر در چت‌های شخصی یا گروهی اقدام به ریپلای کردن پیامی بکنید، مشاهده خواهید کرد که این اتفاق با یک رابط کاربری جذاب همراه بوده و خط‌های اتصال میان پیام‌ها، نشان می‌دهد که هر پیام در پاسخ به کدام پیام دیگر است و به این ترتیب شما گیج نخواهید شد. همچنین با ضربه زدن روی پیام‌های ریپلای شده، می‌توانید وارد پنجره دیگری که تمام پیام‌های ریپلای شده روی پیام اصلی را به نمایش می‌گذارد شوید و به این ترتیب مکالمه دیگری را از این طریق با مخاطب مورد نظر برقرار کنید.

برای ریپلای کردن پیام مورد نظر کافی است انگشت خود را روی آن پیام به سمت راست کشیده و پس از محو شدن پیام‌های دیگر، اقدام به تایپ و ارسال متن مورد نظر کنید.

آی مسج

ردیابی پروازها

در زمان پرواز، ایجاد ارتباط یکی از مهم‌ترین عوامل به حساب می‌آید،‌مخصوصا زمانی که شخصی قصد داشته باشد در مقصد شما را ملاقات کند. آیفون شما قادر است تا مشخصات پرواز را با شخص دیگری به اشتراک گذاشته و او نیز در صورت داشتن گوشی هوشمند اپل، می‌تواند لحظه ورود و رسیدن به مقصد شما را مشاهده کرده و در صورت نیاز شما را در فرودگاه ملاقات کند.

برای استفاده از این قابلیت کافی است نام و شماره پرواز خود را برای مخاطب مورد نظر ارسال کنید. اگر مشخصات صحت داشته و آیفون بتواند این موضوع را شناسایی کند، مانند تصویر زیر اطلاعات پرواز و حتی تأخیر داشتن آن روی صفحه نمایش داده خواهد شد.

ترفندهای آی مسج

لوکیشن زنده و در لحظه

گزارش لحظه حرکت یا رسیدن یا محل فعلی در هنگام سفر یکی از موضوعات دشوار به حساب می‌آید، اما با داشتن آیفون شما می‌توانید از شر این مشکل رهایی پیدا کنید. شما می‌توانید در متن پیام‌های آی‌مسج لوکیشن زنده و در لحظه خود را برای دیگران فرستاده از آن‌ها درخواست کنید این کار را برای شما انجام دهند.

برای استفاده از این قابلیت مانند تصویر زیر روی آیکون + ضربه بزنید.

ترفندهای آی مسج

حالا از منوی باز شده گزینه Location را انتخاب کنید.

آی مسج

حالا می‌بینید که چند انتخاب برای شما در نظر گرفته شده است. با انتخاب گزینه Request می‌توانید از مخاطب خود درخواست لوکیشن کنید یا با انتخاب گزینه Share، می‌توانید لوکیشن خود را با او به اشتراک بگذارید. برای اشتراک‌گذاری هم سه حالت Indefinitely (دائمی)، Until End of Day (تا پایان امروز) و For One Hour (تا یک ساعت آینده) در نظر گرفته شده است.

آی مسج

به محض اشتراک گذاری، مخاطب شما می‌تواند لوکیشن شما را در لحظه روی تصویر مشاهده کند.

بازگرداندن مکالمات حذف شده

آیا به صورت ناگهانی یا ناخودآگاه یک پیام مهم را حذف کرده‌اید؟ به کمک یکی از قابلیت آی‌مسج می‌توانید به راحتی آن را بازگردانید؛ البته به شرطی که کمتر از ۴۰ روز از زمان حذف آن گذشته باشد.

برای انجام این کار از منوی اصلی اپلیکیشن Messages گذشته Edit را انتخاب کنید. حالا مانند تصویر زیر از منوی باز شده گزینه Show Recently Deleted را انتخاب کنید.

آی مسج

به محض انتخاب گزینه یاد شده، لیست تمام مکالمات حذف شده روی صفحه ظاهر خواهد شد و در صورت تمایل، می‌توانید گزینه‌های دلخواه را انتخاب کرده و مانند تصویر زیر با انتخاب گزینه Recover، آن‌ها را مجددا به صفحه اصلی اپلیکیشن Messages بازگردانید.

آی مسج

در کنار هر یک از مکالمه‌ها، مدت زمان باقی مانده تا حذف خودکار آن‌ها نمایش داده می‌شود و دقت کنید تا پیش از پایان این زمان، نسبت به بازگردانی آن‌ها اقدام کنید.

ضبط صدا به همراه تبدیل صدا به متن

از تایپ کردن خسته شده‌اید؟ آی‌مسج در این خصوص نیز به شما کمک خواهد کرد. شما در صورت نیاز می‌توانید در پاسخ به پیام‌ها، از سیستم ضبط صدا استفاده کنید. همچنین بد نیست بدانید که مخاطب شما در صورت نیاز و اگر امکان گوش دادن به صدای شما را نداشت، می‌تواند آن را به متن تبدیل کند. برای ارسال ویس مانند تصویر زیر روی آیکون + ضربه بزنید.

آی مسج

حالا پس از باز شدن منو، گزینه Audio را انتخاب کنید.

آی مسج

پس از انتخاب این گزینه، حالت ضبط صدا آغاز به کار کرده و شما می‌توانید ویس دلخواه خود را ضبط و ارسال کنید. البته این موضوع را در ذهن داشته باشید که شما می‌توانید پیش از ارسال ویس، آن را شنیده و در صورت نیاز مجددا اقدام به ضبط صدا کنید. اگر همه چیز مرتب بود، می‌توانید ویس مورد نظر را ارسال کنید.

به این ترتیب مخاطب مورد نظر می‌تواند ویس دریافتی را شنیده یا متن استخراج شده را مطالعه کند.

آی مسج

افکت‌های بصری

آیا تا به حال با ارسال متن‌های Congratulations یا Happy Birthday برای یک شخص، با افکت‌های بصری نمایش داده شده روبرو شده‌اید؟ این افکت‌ها به جذابیت بیشتر مکالمات شما کمک می‌کنند. اما بد نیست بدانید شما می‌توانید این افکت‌ها را به هر پیامی که بخواهید، اضافه کنید.

برای انجام این کار باید پس از تایپ متن مورد نظر، انگشت خود را روی دکمه ارسال نگه دارید. حالا صفحه‌ای باز شده و امکان انتخاب جلوه‌های بصری جذاب در دو حالت Bubble و Screen در اختیار شما قرار می‌گیرد. حالا کافی است افکت دلخواه خود را انتخاب کرده و در نهایت روی دکمه آبی رنگ Send ضربه بزنید تا پیام شما با افکت انتخاب شده برای فرد مورد نظر ارسال شود.

آی مسج

مکالمات پین شده

اگر به صورت روزانه با یکی از مخاطبین خود در ارتباط هستید، می‌تواند مکالمه خود با او را پین کرده تا همیشه در بالاترین قسمت اپلیکیشن Messages در دسترس شما باشد. اپل امکان پین کردن ۶ را برای شما در نظر گرفته است.

برای پین کردن مکالمات به صفحه اولیه اپلیکیشن Messages رفته و انگشت خود را روی صفحه چت مخاطب مورد نظر خود نگه داشته و از آپشن‌های پایین صفحه مانند تصویر زیر روی گزینه Pin ضربه بزنید.

آی مسج

به همین سادگی مخاطب مورد نظر در ابتدای اپلیکیشن Messages پین شده و هر زمان که اراده کنید، به سادگی به آن دسترسی خواهید داشت.

آی مسج

در نهایت هر زمان که دیگر به این امکان نیازی نداشتید، می‌توانید انگشت خود را روی آیکون مخاطب مورد نظر نگه داشته و گزینه Unpin را انتخاب کنید.

همان طور که مشاهده کردید، اپلیکیشن Messages و سرویس آی‌مسج از امکانات و قابلیت‌های زیادی برخوردار است که ممکن است تا به حال اطلاعی از آن‌ها نداشته‌اید. اگر در روند استفاده از قابلیت‌های یاد شده در این مطلب با مشکل مواجه شدید، این موضوع را در قسمت نظرات با ما در میان بگذارید. همکاران ما در اسرع وقت به سوالات شما پاسخ خواهند داد.

برچسب‌ها: