خانهمقاله‌ها
۶ نکته کلیدی برای گرفتن عکس‌های بهتر با آیفون

۶ نکته کلیدی برای گرفتن عکس‌های بهتر با آیفون

مقاله امروز هم مناسب افرادی است که به‌روزترین آیفون‌ها را دارند هم افرادی که آیفون‌های قدیمی دارند. در این مقاله قصد داریم تا شما را با ۶ قابلیت کاربردی آشنا کنیم که بدون نیاز به اپلیکیشن اضافی و با استفاده از برنامه استاندارد خود دوربین در آیفون به کار می‌روند.

۱۴۰۳/۲/۷

جدیدترین آیفون‌های اپل شامل چندین ویژگی در دوربین اصلی هستند که ارزش استفاده از آن‌ها را دارند، مانند حالت پرتره و سبک‌های عکاسی. اما اگر فقط قصد دارید از حالت استاندارد عکس استفاده کنید، باز هم چندین ابزار و تنظیم وجود دارد که می‌تواند ترکیب‌بندی عکس‌های شما را بهبود بخشد و به شما کمک کند با استفاده از تکنیک‌های سنتی‌تر عکسی عالی بگیرید.

شش نکته کاربردی برای گرفتن عکس‌های بهتر با آیفون

چه صاحب یک آیفون جدید باشید و چه کاربر قدیمی که به دنبال ارتقای عکاسی خود هستید، در اینجا شش ابزار و تنظیمات دوربین در iOS وجود دارد که ارزش بررسی و آزمایش را دارد.

۱-از قانون یک سوم استفاده کنید

مدتی است که اپلیکیشن دوربین اپل چند تنظیمات اختیاری دارد که می‌تواند به شما کمک کند عکس‌هایتان را ردیف کنید. مهمترین چیز در این تنظیمات ابزار«Grid» است که باید هنگام اعمال قانون یک سوم استفاده شود. این ویژگی قاب عکس شما را به شبکه‌ای با دو خط افقی و دو خط عمودی تقسیم می‌کند و ۹ قسمت مساوی ایجاد می‌کند.

grid-camera-tool.jpg

قانون یک سوم به هدایت چشم بیننده به مهم‌ترین قسمت‌های عکس شما کمک می‌کند و ترکیب هماهنگ‌تری ایجاد می‌کند. در زیر نحوه همپوشانی یک شبکه روی منظره‌یاب «ViewFinder» آورده شده است:

 1. برنامه تنظیمات را در آیفون خود باز کنید
 2. به پایین اسکرول کنید و روی دوربین ضربه بزنید
 3. در بخش «Composition» سوییچ کنار Grid را تغییر دهید
camera-grid-setting.jpg

اکنون پنج نکته وجود دارد که هنگام استفاده از Grid برای اعمال قانون یک سوم باید در نظر داشته باشید.

 • عناصر کلیدی را شناسایی کنید: ابتدا سوژه‌ها یا عناصر اصلی صحنه‌ای را که می‌خواهید عکاسی کنید، شناسایی کنید. این موارد می‌توانند یک شخص، یک ساختمان، یک درخت یا هر نقطه کانونی باشند
 • قرار دادن موضوعات: این عناصر کلیدی را در امتداد خطوط یا در نقاطی که خطوط تلاقی می‌کنند قرار دهید. به عنوان مثال، اگر از شخصی عکس می‌گیرید، ممکن است او را در امتداد یکی از خطوط عمودی قرار دهید، نه در مرکز کادر
 • عناصر افقی: برای عناصر افقی مانند افق در منظره، آنها را با یکی از خطوط افقی تراز کنید. برای داشتن آسمانی دراماتیک‌تر، افق را در خط پایین قرار دهید. برای تاکید بیشتر روی خشکی یا دریا، آن را روی خط بالایی قرار دهید
 • متعادل کردن تصویر: از قانون یک سوم برای متعادل کردن عکس خود استفاده کنید. اگر سوژه‌ای را در سمت چپ قرار می‌دهید، برای ایجاد حس تعادل، چیزی با اهمیت کمتر در سمت راست داشته باشید
 • آزمایش: در حالی که قانون یک سوم یک دستورالعمل است، اما یک قانون سختگیرانه نیست. به راحتی با آن آزمایش کنید و ببینید که چگونه تغییر عناصر در کادر شما تاثیر عکس را تغییر می‌دهد

۲-شات‌های بالا به پایین را تراز کنید

اگر از چیزی از بالا مانند بشقاب غذا یا زیور آلات روی زمین عکس می‌گیرید، از لِوِل دوربین استفاده کنید، زیرا به شما کمک می‌کند بدون نیاز به استفاده از بازوی سه پایه یا پایه، یک عکس متعادل بگیرید. این قابلیت همچنین برای گرفتن عکس از چیزی که به طور مستقیم بالای سرتان قرار دارد، مانند یک شی در سقف یا در آسمان مفید است.

level-camera-tool-setting.jpg

ابزار لِوِل دوربین پیش‌تر بخشی از پوشش Grid بود، اما اپل این عملکرد را در iOS 17 جدا کرد و اکنون سوییچ مجزای خود را دارد: برنامه تنظیمات را در آیفون خود باز کنید، Camera را انتخاب کنید، سپس سوئیچ کنار Level را تغییر دهید. حالا شما آماده استفاده از آن هستید.

 1. برنامه دوربین را باز کنید و با استفاده از منوی کشویی بالای دکمه شاتر، حالت عکاسی را روی  Square، Photo، Portrait یا Time Lapse تنظیم کنید
 2. دوربین را به طور مستقیم بالای سوژه خود به سمت پایین بگیرید (یا اگر سوژه یا صحنه‌ای که می‌خواهید عکس بگیرید بالای سرتان باشد) مستقیما به سمت بالا بگیرید
 3. با تنظیم زاویه دوربین گوشی خود، به‌علاوه شناور را با خط متقاطع ثابت در مرکز صفحه، ردیف کنید. هنگامی که خطوط متقاطع در تراز کامل باشند، هر دو زرد خواهند درخشید
 4. برای گرفتن عکس روی دکمه شاتر ضربه بزنید
camera-level-tool-in-action.jpg

۳- عکس‌های افقی خود را صاف کنید

اپل با تبدیل ابزار Level به یک گزینه جداگانه در iOS 17، یک سطح افقی اضافی را برای عکس‌های سنتی‌تر مستقیم در نظر گرفته است.

ios-17-camera-level-no.jpg

با روشن کردن این گزینه یک خط افقی شکسته روی صفحه ظاهر می‌شود، وقتی که آیفون شما احساس می‌کند که برای گرفتن عکس مستقیم در حالت انتظار قرار گرفته‌اید و دستگاه خود را کمی به سمت خارج از افقی کج می‌کنید. هنگامی که تلفن شما از سطح خارج است، خط سفید به نظر می‌رسد و پس از رسیدن به جهت‌گیری سطح برای نشان دادن موفقیت، زرد می‌شود.

ios-17-camera-level.jpg

با فعال بودن تنظیم سطح (Settings > Camera > level) خودتان آن را امتحان کنید. برنامه دوربین را باز کنید و سعی کنید از یک سوژه در زاویه مستقیم عکس بگیرید، و باید خطوط افقی شکسته را در مرکز منظره‌یاب ببینید. زاویه خود را به سمت بالا صاف کنید تا خطوط را به هم وصل کنید و یک خط زرد ایجاد کنید.

پاپ آپ تراز کردن فقط به طور مختصر و فقط در محدوده باریکی از زوایای نزدیک به افقی (در جهت عمودی یا افقی) ظاهر می‌شود، بنابراین هنگامی که شما به عمد سعی می‌کنید عکسی با زاویه بگیرید، به طور سرزده ظاهر نمی‌شود.

۴-عکس‌های پشت سرهم بگیرید

حالت«Burst» هم به زمانی اطلاق می‌شود که دوربین آیفون شما مجموعه‌ای از عکس‌ها را پشت سر هم و با سرعت ده فریم در ثانیه می‌گیرد. این یک راه عالی برای عکاسی از یک صحنه اکشن یا یک رویداد غیرمنتظره است، زیرا همیشه احتمال بیشتری وجود دارد که تصویری را که هدف آن بودید به پایان برسانید.

burstmode.jpg

برای عکاسی در حالت مذکور، به تنظیمات و قسمت دوربین بروید و گزینه «Use Volume Up for Burst» را تغییر دهید، سپس زمانی که در برنامه دوربین هستید، دکمه افزایش صدا را به مدت طولانی فشار دهید تا ‏آیفون شما یک سری عکس پشت سر هم بگیرد. توجه داشته باشید که تا زمانی که دکمه ولوم را نگه دارید، یک شمارنده در داخل دکمه شاتر روی صفحه افزایش می‌یابد. این نشان می‌دهد که در حالت فعلی چند عکس گرفته شده است. زمانی که می‌خواهید به عکس‌های متوالی پایان دهید، به سادگی انگشت خود را از روی صدا بردارید.

هنگامی که یک سری عکس‌های پشت سر هم می‌گیرید، این عکس‌ها به طور خودکار در برنامه Photos تحت نام آلبوم «Bursts» ظاهر می‌شوند. البته آنها را در آلبوم عکس‌های اصلی خود نیز خواهید یافت.

۵-سلفی‌های خود را برعکس کنید

وقتی با استفاده از برنامه دوربین با آیفون خود سلفی می‌گیرید، به‌طور خودکار تصویر را ورق می‌زند  یا در واقع آن را آینه می‌کند تا نسخه معکوس تصویری باشد که در پیش‌نمایش قبل از گرفتن عکس می‌بینید.

stop-flipped-selfie-iphone-ipad.jpg

این می تواند عجیب به نظر برسد، زیرا تفاوت زیادی در ظاهر سلفی ایجاد می‌کند. همچنین می‌تواند آزاردهنده باشد، زیرا اکثر برنامه‌های رسانه‌های اجتماعی شخص ثالث به‌طور خودکار سلفی‌های آینه‌ای می‌گیرند، به این معنی که احتمالا نسبت به سلفی‌های برگردانده ‌شده‌ای که آیفون شما می‌گیرد، به عملکرد انعکاس عادت دارید.

خوشبختانه می‌توانید این رفتار پیش‌فرض برنامه دوربین را تغییر دهید، به این معنی که می‌توانید سلفی آینه‌ای را که احتمالا به دیدن آن عادت دارید، دریافت کنید. برای این کار باید مراحل زیر را طی کنید:

 1. برنامه تنظیمات را اجرا کنید، سپس به پایین بروید و دوربین را انتخاب کنید
 2. سوییچ کنار Mirror Front Camera را در موقعیت سبز روشن قرار دهید
mirror-front-camera-setting.jpg

این تمام چیزی است که باید انجام دهید. از این پس وقتی از برنامه دوربین برای گرفتن عکس سلفی استفاده می‌کنید، همان عکسی را که در حالت پیش نمایش برنامه دیدید، می‌گیرید.

۶-نمایش خارج از قاب

در آیفون ۱۱ و مدل‌های جدیدتر، تنظیمات دوربین اختیاری وجود دارد که به شما امکان می‌دهد آنچه را که خارج از چارچوب عکستان است ببینید، بنابراین می‌توانید تراز عکس‌ها (و ویدیوها) را بدون نیاز به برش اصلاح کنید.

capture-shot-outside-frame-iphone-11-camera-2.jpg

با فعال بودن تنظیم «View Outside the Frame»، هنگام عکاسی با لنز واید یا لنز تله‌فوتو، دوربین به ‌طور هم‌زمان با استفاده از عریض‌ترین سنسور بعدی عکس‌برداری می‌کند. بنابراین وقتی با لنز تله عکاسی می‌کنید لنز واید فعال است و وقتی با لنز واید عکاسی می‌کنید لنز فوق عریض فعال است.

 1. برنامه تنظیمات را باز کنید
 2. به پایین اسکرول کنید و روی دوربین ضربه بزنید
 3. در بخش «Composition» سوییچ کنار View Outside the Frame را تغییر دهید
view-outside-frame-setting.jpg

ممکن است برای جابه‌جایی بین لنزها مجبور باشید با سطوح زوم بازی کنید، اما زمانی که رابط دوربین نیمه شفاف می‌شود تا محیط بیرون از منظره یاب نمایان شود، این ویژگی فعال است.

ویژگی کاربردی دیگری در آیفون می‌شناسید؟ آن را در زیر برای افراد دیگر درمیان بگذارید.

مقاله‌های مشابه

برای ثبت نظر خود وارد حساب کاربری شوید.

دیدگاه‌ها (0 نظر)